Preskočiť na obsah

Eugene Paul Wigner

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Eugene Paul Wigner
americký fyzik
Eugene Paul Wigner
Rod. menoWigner Pál Jenő
Narodenie17. november1902
Budapešť,Uhorsko(dnesMaďarsko)
Úmrtie1. január1995(92 rokov)
Princeton,New Jersey,USA
PodpisEugene Paul Wigner, podpis (z wikidata)
Odkazy
CommonsSpolupracuj na CommonsEugene Paul Wigner
Nositeľ Nobelovej ceny
Nositeľ Nobelovej ceny

Eugene Paul Wigner(pôvodne maďarskyWigner Pál Jenő) (*17. november1902,Budapešť,Uhorsko– †1. január1995,Princeton,New Jersey) bolamerickýfyzikmaďarskéhopôvodu, nositeľNobelovej ceny za fyziku.

Nobelovu cenu získal „za príspevky k teóriiatómového jadraaelementárnych častíc,najmä za objav základných princípovsymetriea ich aplikácie v praxi.“Vo svete fyzikov bol niekedy označovaný ako tichý génius a niektorí z jeho súčasníkov ho prirovnávali kEinsteinovi.

Wigner bol jedným z tých fyzikov, ktorí v 20-rokoch minulého storočia prerobil fyziku. Prví fyzici z tejto generácie-Werner Heisenberg,Erwin SchrödingeraPaul Diracvytvorilikvantovú mechaniku.Bol to úplne nový, oslnivý svet, ktorý však otvoril mnoho nových základných otázok. Nasledovali ich ďalší, aby tieto otázky zodpovedali a aby nastolili otázky ešte zložitejšie.

Wigner patril k druhej skupine týchto vedcov. Zaviedol pojemsymetriado kvantovej mechaniky, v 30-rokoch rozšíril svoj výskum naatómové jadrá.V rokoch19391945táto generácia pomohla pretvoriť svet.

Wigner patril do skupiny známych maďarsko-židovských fyzikov a matematikov z Budapešti. Patrili semPaul Erdős,Edward Teller,John von Neumann,aLeó Szilárd.Ich americkí kolegovia ich kvôli akoby „nadpozemským “schopnostiam prezývali „The Martians“(Marťania). Szilárd bol najlepším priateľom Wignera v dospelosti. Neumann bol Wignerov spolužiak a radca, o ktorom neskôr Wigner napísal: „bol to najmúdrejší človek, akého som na Zemi poznal. “E.P.Wigner bol však z nich jediný, kto získalNobelovu cenu.

Eugene Wigner (vľavo) aAlvin Weinberg.

Wigner Jenő sa narodil v Budapešti r.1902vo vtedajšomRakúsko-Uhorsku.V tých časoch ešte nepoznaliteóriu relativitya anikvantovú mechaniku.Aj najlepší vedci považovali fyziku za vedu, ktorá je už takmer dokončená, v ktorej už objavili všetko podstatné a v ktorej je nutné dopracovať už len pár drobností.

Werner Heisenberg + Eugene Wigner (1928)

Keď mal jedenásť rokov dostaltuberkulózua šesť týždňov sa liečil v sanatóriu. Jeho rodičia žili v harmonickom manželstve. Jenő mal dve sestry. Študoval naFasori Evangélikus Gimnázium.Matematiku ho učil vedec a učiteľRátz László,ktorý učil aj Neumanna. Fyziku ho učilSándor Mikola.Po tom, ako ukončil gymnázium zapísal sa na Polytechniku na štúdium chémie, ale od roku1921pokračoval v štúdiu už na Vysokej škole technickej v Berlíne (v súčasnostiTechnische Universität Berlin).

