Preskočiť na obsah

Inkovia

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Pohľad naMachu Picchu,„stratené mesto Inkov, “dnesarcheologické nálezisko

Inkovia(jednotné čísloInka) je moderné označenie pre tvorcovinkskej ríše,jedinej veľkej ríšeindiánskychkmeňov.

Slovo inka/Inka

[upraviť|upraviť zdroj]

Slovo „inka “bolo pôvodne názvom rodu Indiánov hovoriacichkečuánčinouv oblastiCusco(Peru), neskôr to bol titul najvyššieho vládcu, a napokon si tento titul privlastnili aj vládnuce klany ríše. Dnes sa (s veľkým I) nesprávne používa na označenie obyvateľov inkskej ríše (spravidla len tých, ktorí hovorili kečuánčinou).

Stručné dejiny

[upraviť|upraviť zdroj]
Inkská ríša (1438 – 1533)
Bližšie informácie v hlavnom článku:Inkská ríša

Podľa inkovskej tradície vznikla inkská ríša zhruba okolo roku1200a založil ju legendárnyManco Capac(I.). Prvými vládcami Inkov boli náčelníci vládnuci malému územiu okolo Cusca. Historické (t. j. už nie legendárne) obdobie Inkov sa začína vládou (tzv. deviateho inku)Pachacutiho(14381471). Za jeho vlády došlo k značnému rozšíreniu územia, bol zavedený kult boha slnka (Inti) a vznikli veľkorysé stavby a došlo k hospodárskemu rozmachu. Jeho nástupcovia ríšu ďalej rozširovali. Najväčšiu rozlohu ríša dosiahla za

vlády jedenásteho inkaHuyana Capaca(14931527) – na severe po riekuAncasmayo,na juhu po riekuMaule.Po jeho smrti (1527) bojovali o moc jeho synovia: dvanásty inkaHuascar(opieral sa o tradičnú elitu v Cuscu) aAtahualpa(opieral sa o vojsko v severných provinciách). Atahualpa roku1532Huascara zosadil. Španieli pod vedenímF. Pizarratu pristáli v roku1531a keďže práve prebiehala spomínaná občianska vojna, ríšu veľmi rýchlo dobyli a Atahualpu roku1533popravili. Španielmi dosadený inkaManco Capac II.po istom čase (1536) zorganizoval povstanie a v horskej oblastiVilcabambaviedol tieňové kráľovstvo. Toto zaniklo roku1572,kedy bol zajatý a popravený jeho posledný vládcaTupac Amaru I.

Ollantaytambobol poľnohospodársky a vojenský komplex Inkov

Sídlom vládcu a najväčším náboženským centrom boloCusco.

Na čele rozsiahlej organizácie spoločenského a ekonomického života s tvrdým systémom daní vo forme prác a vojenskej služby stála štátna a kňažská hierarchia. Absolútny vládca inkov bol prakticky považovaný za boha. Patrila mu všetka pôda, iba časť z nej venoval kňažstvu a ľudu, hlavnú časť si ponechával pre seba a pre svoju šľachtu.

V štáte mal každý právo na obrábateľnú pôdu veľkú asi 100-krát 50 m, v čase neúrody živili obyvateľov štátne sýpky. Okrem toho mal každý právo na stravu. Vyspelá bola aj starostlivosť o vdovy a siroty. Priepasť medzi bohatými a pospolitým ľudom bola však veľká.

Významnú úlohu zohrávala armáda, ktorá okrem získavania území a potláčania vzbúr organizovala aj násilné presídľovanie obyvateľstva (napríklad remeselníkov z dobytých území do Cuzca).

Náboženstvo

[upraviť|upraviť zdroj]

Štátne náboženstvo bolosynkretizmomhlavných bohov, vedľajších božstiev, lokálnych animistických predstáv, prírodných kultov, obradov spojených smágioua primitívnychfetišov.V štátnom kulte zohrávali dôležitú úlohu kláštorné spoločenstvá. Pri obradoch bolo časté obetovanie zvierat (morčiat a lám), zriedkavo ľudí.

Pôvodne bol najvyšším bohomViracocha(Huiracocha) – boh stvoriteľ, neskôr získal prvenstvo boh slnkaInti.Ďalší významní bohovia boli Illapa – boh hromu a dažďa a bohyňa Mesiaca a manželka SlnkaQuilla.Vládca (inka) sa považoval za syna Intiho a jeho žena za stelesnenie Quilly. Medzi pospolitým ľudom sa obľube tešilaPachamama– matka zeme, ktorú dodnes uctievajú v horách, sčasti v podobePanny Márie.

Kultúra a veda

[upraviť|upraviť zdroj]
Reprezentácia inkského kipu

Inkovia skultúrnili 40 druhov rastlín a domestikovali najviac zvierat vAmerike(kačica,lama,pes,morča,alpaka).

Správu ríše uľahčovali dokonalé cesty vedúce priamo cez hory,močiarečipralesy.Stavali sa aj kvalitné visuté mosty. Vozy sa nepoužívali, preto cesty boli pravdepodobne určené najmä pre karavány lám a peších. Používali ajzavlažovacie kanály.Na stavbu palácov sa používali veľké kamenné bloky, ktoré boli na milimetre presne opracované, aby do seba zapadali. V chrámoch pre boha slnka viseli zlaté a strieborné platne.

Keramikaje spravidla úžitková, s jednoduchou geometrickou maľovanou výzdobou.

PísmoInkovia nevyvinuli, na „zapisovanie “údajov, najmä štatistických, sa používal systém šnúrok s uzlami (kipu). Podľa novších názorov však kipu slúžilo ako plnohodnotné písmo.

Na vysokej úrovni bolozlatníctvo.Preslávené boli početné inkské zlaté poklady, ktorých väčšinu získali (a roztavili na ingoty) Španieli.

Iné projekty

[upraviť|upraviť zdroj]
  • Spolupracuj na CommonsCommons ponúka multimediálne súbory na témuInkovia