Preskočiť na obsah

Cyril a Metod

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Cyril a Metod
slovanskí apoštoli, misionári a spolupatróni Európy
slovanskí apoštoli, misionári a spolupatróni Európy
Biografické údaje
Narodenie826/827a815
Solún,Byzantská ríša
Úmrtie14. februára869a6. apríla885
RímaVelehrad,Veľká Morava
Uctievanie
AtribútyCyril:kniha, mních, obraz Panny Márie, skrinka s ostatkami;


Metod:anjel, biskup s barlou v tvare gréckeho písmenaTau,ukončený krížom, obvykle dvojitým, ikona posledného súdu alebo Panny Márie nesený s bratom (Cyril), s ním je najčastejšie zobrazovaný spoločne
PatronátEurópa,Bulharsko,Severné Macedónsko,Česko,Slovensko,Slovinsko,Torontská slovenská gréckokatolícka eparchia
Cirkevkatolícka,evanjelická cirkev,pravoslávna cirkev
Sviatok

katolícka,evanjelická cirkev:

Odkazy
Spolupracuj na CommonsCyril a Metod
(multimediálne súbory na commons)
Reliéf na bráne na Kapucínskej ulici v Bratislave
Maľba v kostole v ruskej obci Kaga
Jan Matejko – Svätý Cyril a Metod
Ikona zobrazujúca Cyrila a Metoda
Zahari Zograf – Cyril a Metod
Stanislav Dospavski – Cyril a Metod
Cyril a Metod apoštoli Slovanov

Tento článok je o spoločných aktivitách svätcov, ktorí sa volaliCyril a Metod(varianty mena pozri nižšie), nazývaných ajsolúnski bratiaaleboApoštoli Slovanovaleboslovanskí vierozvestcovia,vrátane Metodovho ďalšieho pôsobenia na Veľkej Morave po Cyrilovej smrti. Pozri aj samostatné článkyKonštantín FilozofaSvätý Metod.

Jadro tohto článku tvorí misia Cyrila a Metoda naVeľkú Moravuv rokoch863/864885,ktorá sa v literatúre nazývacyrilo-metod(ov)ská misia(varianty názvu pozri nižšie) aleboveľkomoravská misiačibyzantská misia.

Názvy[upraviť|upraviť zdroj]

Mená bratov sa zastarano píšu ajCyrillnamiesto Cyril, aMetódčiMetodejnamiesto Metod; okrem toho sa namiesto Cyril píše aj alternatívne menoKonštantín.

Tvar cyrilo-metodská či cyrilo-metodovská misia je kodifikovaný od roku 1997. V rokoch 1987 až 1997 bol kodifikovaný tvarcyrilometod(ov)ská misiaa v rokoch 1940 – 1987 bol kodifikovaný tvarcyrilometodejská misia[1].V minulosti sa vyskytovali aj tvarycyril(l)o-metodejská misia, cyril(l)o-metódska/cyrilometódska misia, cyri(l)lo-methodejská/cyril(l)omethodejská misiaacyrillo-metod(ov)ská misia.

Pôvod[upraviť|upraviť zdroj]

Konštantín a Metod mali 5 súrodencov. Konštantín bol najmladší zo všetkých siedmich detí. Rodičia boli urodzeného pôvodu; o ich otcovi vieme, že bol vysokýbyzantskýštátny úradník(drungarios).VŽivote Metodovom(kap. II.) sa o nich hovorí:Bol z rodu po oboch rodičoch nie chudobného, ale veľmi dobrého a váženého, známeho predovšetkým Bohu i cisárovi a celému solúnskemu kraju.