Každú stredu popoludní sa zúčastňoval na stretnutiach Nemeckej fyzikálnej spoločnosti (Deutschen Physikalischen Gesellschaft), na ktorej nechýbali veľkí vedci akoMax Planck,Max von Laue,Rudolf Ladenburg,Werner Heisenberg,Walther Nernst,Wolfgang Paulia v neposlednom rade ajAlbert Einstein.Tu sa Wigner stretol aj soSzilárdom,ktorý sa takmer ihneď stal jeho dobrými priateľom, hoci osobnosť Wignera mu ostala záhadnou. Tretie významné stretnutie sa stalo vKaiser Wilhelm Institute,kde Wigner pracoval a kde sa stretol sMichael Polanyim,ktorý bol po László Rátzovi jeho druhým najvýznamnejším učiteľom.

V roku1925sa vrátil do Maďarska a pracoval v otcovej garbiarni ako chemický inžinier, ale nakoniec sa vrátil do Nemecka. Nevedel odolať Berlínskemu výskumnému ústavu kryštálov. Koncom 20. rokov sa zahĺbil do Heisenbergovej, Schrödingerovej a Diracovej kvantovej mechaniky aj napriek miernemu odporu Einsteina. VGöttingenesa stal asistentom slávneho matematikaDavida Hilberta.Veľkým sklamaním pre Wignera bolo, že Hilbert už nebol duševne aktívny a preto Wigner strávil mnoho času v Göttingenskej knižnici a svoj voľný čas zasvätil fyzike. Tu položil základy teóriesymetriívkvantovej mechanike.

V roku1930Wignera a aj Neumanna vzali naPrincetonskú univerzitu.Po nástupeHitlerak moci tu našli bezpečné miesto, no aj tak ešte pol roka cestovali, učili sa a vyučovali vEurópe.Od Wignera by sme ťažko našli mierumilovnejšieho človeka, aj tak ho však hnevalo aký je Hitler nebezpečný. Neskôr, keď sa mu viac ľudí poďakovalo za jeho úsudok, vždy sa ohradil a tvrdil,že k odhaleniu Hitlerovej hrozby nebolo nutné mať zvláštne schopnosti, skôr bolo nutné mať zvláštne schopnosti aby to niekto nerozoznal.V Princetone roku1934Wigner predstavil svoju sestru Margitu fyzikoviPaulovi Diracovi.Margita a Dirac sa zobrali a Wigner sa zblížil s Diracom. Wigner strávil určitý čas aj s Einsteinom, ktorý sem prišiel naInstitute for Advanced Study.

Koncom 30. rokov rozšíril svoj výskum aj na atómové jadrá. Rozvinul tu jednu veľmi dôležitú teóriu o nukleárnych reakciách. Bol brilantný teoretik (napr.Wigner - Eckartov teorém), ale aj praktik a mal cit aj pre techniku. V roku1936už na Princetone o Wignera neprejavili záujem, preto odchádza na University of Wisconsin. Tu stretáva aj svoju prvú manželku, pôvabnú študentku fyziky Ameliu Frankovú. Franková však o rok neskôr zomiera a Wignera chce odísť zMadisonu.8. januára1937sa stáva občanomSpojených štátov.Princetonská univerzita v tom čase hľadala vynikajúceho mladého fyzika a mnohý odporúčali práve Wignera. Roku1938bol už späť v Princetone.

Aj keď sa považoval za politického laika, v rokoch1939a1940zohral významnú úlohu v prípravách aj v uskutočneníProjektu Manhattan,na ktorého konci stál zrodatómovej bomby,ktorá mala zastaviť Hitlera. Wignera však veľmi ranilo, keď atómové bomby zvrhli naHirošimuaNagasaki.Aj napriek tomu však obhajoval USA, keďže to bol jeho nový domov. Wigner ostal aj naďalej presvedčený, že atómová bomba bola potrebná.

V roku1946prijal miesto vedúceho v Clinton Laboratory (v súčasnostiOak Ridge National Laboratory,Tennessee). Keďže nemal úradnícku povahu o rok neskôr sa vrátil na Princetonskú univerzitu kde pôsobil ako učiteľ a vedec.

