Preskočiť na obsah

Doom metal

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Doom metal

Aaron Stainthorpe zMy Dying Bride
Pôvod v štýlochHeavy metal(albumyBlack Sabbathzo 70. rokov) aPsychedelický rock
Kultúrne pozadieod polovice 80. rokov –Európa
Typické nástrojeElektrická gitara-Spev-Basová gitara-Bicie-Syntetizátor
Všeobecná popularitaslabšia, väčšia v Európe
Odvodené štýlyGothic metal,Stoner metal,Sludge metal,Post-metal
Podštýly
Traditional doom,Stoner doom,Epic doom
Zmes štýlov
Sludge doom,Death/doom,Funeral doom,Drone doom,Black/Doom,Avantgarde doom
Regionálne scény
Spojené kráľovstvo,USA,Fínsko,Švédsko

Doom Metalje štýlmetalovejhudby, ktorý sa ako jej uznávaný podžáner objavil v polovici80. rokov 20. storočia.Jeho typickými znakmi sú pomalšie rytmy a podladenégitary.Jedným zo zdrojov inšpirácií tohto žánru je aj raná tvorba skupinyBlack Sabbath(konkrétne prvé štyri albumy[1]).

Texty piesní v doom metalovom žánri hrajú veľmi dôležitú úlohu. Sú silne poznačenépesimizmom,ktorý evokuje atmosféru temna, zúfalstva a utrpenia.

História žánru

[upraviť|upraviť zdroj]

V polovici 80. rokov 20. storočia začali vnovej vlne britského heavy metalu(skupiny akoIron MaidenčiJudas Priest) vznikať rýchle metalové žánre. V Európe to bol melodickejšíspeed/power metal(Helloween,Grave Digger,Running Wild) a v USA skôr brutálnejšíthrash metal(Megadeth,Anthrax,Slayer,Metallicaa ďalšie).

Prirodzenou reakciou bolo oživenie pomalej odnože metalu. Začali vznikať skupiny, ktoré svoju hudbu označovali akodoom(preklad: zánik, beznádej, osud…)metal.Po hudobnej stránke tieto kapely väčšinou vychádzali z pomalých a hutných gitarových rífov skupinyBlack Sabbath.V Európe boli najvýznamnejšími zoskupeniami tohto žánruCandlemass(Švédsko) s kultovými albumamiEpicus Doomicus MetallicusčiNightfalla anglická skupinaCathedral.[1]V Amerike skupinySt. Vituss ich legendárnym albumomBorn Too Latea v MexikuSolitude Aeternus.

Na začiatku90. rokov 20. storočiasa začali nathrash metalovomzáklade vyvíjaťblack metalovéadeath metalovéskupiny, s ktorými sa na hudobnú scénu do metalového hudobného prejavu dostal skreslený chrčivý spev nazvanýgrowling.Vznikli nové kapely hrajúce tzv. doom/death metal, ktoré väčšinou kombinujú skreslený a neskreslený spev. Priekopníkmi sú skupiny ako Winter s albumomInto Darknessz roku 1990 a Thergothon s demomFhtagn nagh Yog-Sothoth.[1][1] Do doom metalovej hudby sa začínajú dostávať netradičné, nemetalové nástroje ako súhusle,ktorými sa preslávila skupinaMy Dying Bride.Vznikla tak často používaná nepresná definícia doom metalu akopomaléhodeath metalu(s husľami).

Ďalšími významnými kapelami súKatatoniaaSaturnus,skupinyParadise LostaleboAnathema,ktoré sa v druhej polovici 90. rokov vydali nemetalovým smerom. Ich skladby často obsahujú akustické alebo naopak rýchlejšie pasáže, texty sú na rozdiel od pôvodných doom metalových skupín väčšinou lyrické.

Texty piesní doom metalového žánru

[upraviť|upraviť zdroj]

Námety textov doom metalových skladieb sú v súlade s hudobnými témami. Väčšinou sú ponuré, u prvých skupín v nich išlo hlavne o vyjadrenie osobných problémov - časté sú námetmi beznádej, alebo protivojnové či spoločensko kritické témy. Využíva sa kresťanská symbolika, neskôr aj "gotizujúce" námety.[2]Na začiatku 90. rokov s príchodom nových žánrov sa texty stali lyrickejšie, námety sú viac osobné, okrem vyjadrení depresívnych stavov z pohľadu na svet sa v textoch objavuje aj téma lásky.

Súčasné členenie žánru

[upraviť|upraviť zdroj]

V dnešnej podobe je doom metal rozvetveným žánrom. Vznikajú jeho nové odnože. Je to doom ako melancholickejšia odnož retro rocku, extrémne depresívny funeral či naopak psychedelický space doom. Stále však ešte existujú nové skupiny, ktoré hrajú pôvodný tradičný doom metal ako súThunderstorm,Reverend Bizarre,či doom/death metal v podaní skupínThe Prophecy,Evoken.

V súčasnosti sa doom metal člení na:

  1. abcčlánokHistory of doom metalna doom-metal.comArchivované2010-03-24 naWayback Machine(po anglicky)
  2. FAQ na doom-metal.comArchivované2010-03-25 naWayback Machine(po anglicky)

Iné projekty

[upraviť|upraviť zdroj]

Externé odkazy

[upraviť|upraviť zdroj]