Etnický pôvod bratov je sporný v tom zmysle, že niektorí autori považujú otca zaGréka(pretože jeho meno je zachované v gréckej podobe Leontios – po slovansky Lev) a matku za Slovanku (volala sa Maria)(pozri napr.[2] [3][4] [5]), iní autori oboch rodičov za Grékov alebo zriedkavejšie oboch za Slovanov. Problém je komplikovaný aj skutočnosťou, že výraz Grék v tom období označoval aj to, čo od 19. storočia nazývame Byzantínec, teda všeobecne obyvateľByzantskej ríše(v tomto zmysle je potom už teoreticky možný akýkoľvek etnický pôvod). Je známe, že bratia (v neskoršom veku) ovládali okrem iného gréčtinu, slovančinu a latinčinu. Ak sa bratia považujú za (etnických) Grékov, tak autori postulujú, že sa slovanský jazyk naučili v slovanskom prostredí oblasti Solúna a gréčtinou hovorili už od detstva; ak sa považujú za Slovanov, tak autori postulujú, že slovanským jazykom hovorili už od detstva a pogrécky(úradný jazyk Byzantskej ríše) sa nevyhnutne museli naučiť tak ako každý vzdelaný Byzantínec; ak sa považujú za osoby s gréckym aj slovanským pôvodom, tak by obidva jazyky ovládali už od detstva. V prospech (čiastočného) slovanského pôvodu bratov hovorí aj skutočnosť, že práve oni boli vybraní na vytvorenie slovanského písma, preklady Biblie atď. do slovanského jazyka a misiu v slovanskom prostredí, a že podľa súdobého vyjadrenia byzantského cisára "všetci Solúnčania hovoria čistou slovančinou". V neprospech ich možného slovanského pôvodu zase hovorí fakt, že ich otec bol vysokým cisárskym úradníkom a aj im boli zverené vysoké štátne a cirkevné pozície, do ktorých sa cudzinci len ťažko mohli dostať.

Konkrétne v Grécku dnes považujú bratov takmer výlučne za Grékov, v Bulharsku a v ostatných slovanských krajinách väčšinou za Slovanov. V Bulharsku ich presnejšie považujú za "Bulharov", pretožeBulhari– z etnologického aj jazykového hľadiska nesprávne – považujú Slovanov v (severnej) Byzantskej ríši (medzi ktorých by bratia patrili) za "Bulharov".

Život do roku 860[upraviť|upraviť zdroj]

Bližšie informácie v článkoch:Konštantín FilozofaSvätý Metod

Charakteristika misií sv. Cyrila a Metoda[upraviť|upraviť zdroj]

V polovici 9. storočia bolaByzanciapoliticky stabilná a kultúrne rýchlo napredovala. Uskutočňovala svojráznu kultúrnu expanziu nasmerovanú nielen na Slovanov, ale aj na Arménsko, Gruzínsko, Taliansko,Chazarský kaganáta arabský svet. Náboženstvom, umením a literatúrou ovplyvňovala Východ aj Západ. Misijná činnosť pre iné národy sa menila na štátnu politiku a zo solúnskych bratov sa stali jej praktickí realizátori.

Konštantínbol počas svojej prvej misie, u Saracéncov (t. j. vBagdadskom kalifáte), bez svojho brata. Či ho brat sprevádzal na druhej misii – kChazarom– je sporné. Na veľkomoravskej misii (t. j. k severným Slovanom, do Benátok a Ríma) bratia však už jednoznačne stáli bok po boku. Na svojich cestách bratia (prinajmenšom Konštantín) postupne navštívili značnú časť kultúrneho priestoru známeho v stredoveku. Stretli sa s predstaviteľmi ďalších dvoch veľkých náboženstiev – islamu a judaizmu a úspešne obhajovali kresťanstvo a záujmy Byzancie.

Misia k Chazarom (860 – 861)[upraviť|upraviť zdroj]

Na pozvanie vládcuChazarovuskutočnilKonštantínv roku860misiu do krajiny Chazarov (Kozárov) severne odKaukazu(podľa iných názorov skôr priAzovskom mori). Vládca Chazarov bolžida umožnil priateľské spolužitie židov, moslimov a kresťanov vo svojej ríši. Je sporné, či Konštantína na výprave sprevádzalMetod.

Na ceste ku Chazarom sa zastavil v mesteCherson,v ktorom sa vraj okrem iného naučilhebrejčinu,chazarčinu,gótčinu.Tu našiel aj relikvie svätého pápežaKlementa(zomrel v roku 101). Tieto neskôr vzal so sebou naVeľkú Moravua v roku867doRíma,kde prispeli k slávnostnému prijatiu bratov pápežom. Konštantín o tomto objave napísal tri grécke spisy (historica narratio,sermo declamatoriusahymnus– pozri nižšie pod Tvorba).

