Preskočiť na obsah

Garonne

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Mapa toku rieky

Garonneje významnáfrancúzskariekao dĺžke 647 km (vrátane 75 km dlhého ústiaGironde). Plocha povodia meria 84 811km².

Etymológia mena

[upraviť|upraviť zdroj]

V dobáchCaesarasa názov písalGarumna,slovo sa skladá zo základugarr-(skala, kameň) a prípony-unn/-onna(prameň, rieka). Jeho význam by sa teda dal preložiť akokamenistá rieka,alebobystrina.

VPyrenejáchsa Garonne nazývaera Garona,čo v horskej gaskonštine znamenárieka.

Rieka dala meno trom francúzskymdepartementomHaute-Garonne,Tarn-et-GaronneaLot-et-Garonne.

Priebeh toku

[upraviť|upraviť zdroj]

Rieka pramení vúdolí Aran(Val d'Aran) všpanielskychcentrálnychPyrenejáchniekoľkými prameňmi v nadmorskej výške 800 až 2 300 m. Stáča sa na sever, kde po chvíli prekračujefrancúzskehranice v mieste zvanomPont du Roypri mestečkuFos.Než opustí Pyreneje, preteká ešte pútnickým mestomSaint-Bertrand-de-Comminges,kde sa jej tok stáča mierne na východ. Na hornom toku tečie v úzkej hlbokej doline a má prudkýspád.Potom preteká veľkýmúdolím,Garonskou nížinoua stáva sa typickou rovinnou riekou s dobre vypracovanýmriečnym údolím.Smeruje opäť na severozápad, kde postupne stretne väčšie mestáToulouse,AgenaBordeaux.Medzi Toulouse a Bordeaux sa do Garonny vlievajú jej najväčšie prítokyTarnaLot,tvoriaci vodný systémCentrálneho masívu.Pri Bordeaux dosahuje šírka rieky 500 m. Za Bordeaux sa Garonna spoločne sDordognepozvoľna vlieva doBiskajského zálivuv podobe 75 km dlhého a až 11 km širokého ústia, nazývanéhoGironde.

Dôležité prítoky

[upraviť|upraviť zdroj]

Vodný režim

[upraviť|upraviť zdroj]

Na hornom toku a v okolíToulousesa hodnota prietoku odvíja hlavne odsnehovýchzrážok a následného jarného topenia vo vyšších nadmorských výškachPyrenejí.Na dolnom toku rieky záleží na množstvedažďovýchzrážok a objem vody v jednotlivých prietokoch, hlavne z Centrálneho masívu. Prietok sa prudko mení v priebehu roka. Maximálny prietok dosahuje rieka odmarcadojúna,keď dochádza kpovodniam(niekedy i katastrofálnym). Druhé maximum nastáva najeseň.Priemerný prietok vody vústíčiní približne 680m³/s,maximálny až 8 000 m³/s. V Bordeaux dosahuje rieka veľkú šírku, nakoľko sa na nej prejavujúpríliv a odliv.Pri silných prílivoch môže dokonca dochádzať k výskytu výraznejprílivovej vlny.

Vodná doprava

[upraviť|upraviť zdroj]

Rieka je splavná od oceánu do mestaLangon,približne 50 km za Bordeaux. V 19. storočí bol preto postavenýpostranný kanál,umožňujúci plavbu až doToulouse,kde je napojený na prieplavCanal du Midi,spájajúci Toulouse soStredozemným morom.Bolo tu taktiež vybudovaných niekoľko ďalšíchkanálov(Saint-Martory,Brienne). Hoci je rieka významná pro dopravu tovarov a materiálu, nie je splavná pre objemnejšielode,ktoré doplávajú maximálne doLangonu.Postranný kanál, ktorý odtiaľto vedie doToulouseje potom určený takmer výlučne pre osobnú dopravu. V poslednej dobe bol do Langonu dovezený napríklad materiál pre výrobuAirbusu A380v Toulouse, centre leteckého priemyslu. Pre túto príležitosť bola skonštruovaná špeciálna loď, nazvanáVille de Bordeaux.

Úsek medzi Pyrenejami aToulouseje často využívaný pre výstavbuvodných elektrární.Okrem toho sa na brehoch rieky nachádzajú dvejadrové elektrárneBlayaisaGolfech.

Významné mestá na rieke

[upraviť|upraviť zdroj]