Preskočiť na obsah

Horúci Jupiter

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Umelcova predstava planétyHD 209458b(Osiris)

Horúci Jupiteralebo ajroaster,pegasidaleboplanéta Pegasije triedaextrasolárnych planét,ktorýchhmotnosťje blízka alebo vyššia ako hmotnosťJupitera(1,9 × 1027kg), ale na rozdiel odslnečnej sústavy,kde Jupiter obieha okolo Slnka vo vzdialenosti 5AU,planéty typu horúci Jupiter obiehajú vo vzdialenosti okolo 0,05 AU od materskejhviezdy,čo je osmina vzdialenostiMerkúraod Slnka.

Medzi hlavné charakteristiky horúcich Jupiterov patria nasledovné:

  1. Je pri nich omnoho väčšia pravdepodobnosťprechoducez disk ich hviezdy pri pozorovaní zo Zeme ako pri planétach rovnakej hmotnosti na vzdialenejších dráhach.
  2. Vzhľadom na vysokú úroveň insolácie majú omnoho nižšiuhustotuako by sa očakávalo.
  3. Predpokladá sa, že všetky takéto planéty sa dostali na svoju súčasnú polohu neskôr, pretože inak by nemali dosť materiálu tak blízko hviezdy na to, aby mohli vzniknúť na mieste.
  4. Všetky majú nízkuexcentricitu,pretože ich dráhy boli sformované do tvarukruhualebo sú formované procesomlibrácie.Toto spôsobuje ajsynchronizáciu rotácieplanéty sobežnou dobou,teda stále súnatočené ku hviezde rovnakou stranou.

Obývateľnosť[upraviť|upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku:Hypotéza zriedkavej Zeme

Štatistické prehľady iných planetárnych systémov naznačujú, že štandardný režim vzniku planét, vytvára planéty s obehom kratším než 100 dní a hmotnosťami podstatne väčšími než Zem. Absolútna väčšina planét, ktoré boli zatiaľ objavené, obieha ich hviezdy oveľa bližšie než je obežná dráha Zeme okolo Slnka – a sú oveľa väčšie než Zem. Obidve charakteristiky robia tieto planéty neobývateľnými. Periódy ich obehu sú od dní po mesiace a hmotnosti od hmotnosti Zeme až po jej 50-násobok. Navyše sa často vyskytujú v tesnej blízkosti, ak ich je viac. Vzorový príklad môže byť planetárny systémKepler-11obsahujúci minimálne 6 planét vážiacich viac ako 40 Zemí. Takáto dominantná populácia planét ostro kontrastuje so slnečnou sústavou, ktorá sa javí ako veľmi neobvyklý a zriedkavý typplanetárneho systému.[1]

Horúce Jupitery sú najľahšie detegovateľné planéty pomocou metódyradiálnych rýchlostí,pretože oscilácie ich hviezd sú pomerne veľké a rýchle v porovnaní s inými typmi planét.

Referencie[upraviť|upraviť zdroj]

  1. Batygin and Greg Laughlin, "Jupiter's decisive role in the inner Solar System's early evolution," Proceedings of the National Academy of Sciences USA, Vol. 112 (14): 4214 – 4217, 7. apríl 2015