U Chazarov potom Konštantín viedol teologické dišputy so židovskými učencami a rabínmi. Podarilo sa mu pokrstiť 200 Chazarov. Namiesto odmeny, ktorú mu vládca Chazarov ponúkal, vraj Konštantín zariadil, aby bolo prepustených 200 byzantských otrokov. Chazarský panovník neskôr byzantskému cisárovi napísal ďakovný list, v ktorom misiu pochválil a ubezpečoval o priateľstve svojho národa.

Na kresťanstvo úplne obrátiť sa Konštantínovi podarilo malý národ vo fulskom kraji, ktorý pozostával zo zvyškov Alanov a Gótov.

Byzantská ríša (861 – 863/864)[upraviť|upraviť zdroj]

Koncom roku861saKonštantín(resp. bratia) vrátil(i) do Konštantínopola, kde ho (ich) cisár slávnostne prijal. Konštantína dosadil na vysokú školu pre výchovu kňazov priChráme svätých apoštolov,kde sa mal venovať svojej literárnej a pedagogickej činnosti.Metodoviponúkol hodnosť arcibiskupa, ale ten ju odmietol. Preto ho vymenoval zaigumenadomonastieraPolychron(na maloázijskom pobrežíMarmarského mora). O niekoľko mesiacov nato však prišiel na byzantský cisársky dvorRastislavovposol.

Misia na Veľkej Morave, v Blatenskom kniežatstve a v Ríme (863/864 – 885)[upraviť|upraviť zdroj]

Potom, ako sa knieža Rastislav neúspešne obrátil na pápeža v Ríme s podobnou prosbou, v roku862prišli do Carihradu jeho poslovia a žiadali (biskupa a)učiteľa, ktorý by nám v našom jazyku vysvetlil pravú kresťanskú vieru(ŽKkap. XIV.). Cisár súhlasil a slovamiPočuješ, Filozof, tieto slová? Niet iného než teba, kto by toto mohol vykonať, preto vezmi veľa darov a svojho brata Metoda a choď! Lebo ste Solúnčania a všetci Solúnčania hovoria čistou slovančinou(ŽM) cisárMichal III.vyzval Konštantína, aby sa misie ujal. Pravdepodobne sa tak stalo na návrh patriarchuFótia,Konštantínovho učiteľa a priateľa.

Veľká Morava (863/864 – 867)[upraviť|upraviť zdroj]

Bratia prišli naVeľkú Moravuroku863.Na účely misie (podľa ojedinelých názorov už skôr v 50. rokoch v kláštore Polychron) vytvoril Konštantín nové písmo – hlaholiku (podrobnosti v článkuhlaholika), grafického systému špeciálne uspôsobeného pre slovanský jazyk. Ďalej spolu s Metodom pred odchodom na Veľkú Moravu aj po ňom zhotovili viacero prekladov a vlastných textov (pozri nižšie); tzv.staroslovienčina(= stará cirkevná slovančina), čiže kultivovaná macedónčina z okoliaSolúna,bola zvolená za jazyk, ktorý sa bude počas misie a na preklady používať. Staroslovienčina počas veľkomoravskej misie získala veľa prvkov západoslovanských (od 10. stor. slovenských a moravských) nárečí používaných na Veľkej Morave. Napríklad vtedajšia verzia hlaholiky obsahuje aj jedno písmeno (hláskudz), ktorá sa vtedy používala len na území dnešného Slovenska. Vďaka tejto činnosti sa bratia považujú za zakladateľov slovanskejliteratúry.Okrem toho Konštantín možno priniesol so sebou na Veľkú Moravu symbolbyzantskéhodvojkríža (ktorý je dnes v slovenskom znaku).

Od začiatku svojho pobytu na Veľkej Morave museli čeliť kritike bavorských (čiževýchodofranských) kňazov, predstaviteľov západného (čiže nie byzantského) kresťanstva, ktorí sa obávali, že stratia v krajine vplyv. Roku863Konštantín založil tzv.Veľkomoravské učilište,v ktorom sa vychovávali budúci slovanskí kňazi a administratívni pracovníci, a ktoré sa stalo centrom slovanskej literatúry. Roku885mali asi 200 absolventov. Poloha učilišťa je neznáma, ale podľa archeologických nálezov existovala cirkevná škola na hradeDevín.Vedúcim učilišťa bol Konštantín.

