Preskočiť na obsah

Celuloid

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
9,5 mm film zo zostarnutého celuloidu

Akoceluloidsa označuje skupinatermoplastovpripravených reakciounitrocelulózysgáfrom.Je pokladaný za prvý termoplast — pripravený bol prvýkrát v roku1856.Pre svoju taviteľnosť a tvárnosť sa prv používal na výrobu rôznych okrasných predmetov a predovšetkým ako lacná náhradaslonoviny,korytnačiny, ebenového dreva a perleti.

Celuloid je vysoko horľavý a časom krehne, preto sa už nevyužíva vo veľkej miere ako v minulosti. Jeho dnes najznámejšou aplikáciou sú loptičky nastolný tenis.Zvetrávanie celuloidu je veľký problém pri archivácii starých fotografických filmov.

História a vývoj

[upraviť|upraviť zdroj]

Alexander Parkes

[upraviť|upraviť zdroj]

Prvýkrát celuloid pripravil roku1856Alexander Parkesv anglickom Birminghame, ten však pre svoj objavParkesinnenašiel komerčne úspešné využitie. Celuloid získal ako tuhý zvyšok po odparení rozpúšťadla z fotografickéhokolódia,produkt sám popísal ako„tvrdú, elastickú a vodeodolnú látku”.Parkes patentoval celuloid ako vodeodolný materiál pre tkané textílie v roku1856.

Neskôr, roku1862,predviedol svoj objav na výstave vLondýne,kde bol za celuloid (vtedy pod názvomParkesin) odmenený bronzovou medailou. Parkesin sa pripravoval odparením roztoku nitrocelulózy. Koncentrovaný roztok nitrocelulózy sa privádzal do zariadenia, kde sa veľká časť rozpúšťadla pri zvýšenejteploteatlakuodparila, napokon sa pridali farbivá a vznikla pevná hmota, za tepla tvárna.

Parkes sa v roku1866pokúsil preraziť so svojím vynálezom a založil spoločnosť na výrobu a predaj Parkesinu. Firma neuspela a v roku1868zanikla.

Daniel Spill

[upraviť|upraviť zdroj]

Rok po neúspechu Parkesa založil AngličanDaniel SpillspoločnosťXylonite,ktorá vyrábala a predávala produkt podobný Parkesinu. Spill neuspel a roku1874vyhlásil bankrot. Neskôr založil firmuDaniel Spilla pokračoval vo výrobe; sporil sa neúspešne s bratmi Hyattovcami o ich patent na celuloid v rokoch18771884.

John a Isaiah Hyattovci

[upraviť|upraviť zdroj]

V 60. rokoch 19. storočia experimentoval AmeričanJohn Wesley Hyatts nitrocelulózou. Jeho cieľom bolo nájsť materiál vhodný na výrobu biliardových gúľ, ktoré sa dovtedy vyrábali z drahejslonoviny.Ako materiál použil plátno, slonovinový prach,šelaka predovšetkýmkolódium.Roku1870John a jeho brat Isaiah patentovali proces výroby materiálu podobajúceho sa slonovine s prídavkom nitrocelulózy a gáfru. v minulosti aj Parkes a Spill uvádzali ako prísadu gáfor pri experimentoch, ale boli to Hyattovci, ktorí zistili jeho presné množstvá na plastifikáciu nitrocelulózy.

Názov„Celluloid”vznikol v roku1870(po dlhých sporoch so Spillom) ako obchodná známka spoločnostiCelluloid Manufacturing Company.

Eastman Company

[upraviť|upraviť zdroj]

Koncom 80. rokov 19. storočia sa rôzne druhy celuloidu začali používať na výrobu fotografických filmov. Hannibal Goodwin (1887) a Eastman Company (1888) získali patent na film z celuloidu. Goodwin a investori, ktorí neskôr svoje patenty predali, viedli voči spoločnosti Eastman Kodak spor o patent.

S rozvojom celuloidových filmov bol položený základ pre fotografický priemysel — začala výroba kinofilmu (24 × 36 mm) a zvitkových filmov. Rýchlo po nástupe celuloidových filmov zanikla ich jediná konkurencia — drahé fotografické platne.

Akotermoplastynašli celuloidy široké využitie v 19. storočí a v prvej polovici 20. storočia. Vyrábali sa z nich napríklad hrebene, rámy okuliarov, rukoväte nožov, písacie perá, pravítka atď.

Začiatkom druhej polovice 20. storočia sa celuloid postupne nahradil rôznymiacetátmi celulózyapolyetylénom.

Typický celuloid obsahuje približne 70–80 dielov nitrocelulózy (s 11% obsahomdusíka), 30 dielovgáfru,0 až 14 dielov farbiva, 1 až 5 dielovetanolua malé množstvo rôznych stabilizátorov a prísad, ktoré robia celuloid trvácnejší a menej horľavý.