Preskočiť na obsah

Don

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Don
rus.Дон
rieka
Rieka Don
Štát RuskoRusko
Prítoky
- ľavostranné Voronež,Bitjug,Chopjor,Medvedica,Ilovľa,Sal,Manyč
- pravostranné Donec,Nepriadva,Krasivaja Meča,Bystraja Sosna,Tichaja Sosna,Čornaja Kalitva,Čir
Prameň Novomoskovsk
Ústie Azovské more
- poloha Rostov nad Donom
Dĺžka 1 870km
Povodie 425 600km²(42 560 000ha)
Prietok
- priemerný 935/s
Povodie rieky Don
Povodie rieky Don
Wikimedia Commons:Don River
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Don(rus.Дон) je rieka v európskej častiRuskej federácie,prameniaca na juh odMoskvyv mesteNovomoskovska vlievajúca sa doAzovského morapri mesteRostov nad Donom.Dĺžka toku je približne 1 870 kilometrov[1].Jeho hlavným prítokom je riekaDonec.

Základná charakteristika

[upraviť|upraviť zdroj]

V staroveku bola rieka považovaná za hranicu medzi Európou a Áziou[2].Od 9. do 12. storočia stávala na brehu rieky chazarská, neskôr staroruská pevnosťSarkel,ktorá kontrolovala prenášanie lodí medzi Donom a Volgou. V súčasnosti je toto mesto zatopenéCimľjanskou priehradoua medzi Donom a Volgou je vybudovaný vodný kanál. Pomenovanie dala rieka aj donskýmkozákom,ktorí osídlili úrodné nížiny okolo Donu v 16. a 17. storočí. Toto miesto bolo počasdruhej svetovej vojnysvedkom ťažkých bojovoperácie Uran,jedného zo zlomov v priebehu vojny.

Rieka tvorí ústredný motív v diele spisovateľaMichaila Šolochova,ktorý sa narodil v dedinke Kružilino, (súčasťstaniceVjošenskaja) na hornom toku Donu.

Priehrady a kanály

[upraviť|upraviť zdroj]

Na svojom najvýchodnejšom bode, kde sa Don najviac približuje Volge, bol vybudovanýVolžsko-donský kanál,ktorý spája obe rieky a umožňuje tak lodnú prepravu medziAzovskýmaKaspickýmmorom. Hladina vody v kanáli je regulovanáCimľjanskou priehradouna Done.

Medzi Cimľanskou priehradou a mestomRostov nad Donomje vybudovaná trojstupňová sústava vodných diel, ktoré regulujú spád rieky a plavebnými komorami umožňujú preplávať lodiam. Prvé je postavené pri mesteNikolajevsk,ďalšie vKonstantinovskua tretí stupeň je pri staniciKočetovskaja.Posledné z nich, Kočetovskaja, je postavené iba 7,5 kilometra pod ústím riekyDonecdo Donu, čím reguluje nielen hladinu Donu, ale aj dolný tok Donca. Kočetovský stupeň bol postavený v rokoch 1914 – 1919 a v rokoch 2004 – 2008 bol zdvojený pridaním ďalšej plavebnej komory. Je zároveň posledným vodným dielom na Done, na zvyšku rieky (131 km) je už hladina regulovaná prehĺbením dna.

  1. http://www.britannica.com/EBchecked/topic/168926/Don-River
  2. Davies, N.: Europe: A History. 1997 (ISBN071266633-8)

Iné projekty

[upraviť|upraviť zdroj]
  • Spolupracuj na CommonsCommons ponúka multimediálne súbory na témuDon

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článkuDon River (Russia)na anglickej Wikipédii.