V 50. rokoch ho zarmútila smrťE.Fermiho,A.Einsteina a Neumanna. V roku1954ho znepokojilo, keď prezidentEisenhowerodobral bezpečnostnú previerkuRobertovi Oppenheimerovi.Proti Oppenheimerovi svedčil aj Wignerov starý priateľ,E.Teller.

V roku1960,keď ho už považovali za jedného z najväčších predstaviteľovmatematickej fyziky,ponúkol pohľad na silu matematiky v jeho najznámejšej eseji, v súčasnosti už klasickej „The Unreasonable Effectiveness of Mathematics in the Natural Sciences”(voľný preklad: Neodôvodniteľná účinnosť matematiky v prírodných vedách,tu v online verziiArchivované2011-02-28 naWayback Machine), v ktorej argumentoval, žebiológiaa poznávanie môžu byť zdrojom fyzikálnych konceptov, a že šťastná náhoda, pri ktorej sa matematika a fyzika tak dobre dopĺňajú sa zdá byť „nerozumná “a ťažko vysvetliteľná.

Významný matematikAndrew M. Gleasonsi myslel, že Wignerov pohľad bol nerozumný: „Mathematics is the science of order and patterns, so why should it be a mystery that given some order in the universe we should be able to select (or construct) a mathematical structure to fit the facts?“(voľný preklad: Matematika je vedou poriadku a pravidelností, tak prečo by malo byť tajuplné, že ak vesmíru vládne poriadok, tak my by sme mali byť schopný vybrať (alebo skonštruovať) matematickú štruktúru, ktorá priliehavo opisuje skutočnosť?).

V1963Wigner dostalNobelovu cenuza fyziku. Uznal, že ho nikdy nenapadlo, že sa mu to môže stať a ešte k tomu dodal: „Nikdy som nečakal, že raz bude moje meno v novinách spomínané bez toho, aby som nespravil nejaké šibalstvo “

V r.1992vydal svoje pamäti „The Recollections of Eugene P. Wigner“(pomohol mu Andrew Szanton). O tri roky neskôr zomrel.

Jeho osobnosť

[upraviť|upraviť zdroj]

Wigner bol známy svojou jemnosťou a zdvorilosťou. Raz v mladosti ležal na tráve na Göttingenskom kúpalisku spolu s nemeckým astronómomOtto Heckmannom.Heckman si všimol, že po Wignerovej pravej nohe lozia mravce a jeden z nich ho uštipol. Heckman sa spýtal Wignera, prečo tie mravce nezabije. „Lebo neviem, ktorý ma uštipol “– odpovedal mu Wigner.

Na vedeckých schôdzach, či už formálnych, alebo neformálnych Wigner často reagoval: „Nerozumiem. “Nikdy nebol domýšľavý, nikdy sa nebál, že ho budú považovať za hlupáka.

Aj keď bol Wigner vedec, bol pomerne poverčivý, po každej dobrej správe zaklopal na drevený predmet.

Na sklonku života sa jeho myslenie stávalo viac filozofickejšie. Vo svojich memoároch napísal:„plný zmysel života, kolektívny význam všetkých ľudských túžob, je takou záhadou,ktorá prekonáva naše chápanie. Ako mladý muž som sa rozčuľoval nad týmto stavom. Ale už som sa s tým zmieril. Dokonca je pre mňa cťou, že môžem byť súčasťou tohto tajomstva. “

  • E. P. Wigner:Gruppentheorie und ihre Anwendungen auf die Quantenmechanik der Atomspektren,1931
  • A. M. Weinberg,E. P. Wigner:Physical Theory of Neutron Chain Reactors,1958
  • E. P. Wigner:Vzťahy disperzie a ich súvislosť s kauzalitou,1964
  • E. P. Wigner:Symmetries and Reflections: Scientific Essays,1970 (Symetrie a reflexie: vedecké eseje)

Iné projekty

[upraviť|upraviť zdroj]

Externé odkazy

[upraviť|upraviť zdroj]