Cesta do Ríma (867 – 869)[upraviť|upraviť zdroj]

V roku867sa vybrali na cestu späť zVeľkej Moravy.Niektorí bádatelia sa domnievajú, že so súhlasom veľkomoravských panovníkovRastislava(v dnešnej Morave) aSvätopluka(vNitrianskom kniežatstve) od počiatku smerovali do Ríma, aby získali súhlas pápeža k používaniu staroslovienčiny ako liturgického jazyka. Iní sa zase domnievajú, že sa vybrali do Konštantínopola, ale kvôli politickému prevratu (Michal III.bol zavraždený aFótiosposlaný do vyhnanstva) boli v Benátkach nútení zmeniť cieľ svojej cesty.

Blatenské kniežatstvo (867)[upraviť|upraviť zdroj]

Cestou do Ríma sa v lete zastavili vBlatenskom kniežatstvekniežaťaKoceľa,Pribinovhosyna, a krátku dobu tam vyučovali.

Dišputa s trojjazyčníkmi (867)[upraviť|upraviť zdroj]

Úspechom cyrilo-metodskej práce je dišputa solúnskych bratov strojjazyčníkmiv Benátkach koncom roku867a obrana slovanského jazyka a bohoslužby. V tomto konflikte sa najmarkantnejšie prejavujú Konštantínove vlastnosti – teologická odbornosť, vedecké znalosti, rečnícke majstrovstvo, humanizmus a obavy o osud národa.

Pozícia jeho protivníkov je dogmatická a neoblomná:Človeče, povedz nám, prečo si zostavil teraz Slovenom [Slovanom] písmená a učíš ich, ktoré nikto iný predtým nevynašiel, ani apoštolovia, ani rímsky pápež, ani Gregor Bohoslovec, ani Hieronym, ani Augustín. My totiž poznáme len tri jazyky, ktorými sa patrí v knihách chváliť Boha: hebrejský, grécky, latinský(ŽK, kap. XVI.).

Na tieto argumenty Filozof reaguje poetickou a precítenou rečou, v ktorej sa odráža silná osobná angažovanosť a humanistický pátos:Či neprichádza dážď od Boha na všetkých rovnako? A či slnko nesvieti takisto na všetkých? Či rovnako nedýchame na vzduchu všetci? To sa vy nehanbíte uznávať iba tri jazyky a prikazovať, aby všetky ostatné národy a kmene boli slepé a hluché? Povedzte mi, či robíte Boha bezmocným, že to nemôže dať, alebo závistlivým, že to nechce?(ŽK, kap. XVI.).

Misia v Ríme (867 – 869)[upraviť|upraviť zdroj]

V Benátkach ich zastihlo posolstvo rímskeho pápežaMikuláša I.,ktorý ich pozval do Ríma. Tam pápežoviHadriánovi II.,ktorý ich prijal (Mikuláš I. medzičasom zomrel), odovzdali relikvie svätéhoKlimenta Rímskehoa súčasne si nechali vysvätiť svojich žiakov za kňazov a diakonov. Konštantínom zostavené slovanské knihy boli slávnostne položené na oltárBaziliky svätého Petraa bohoslužobné knihy na hlavný oltár bazilikySanta Maria Maggiore,čo znamenalo schválenie a potvrdenie ich misijného pôsobenia. V roku868v Ríme vysvätil biskupFormozusza kňazov Metoda a troch žiakov solúnskych bratov (z dnešného Slovenska pochádzajúcehoGorazdaa juhoslovanovKlimentaaNauma) a dvoch z nich urobilidiakonmi.Pápež napokon schválil aj slovanský liturgický jazyk (staroslovienčinu) ako štvrtý jazyk západnej cirkvi poprilatinčine,gréčtineahebrejčine.

14. februára869Konštantínv Ríme zomrel a krátko predtým prijal mníšske meno „Cyril “. Pochovaný bol v Ríme, a to aj napriek tomu, že jeho starší brat nástojil na prenesení ostatkov do vlasti. Silná túžba rímskeho duchovenstva, ktoré chcelo poskytnúť tomutovšetkými váženému mužovimiesto posledného odpočinku, presvedčila Metoda, ktorý nakoniec povolil pochovať Konštantína v bazilike svätého Klimenta napravo od oltára, kde leží dodnes.

