Preskočiť na obsah

Dadaizmus

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Dadaizmusalebodada,bol avantgardný umelecký smer. Poexpresionizmesa stal veľmi obľúbený dadaizmus, ktorý vznikol voŠvajčiarskua medzi rokmi1916-1923bol veľmi populárny. Vznikol ako revolta skupiny umelcov rôznych národností proti vojnovým hrôzam (časť jeho predstaviteľov boli priami účastníci vojny). Dadaizmus bol prostriedok ako vyjadriť zmätok a strach z vojny, zároveň však toto hnutie nehľadalo žiadne východiská (východiskom bol nezmysel) a tak dada skĺzla až knihilizmu.Pre jeho diela je charakteristická úmyselná nerozumnosť a odmietnutie prevažujúcich štandardov umenia, propagovali totálnu anarchiu v živote aj v kultúre, absolútnu slobodu tvorby a umenia zbaveného sociálnej funkcie.

Podľa dadaistov nebol dadaizmus umelecký smer, ale jeho opak. Nakoľko sa umenie zaoberáestetikou,dadaizmus ju ignoruje, ďalej sa snažili, aby ich diela nemali žiadny význam - výklad ich diel bol celkom závislý od diváka. Vtedy bežné umenie sa snažilo pôsobiť na ľudské city, dadaizmus sa snažil urážať.

Pôvod slova dada je nejasný a existuje niekoľko teórií na vznik tohoto slova:

  1. Ide o slovo bez akéhokoľvek významu, ktoré si jednoducho vymysleli.
  2. Slovo pochádza odrumunskýchumelcov (T. TzaruaMarcela Janca,ktorí často používali slová „da, da “, znamenajúce „áno, áno “).
  3. Pri vzniku hnutia premýšľali ako toto hnutie pomenovať a tak náhodne zapichli špendlík do francúzsko-nemeckého slovníka - „Dada “je vofrancúzštinedetské slovo pre „húpacieho koňa “. Francúzština má tiež hovorový výraz „c'est mon dada “znamenajúci „to je moja záľuba “.

Za začiatok dadaizmu sa považuje6. október1916,kedy sa vZürichuv Kabarete Voltaire zišiel rad umelcov a intelektuálov (veľmi často emigrantov), ktorí svojimi protivojnovými a pesimistickými postojmi vytvorili toto hnutie. Veľmi skoro sa dadaizmus dostal doUSAaNemecka,kde sa rozvíjal nezávislým spôsobom.

Plagát Dada,autor:Theo van Doesburg(1883–1931)

V roku1917,bola otvorená galéria Dada, začal vychádzať dadaistický časopis a v roku1920sa centrom dadaizmu stalParíž.Po roku1924začal dadaizmus plynulo prechádzať dosurrealizmua tým sa dadaizmus stal akýmsi zakladateľom moderného umenia.

Kabaret Voltaire postupne upadal, až prestal fungovať úplne, v roku2002bol zabraný skupinou umelcov, ktorí prehlasovali, že sú neo-dadaisti, po ich súdnom vysťahovaní tu bolo založené múzeum dadaizmu.

Výtvarné umenie

[upraviť|upraviť zdroj]
Portrét Tristana Tzaruautor:Lajos Tihanyi,1927

Vo výtvarnom umení presadzovali oslobodenie vecí z ich obvyklých vzťahov a následné položenie vecí do nových, nečakaných a celkom nelogických vzťahov. Ich základnými technikami boli tzv.objekt trouvé- tzn. nájdený objekt aready made.Obe tieto techniky znamenajú rozdelenie nejakého predmetu na časti a jeho prípadného zloženia (alebo použitia takto vzniknutých častí) do niečoho iného, čím vznikne nová dosiaľ neznáma vec. Je zaujímavé, že tieto techniky, ktoré boli považované za šokujúce a veľmi nekomerčné, podnietili napr. reklamu, film ale aj typografiu a fotografiu. Vytvorili nové výtvarné postupy: koláž, froláž, asambáž, dekalk (škvrna). Zrušili klasickú sochu a uviedol objekt na stene alebo v priestore.

Dadaisti žiadali zrušenie všetkých literárnych konvencií. Presadzovali návrat k spontánnosti, ktorá viedla k naivite a istému primitivizmu a vo svojich dôsledkoch k úplnej deštrukcii jazyka. Spochybnili jazyk, logickosť, princíp zhodnosti, prostriedky umenia. Rozložili syntax, slová nahrádzali výkrikmi, stonaním, vrieskaním.

Svetová literatúra

[upraviť|upraviť zdroj]

Vo svetovej literatúre tento smer ovplyvnil niektoré významné osobnosti, ale výrazné čisto dadaistické osobnosti sa príliš nepresadili.

Česká literatúra

[upraviť|upraviť zdroj]

V českej literatúre sa tento smer nepresadil, ale ovplyvnil skupinu okolo časopisuDevětsil,začiatkypoetizmua divadelnú tvorbuJ. VoskovcaaJ. Wericha.

Iné projekty

[upraviť|upraviť zdroj]
  • Spolupracuj na CommonsCommons ponúka multimediálne súbory na témuDadaizmus
  • Spolupracuj na WikislovníkuWikislovník ponúka hesloDadaizmus