Preskočiť na obsah

Dielo Majstra Pavla z Levoče

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Dielo Majstra Pavla z Levoče
Dom Majstra Pavla na levočskom Námestí Majstra Pavla, v ktorom je umiestnené jeho múzeum
Štátny znak SRNárodná kultúrna pamiatkaSR
Pred r. 2002[1]
- názov Dielo Majstra Pavla v Levoči
- dátum vyhlásenia 1961
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:
Hlavný oltárChrámu sv. JakubavLevoči

Dielo Majstra Pavla z Levočetvorí jedinečný súbor sochárskych prác tohtoneskorogotickéhorezbára. Medzinárodné kultúrne pamiatkypatrí od roku 1961 aj dieloMajstra Pavla z Levoče.

Výskum Pavlovho diela

[upraviť|upraviť zdroj]

Tvorba Majstra Pavla sa dostala do širšieho povedomia verejnosti až po druhej svetovej vojne, keď sa zreštauroval hlavný oltár farského kostola vLevoči,a najmä po výstave jeho prác v roku 1967 – 450 rokov od dokončenia oltára. S menom Majstra Pavla sú spojené najvýznamnejšie diela našej neskorejgotikyi celý okruh prác, rozličnej kvalitatívnej úrovne, ovplyvnených jeho slohom, ktorý intenzívne vyžaroval až do dvadsiatych rokov 16. storočia.

Hlavné a najslávnejšie dielo vytvoril počas svojho pôsobenia v Levoči kam prišiel okolo roku 1500 na pozvanie levočského mešťanaJuraja Thurzu.Vďaka niekoľkým zachovaným údajom je u nás jedným z mála neskorostredovekých umelcov známych podľa mena. Ako autor hlavného oltáraChrámu svätého Jakubasa uvádza na epitafe rodiny kamenára Martina Urbanowitza z roku 1621, umiestnenom na východnej stene južnej predsiene kostola. Z neho vyplýva, že kamenárova manželka Margita bola vnučkou rezbára Pavla, ktorý vyrezal hlavný oltár tohto kostola. Na základe doloženého autorstva a v porovnaní s oltárom sa potom jednotliví znalci pokúšali vymedziť ostatnú Pavlovu tvorbu. Hlavný oltár v levočskom chráme je súčasne jediným písomne doloženým dielom Majstra Pavla, preto je i východiskom pri určovaní ďalších plastík, pri ktorých je autorstvo Majstra Pavla zrejmé, prípadne prác pochádzajúcich z Pavlovej dielne. Oltár, ku ktorému sa vzťahujú písomné správy z r. 1508 – 1517, jenajväčším neskorogotickým krídlovým oltárom na svete(výška 18,62 m, šírka 6 m).

Majster Pavol z Levoče,Posledná večera,kópia plastiky z predely hlavného oltáraChrámu sv. JakubavLevoči

Má jednotnú výtvarnú koncepciu v spojení architektonickej, sochárskej a maliarskej zložky. Vznikal za účasti viacerých spoluautorov a dielenských spolupracovníkov po etapách niekoľko rokov (roku 1508 bolo pravdepodobne postavenéretabulum;tabuľové obrazy, sochy a reliéfy boli dohotovené asi pred rokom 1515 a celý oltár – polychrómovaný a pozlátený – do roku 1517). V predele je skupinaPoslednej večere,na zatvorenom oltári osem tabuľových obrazov Kristovho umučenia (Getsemanská záhrada a Judášova zrada, Bičovanie, Korunovanie tŕním, výjav Ajhľa človek (Ecce homo), Kristus pred Pilátovým súdom, Nesenie kríža, Ukrižovanie a Zmŕtvychvstanie). Maľby sú urobené podľa predlôhLucasa Cranacha st.aHansa Leonharda Schäufeleina.Na vnútorných stranách pohyblivých krídel sa nachádzajú štyri reliéfy –Rozoslanie apoštolov,Sťatie sv. Jakuba,Ján Evanjelista na PathmeaUmučenie sv. Jána.

Diváka najviac zaujmú tri monumentálne plastiky v nadživotnej veľkosti vnútri oltárnej skrine –Panny Márie(výška 2,5 m),sv. Jakuba staršieho(2,3 m), patróna kostola i mesta, asv. Jána Evanjelistu(2,3 m).

V nadstavci oltára sú drobné sošky cirkevných predstaviteľov a sochy dvanástich apoštolov. Vznikli pravdepodobne okolo roku 1508. Reliéfy sú prácou vyzretého umelca s vlastnou estetickou predstavou. Charakteristické pre postavy Majstra Pavla je typizovanie tvárí, tvary rúk a prstov a precízne vypracovanie záhybov odevných zvrškov.

Bezpečne dokázaným výtvorom Majstra Pavla sú tri sochy v oltárnej skrini a skupina Poslednej večere.