Metod arcibiskupom Veľkej Moravy (870 – 885)[upraviť|upraviť zdroj]

Blatenské kniežatstvo, Rím (869 – 870)[upraviť|upraviť zdroj]

Roku869poslaliMetodaz Ríma s listom určeným slovanským kniežatámRastislavovi(približne dnešná Morava),Svätoplukovi(približne dnešné Slovensko) aKoceľovi(približne dnešné juhozápadné Maďarsko). List obsahoval poverenie Metodovi, aby vyučoval a prekladal vo Veľkomoravskom učilišti. Keď Metod nemohol pred odpor bavorského kléru založiť v Blatnohrade nové učilište, poslalKoceľMetoda späť do Ríma, kde ho mal pápežHadrián II.vymenovať za panónskeho biskupa, čo by mu umožnilo samostatne rozhodovať o zriadení slovanského učilišťa. Pápež začiatkom roka870Metoda vymenoval za (nielen za biskupa ale za)arcibiskupaPanóniea Veľkej Moravy, čím Veľkú Moravu vyňal spod cirkevnej sféry Bavorska a podriadil ju priamo Rímu. Na Veľkej Morave takto vzniklo prvé slovanské arcibiskupstvo a Metod bol jeho prvým biskupom.

Zajatie Metoda (870 – 873)[upraviť|upraviť zdroj]

Svetskí a cirkevní predstaviteliaVýchodofranskej ríšenesúhlasili s vytvorením pápežovi podriadenej panónskej cirkevnej provincie, ktorej väčšinu územia mal v mocisalzburský arcibiskup(severne od Drávy) aakvilejský patriarcha(južne odDrávy). Metoda považovali za rušiteľa ich práv a podozrievali ho aj zherézy.

Cestou späť na Veľkú Moravu na jar roku870však nového arcibiskupa v Zadunajsku na rozkaz bavorských biskupov Adalvina, Hermanricha, Annona a Lanfrieda zajali, na synodálnom sneme vReznev prítomnosti kráľa Ľudovíta Nemca odsúdili na doživotné väzenie, uväznili a mučili v kláštore v Bavorsku-Východofranskej ríši (EllwangenaleboReichenau). Až keďVeľká Moravav roku 872 porazilaVýchodofranskú ríšu,odvážil sa Rím Metodovi pomôcť. Nový pápežJán VIII.poslal listy východofranským biskupom, Ľudovítovi Nemcovi a Karolmanovi, synovi Ľudovíta Nemca, v ktorých odsudzuje postup bavorskej cirkvi a nariaďuje prepustenie Metoda. V máji 873 sa príslušné rokovania medzi Rímom aĽudovítom Nemcomskončili s nasledujúcim výsledkom:

  • Panónia, okremSirmia(dnesSremská Mitrovica) a malého územia medziBalatonoma ústímHronu), bola vyňatá z Metodovej pôsobnosti a prenechaná bavorským biskupom
  • Znova sa zakázalo používanie staroslovienčiny počas liturgie (okrem predčítania z biblie).
  • Metoda prepustili, vrátil sa na Veľkú Moravu a bolo mu zaručené, že bude môcť nerušene pracovať najmenej do konca roku 877
  • Veľkomoravské učilište začalo pod Metodovým vedením opäť pracovať.
Cyril a Metod prinášajú ostatky sv. Klimenta do Ríma, freska, 11. storočia, bazilika San Clemente, Rím

Veľká Morava (873 – 880)[upraviť|upraviť zdroj]

V roku 873 sa potom ujal správy cirkvi na Veľkej Morave, obnovil a spravoval Veľkomoravské učilište, na ktorom sa okrem výchovy kléru pestovala literárna činnosť. So svojimi žiakmi pokračoval v prekladaní náboženských spisov, ale aj v pôvodnej tvorbe, najmä v kázňach.

