Preskočiť na obsah

Cusco (mesto)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Cusco
(Cuzco)
mesto
centrum
Vlajka
Štát PeruPeru
Nadmorská výška 3 399m n. m.
Súradnice 13°31′J71°58′Z/ 13,517°J 71,967°Z/-13.517; -71.967
Rozloha 70,015km²(7 002ha)
Obyvateľstvo 358 935
Primátor Luis Florez
Časové pásmo UTC-5
- letný čas UTC-5
Telefónna prevoľba 84
Poloha mesta na mape Peru
Poloha mesta na mape Peru
Wikimedia Commons:Cusco
Webová stránka:http://www.municusco.gob.pe/
OpenStreetMap:mapa
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

CuscoaleboCuzco(pokečuánsky:QusqualeboQosqo) jemestovperuánskychAndáchvo výške 3 400 m n. m. Od roku1911je hlavným mestomregiónu Cusco,je zaradené do zoznamuUNESCO.Spolu sMachu Picchuje jednou z najväčších atrakciíJužnej Ameriky.

Cusco založili okolo roku1200Manco Capacso sestrouMama Ocllona pokyn svojho otca, ktorým bol Veľký Con TicciViracocha(boh stvoriteľ, hlavný bohInkova obyvateľov ich ríše). Podľa legendy je Cusco postavené v strede sveta a preklad jeho názvu doslova znamená "Pupok sveta".Cusco sa stalo prepychovým hlavným mestom mocnejríše Inkova vládlo úspešne nad 6 miliónmi obyvateľov. Toto obdobie pripomínajú mohutnéhradbySacsayhuamán,ktoré sa nachádzajú 200 metrov nad mestom, posvätnéKenko,inkské kúpeleTambo Machay,Puca Pucara,Písac,Posvätné údolie Inkov –Valle Sagrado,Ollantaytamboa vynikajúce exponáty vMuseo Arqueológico.

Cusco bolo vybudované do podoby posvätného zvieraťa –pumy,ktorej brucho tvorilo rozsiahle námestie. Dnes toto námestie obklopujúarkádypostavené vkoloniálnom štýle,slávna katedrála s čiernymKristom,jezuitskýchrám. Budovy sú postavené na základoch inkských palácov, ktoré boli vybudované bez použitiamaltyz obrovských kamenných kvádrov, ktoré boli opracované tak, že sa medzi ne nedá vložiť čepeľ noža. Kresťanský kostol adominikánskykláštor Santo Domingo stoja na základoch, ktoré kedysi patrili najkrajšiemu a najvýznamnejšiemu chrámu inkskej ríšeCoricancha– Zlatý dvor.

Keď do mesta prišielFrancisco Pizarroso svojou hordou dobrodruhov, ktorá sa hnala zazlatomastriebrom,všetko, čo bolo zo zlata a striebra roztavili, zdemolovali paláce a umelecky zdobené stavby a kameň z nich použili na výstavbu svojich kresťanských chrámov. Na pôvodne slávnostnom a kultovom námestí Inkov vzniklo námestie Plaza de Armas nového španielskeho mesta a dodnes je stredobodom Cusca. Tu stojí ajkatedrála,ktorú postavili v 16. a 17. storočí na základoch paláca vládcu Viracochy. Vo vnútri katedrály je nádherne vyrezávanýchór,oltára maľby. Vo východnej časti námestia stojí kostol La Compañía de Jesús zo 17. storočia, ktorého múr je časťou pôvodného Hadieho chrámu Inkov. Španieli stavali dnešné Cusco podľa pôvodného pôdorysu mesta a ani dve katastrofálnezemetraseniav rokoch1650a1950,ktoré narobili veľké škody, ani nasledujúca výstavba nezmenila pôvodný charakter mesta.

Partnerské mestá

[upraviť|upraviť zdroj]
Panoramatická fotografia mesta Cusco, Peru
Panoramatická fotografia mesta Cusco, Peru

Iné projekty

[upraviť|upraviť zdroj]