Okrem hlavného oltára vytvoril Majster Pavol v levočskom chráme i ďalšie sochárske práce: sochysv. Jána Almužníkaasv. Leonardana oltári sv. Mikuláša (okolo r. 1507) a jedno z najkrajších diel – skupinuNarodeniana rovnomennom oltári, ktorá sa radí k dielam jeho ranej tvorby (okolo r. 1500). Pravdepodobne Majstrovým ďalším dielom je súsošiesv. Jurajav kaplnke sv. Juraja (okolo r. 1505 – 1507), z neskorších prác mu možno pripísať plastiky skrine oltára sv. Jánov z r. 1520.

Banská Bystrica

[upraviť|upraviť zdroj]

Ďalší okruh jeho prác nachádzame v inom jeho pôsobisku – vBanskej Bystrici.Tu bol autorom hlavného oltára prefarský kostol Panny Márie.Pri veľkom požiari v roku 1761, ktorý veľmi poškodil kostol i mesto, oltár zhorel. V kaplnke sv. Barbory pri kostole sa však zachoval krídlový oltár sv. Barbory, podľa nápisu na zadných stranách krídel medzi obrazmi dokončený roku 1509. Oltárna architektúra i samotné rezbárske prácú sú ako keby predobrazom levočského hlavného oltára. Je to typický stredoeurópsky neskorogotický krídlový oltár s predelou nesúcou skriňu s párom pohyblivých krídel a ukončeným fiálovým nadstavcom. V predele je skupina Krista a štrnástich pomocníkov, v skrini stoja sochyPanny Márie,sv. Hieronýmaasv. Barbory.Vnútorné strany krídel zdobia reliéfySmrť sv. Petra,Smrť desaťtisíc mučeníkov,Svätý Leonard oslobodzuje väzňovaSmrť sv. Uršuly a jej družiek.

Na základe analógií s levočským hlavným oltárom sa Pavlovi pripisuje celkový návrh na oltár a dve hlavné postavy v skrini; skupina v predele a reliéfy na krídlach sú prácou jeho dielne.

InteriérBaziliky svätého KrížavKežmarkua hlavný oltár s plastikou ukrižovanéhoJežišaodMajstra Pavla z Levoče

Spišská Sobota

[upraviť|upraviť zdroj]
VKostole sv. JurajavSpišskej Sobotesa nachádza dielo Majstra Pavla z Levoče – hlavný oltár

Už v čase dokončovania hlavného oltára v Levoči prenikli do Pavlovej dielne myšlienky novovznikajúcehorenesančnéhoumenia sprostredkované dolnouhorským dvorským umeleckým prostredím. Ich vplyv je zrejmý z iného umelcovho diela, vytvoreného na jeho ďalšej zastávke vSpišskej Sobotev dvadsiatych rokoch 16. storočia. Tu preKostol sv. Jurajavytvoril rovnomenný hlavný oltár (datovaný r. 1513). V predele je opäť skupina Poslednej večere, v skrini vysoký reliéf so známym motívomSvätého Juraja bojujúceho s drakoma v štíte Tróniaci Boh Otec s kľačiacim Kristom a Máriou.

Ďalšie práce

[upraviť|upraviť zdroj]

V rovnakom čase vznikol iUkrižovanývLomničke,ktorý má veľa znakov Pavlovho štýlu. Dielo Majstra Pavla zdobí interiéry aj v ďalších kostoloch naSpiši.VBazilike Povýšenia svätého KrížavKežmarkuje súčasťou hlavného oltára plastika ukrižovanéhoJežiša.

Do dielenského či nasledovníckeho okruhu patrí ešte veľa neskorogotických oltárov a sôch, ktorých rezbári tvorili v duchu jeho slohu. K vynikajúcim dielam z tejto oblasti patríMadonaz hlavného oltára vĽubici,sv. Margitaz hlavného oltára vMlynici,postavyKalvárievKostole Nanebovzatia Panny MárievSpišskej Novej Vsi,sochy hlavného oltára vLipanocha vHrabušiciacha ďalšie práce.

Význam diela

[upraviť|upraviť zdroj]

Dielo Majstra Pavla z Levoče sa nezachovalo celé a v pôvodnom stave. Mnohé diela pravdepodobne zanikli úplne, z niektorých oltárov ostali iba zvyšky. Prevažná časť Pavlovho diela aj prác jeho dielne je dodnes na svojom pôvodnom mieste, na oltárnych menzách a v interiéroch chrámov.

Dielo Majstra Pavla a jeho nasledovníkov zasiahlo širšie územie Slovenska a vstúpilo hlboko do povedomia; bolo to dielo jedinečné, nové i svojské no v kontexte stredoeurópskeho neskorogotického umenia.

  1. Zoznam vybraných národných kultúrnych pamiatok[online]. Bratislava:Pamiatkový úrad SR,[cit. 2015-12-08].Dostupné online.

Iné projekty

[upraviť|upraviť zdroj]