Metod christianizovalVisliansko(od 874), teda územia na sever od Karpát, aj ďalšie oblasti následne pričlenené k Veľkej Morave. Tá sa postupne premenila na ríšu, ktorá mala stabilné miesto na mape Európy.

Po roku 874 častoMetodauSvätopluka(priaznivca skôr latinskej liturgie) a pápeža ohovárali vodcovia latinského kléru pôsobiaceho vo Veľkej Morave –Ján z Benátok(zároveň Svätoplukov poradca) aViching(Wiching;švábskybenediktínskymních). Vyvolali tak početné spory. V cirkevnom živote sa postupne sformovali nepriateľské tábory, ktorými boli fransko-latinský a byzantsko-sloviensky. Odlišovali sa najmä liturgickým jazykom. Ku konfliktu došlo v roku 878, keď nemeckí kňazi na čele s Vichingom obvinili Metoda, že vo vysvetľovaní Božej Trojice hlása bludy a pri bohoslužbách používa sloviensky jazyk.

Približne v tom istom čase (879/880) saVeľká Moravaprvýkrát pokúsila rozdeliť svoje územie nadiecézy.Jediné známe biskupstvo arcibiskupa Metoda vzniklo vNitre.Jeho biskupom sa stalViching,ku ktorého vymenovaniu Svätopluka prehovorili predstavitelia latinského kléru na Veľkej Morave.

Rím (880)[upraviť|upraviť zdroj]

Roku 880 sa Metod vybral do Ríma, aby sa očistil od vyššie uvedených ohováraní. Pápežské skúšky bezchybne zvládol a Viching, ktorý ho sprevádzal, bol vysvätený za biskupa. Okrem toho pápež poslal Svätoplukovi listIndustriae tuae,v ktorom:

  • Veľkú Moravu vyhlásil zalénoSvätej stolice,čo znamenalo, že postavil Veľkú Moravu na roveňVýchodofranskej ríši
  • potvrdil Metodove úlohy a funkcie
  • prikázal, aby sa do Ríma poslal ďalší kňaz, aby ho mohol urobiť biskupom iného regiónu Veľkej Moravy než je Nitra tak, aby Metod a títo dvaja biskupi potom zas mohli vysvätiť ďalších biskupov (podľa väčšiny prameňov však táto požiadavka listu nebola splnená)
  • prikázal, aby bol vyhnaný z Veľkej Moravy všetok klérus, ktorý sa Metodovi postaví na odpor
  • schválil používanie slovanského písma (hlaholiky) a prikázal, aby sa bohoslužby (liturgie) konali v slovanskom jazyku (okrem evanjelia, ktoré sa malo najprv čítať po latinsky a až potom po slovansky)
  • prikázal, aby sa bohoslužby pre Svätopluka a jeho družinu konali vlatinčine,pretože Svätopluk osobne uprednostňoval latinčinu

V tejto súvislosti sa Metod už spomína ako arcibiskup (mesta) Moravy, ktorá bola zrejme hlavným mestom Veľkej Moravy, čo by mohlo znamenať, že sa Veľká Morava stala od Panónie nezávislým arcibiskupstvom.

Veľká Morava (881)[upraviť|upraviť zdroj]

Po návrate na Veľkú Moravu (881) Metod zosadilVichingaako nitrianskeho biskupa, pretože sa dozvedel, že Viching Svätoplukovi napísal falošný „pápežský “list, podľa ktorého má byť Metod zosadený a vyhnaný z Veľkej Moravy. Vichinga poverili cirkevnou misiou vo Vislansku (povodieVisly), ktoré bolo tesne predtým pripojené k Veľkej Morave (dnešné južné Poľsko).

V roku 881 sa spolu so Svätoplukom zúčastnil na vojnovej akcii v Zátisí. Pri tejto príležitosti sa stretol sostaromaďarským oddielom.

Byzantská ríša (881/882 – 882)[upraviť|upraviť zdroj]

Koncom roku 881 alebo začiatkom roku 882 sa Metod vybral doKonštantínopoluna pozvanie byzantského cisára. Zanechal tam dvoch žiakov, jedného kňaza a jedného diakona aj s odpisom slovanských bohoslužobných kníh. Existuje názor, že cisárBasileios I.ich poslal na dvor bulharského kniežaťaBorisana misijnú činnosť. Niektorí predpokladajú, že jedným z nich bolKonštantín Preslavský,ktorý sa stal neskoršie biskupom. Iní sa domnievajú, že jedným z týchto žiakov bolsvätý Sáva.[6]Iný predpoklad je, že cisár a patriarcha využili učeníkov a slovanské knihy pri misijnom pôsobení medzi Srbmi.

Veľká Morava (882 – 885)[upraviť|upraviť zdroj]

Po návrate z Byzancie Metod spolu so svojimi žiakmi zasväcuje svoju činnosť prekladateľskej práci (dokončenie prekladu biblie, možno aj omšových textov západnej liturgie, homílií na celý rok, podieľal sa na biografii o Konštantínovi), takže na konci jeho života (6. mája885) majú už vzdelanci naVeľkej Moraveznačné množstvo prekladov a pôvodných diel.

Niekedy v 80. rokoch 9. stor. pokrstil Metod naVeľkej Moravevládcu ČiechBořivoja I.

Spory medziMetodomaSvätoplukomsa vyhrotili v roku885,keď Metod navrhol za svojho nástupcu kňazaGorazda.Skôr, ako sa mohol spor vyriešiť, arcibiskup Metod zomrel. Na smrteľnej posteli určil (neskôr svätého) Gorazda pochádzajúceho z územia dnešnéhoSlovenskaza svojho nástupcu voVeľkomoravskom učilištia6. apríla885Metod zomrel na Veľkej Morave, kde bol pochovaný v (dnes neznámom) hlavnom kostole štátu. Po Metodovej smrti sa dostal na čelo veľkomoravského duchovenstvaViching,ktorý so Svätoplukovým súhlasom dal uväzniť Metodových žiakov a neskôr ich vypovedal z krajiny. Ich odchodom však organizácia veľkomoravskej cirkvi nezanikla, udržala sa až do pádu Veľkej Moravy.

Tvorba[upraviť|upraviť zdroj]

Minca 20 Ks z roku 1941

Preklady[upraviť|upraviť zdroj]

Hneď po vytvorení abecedy sa solúnski bratia pustili do rozsiahlej prekladateľskej činnosti do staroslovienčiny. Pred odchodom na Veľkú Moravu bratia spolu preložili Evanjeliár-Aprakos a možno aj Štvorevanjelium. Počas misie na Veľkej Morave potom solúnski bratia preložili do staroslovienčiny celúBibliu(prvý preklad Biblie do slovanského jazyka), ale aj liturgické texty a mnohé iné texty. Takisto preložili a upravili byzantské občianske zákony a vzniknutýZakon sudnyj ljudembol nielen občianskym zákonníkom Veľkej Moravy, ale aj prvým zákonníkom v slovanskom jazyku. Po smrti Konštantína Metod preložilStarý zákon,NomokánonaPaterik.Predpokladá sa, že Metod prekladá aj polemické úvahy svojho brata, pričom ich delí na osem častí (slová).

Konštantín preložil
  • Evanjeliár(Aprakos)
    • výňatky z evanjelií (perikopy) čítané pri nedeľných a sviatočných bohoslužbách
    • preložené v roku 862 ešte v Byzantskej ríši
    • nájdené v Assemaniho kódexe (Codex Assemani,zač. 11. stor., Macedónia, hlaholika) a v Savvinej knihe (Savvina kniga;11. stor.,cyrilika,severovýchodné Bulharsko)
  • Euchologion
  • Trebník(Rituál)
    • bohoslužobná kniha byzantského obradu (obsahujúca tzv. nepravidelné bohoslužby a modlitby)
    • preložené na Veľkej Morave
    • nájdené v Sinajskom euchológiu (Euchologium sinaiticum,11. stor., hlaholika)
  • Breviár(Časoslov)
    • kňazská modlitebná kniha obsahujúca tzv.offícium
    • preložené na Veľkej Morave
    • nájdené v Chorvátsko-hlaholskom breviári z Vrbnika (13. stor.)
  • Oktoich(Osmohlasník)
    • bohoslužobná kniha byzantského obradu s menlivými časťami podľa cyklu 8 hlasov
    • preložené na Veľkej Morave
    • nájdené v texteStrumický oktoich(12.–13. stor.)
  • Spis o pravej viere
    • rozprava o kresťanskej pravovernosti, dišputa
    • 2. polovica 9. stor.
Konštantín a Metod preložili
Konštantín možno spolu s Metodom preložili
  • Zakon sudnyj ljudem(„Súdny zákonník pre svetských ľudí/Súdny zákon pre laikov “)
    • občiansky zákonník Veľkej Moravy
    • preložené na Veľkej Morave
    • nájdené vo viacerých rukopisoch z 13. a 14. storočia, najznámejší jeNovgorodskij spisok(1280, Rusko)
Metod (alebo možno Konštantín) preložil
Metod preložil

Pôvodná tvorba[upraviť|upraviť zdroj]

Cyril a Metod nechávajú po sebe okrem prekladov aj objemovo bohatú, ale, bohužiaľ, slabo zachovanú osobnú tvorbu v gréčtine a staroslovienčine. Konštantín napísal predovšetkým prvú slovanskú báseňProglas.Konštantínova tvorba je jednak dôkazom autorovho nadania, zrodeného z náboženského rozjímania, a jednak je Konštantín autorom polemických úvah, ktoré odhaľujú jeho hlboké vedomosti, rečnícke majstrovstvo, náboženské presvedčenie a smelosť. Od Metoda sa zachovali dve či tri vlastné diela.

Konštantín napísal
Konštantín (možno spolu s Metodom) alebo Metod napísal
Konštantín alebo Metod napísal
Metod napísal

Pripomínanie[upraviť|upraviť zdroj]

Pri príležitosti 1150. výročia príchodu Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu pripravilaNárodná banka Slovenskaemisiupamätnej euromincenominálnej hodnoty 2€. V rámci pripomienkového konania všakEurópska komisiaa dva členské štáty EÚ kritizovali prítomnosť náboženských symbolov v návrhu mince odvolávajúc sa na 22. článok Charty základných práv Európskej únie, z ktorého vyplýva náboženská neutralita.[7]NBS však tlaku Európskej komisie nepodľahla a svätí Cyril a Metod sa na minci objavili so svätožiarami a krížmi na oblečení. Podľa slov Jany Kováčovej z NBS "Slovenský dvojkríž vyrastajúci z trojvršia je súčasne biskupskou berlou v ruke Metoda". Minca bola vydaná 5. júla 2013, pri oslavách v Nitre v ten deň vymenili 10 tisíc kusov obyčajných 2€ mincí za nové.[8]

Referencie[upraviť|upraviť zdroj]

  1. Kultúra slova 2/1997
  2. F. Grivec.Slovanští apoštolé sv. Cyril a Metoděj.[s.l.]:?, Olomouc, 1927. S. 11 – 13.
  3. J. Stanislav.Slovanskí apoštoli Cyril a Metod a ich činnosť vo Veľkomoravskej ríši.[s.l.]:?, Bratislava, 1945. S. 8.
  4. M. Lacko.I santi Cirillo e Metodio, vincolo tra Constantinopoli e Roma, The Common Christian Roots of the European Nations.[s.l.]:?, Florence, 1982. S. 38.
  5. Eugen Pauliny.Dejiny spisovnej slovenčiny.[s.l.]: SPN, Bratislava, 1983. S. 24.
  6. ŠKOVIERA, Andrej.Svätí slovanskí sedmopočetníci.1. vyd. Bratislava: Slovenský komitét slavistov -Slavistický ústav Jána Stanislava SAV,2010. 247 s.ISBN978-80-89489-02-2.S. 128.
  7. SR na žiadosť z Bruselu odstráni náboženské symboly z mince[online]. Pravda, 21.11.2012, rev. 2012-11-21, [cit. 2012-11-21].Dostupné online.
  8. Emisný deň pamätnej dvojeurovej mince k 1150. výročiu príchodu Konštantína a Metoda[online]. Bratislava: Národná banka Slovenska, 05.07.2013, [cit. 2013-07-08].Dostupné online.Archivované 2014-07-28 zoriginálu.

Pramene a literatúra[upraviť|upraviť zdroj]

Ďalšia literatúra[upraviť|upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť|upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť|upraviť zdroj]