Preskočiť na obsah

Jakuti

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jakuti

Jakutský tanec počas osláv letného slnovratu
Populácia
cca 500 000
Krajiny s významnou populáciou
RuskoRusko[1]478 085
USAUSAokolo 10 000
FrancúzskoFrancúzsko7 688
KanadaKanada6 001
AustráliaAustrália4 378
ChinaČína[2]2 600
Jazyky: ruština,jakutčina

Jakutiturkickéetnikum[3],žijúce predovšetkým vJakutskua inde naruskom Ďalekom východe.Patria k najpočetnejším domorodým etnikám na Sibíri, dnes sa ich počet odhaduje až na 500 000 ľudí.[chýba zdroj]

Jakuti sami seba nazývajúSacha,pl.Sachalar(Саха, Сахалар), čo sa dá preložiť ako „slneční ľudia “alebo „jasní ľudia “. Niekedy, najmä v mýtoch a ľudovej slovesnosti používajú Jakuti pre svoj národ aj iné, obrazné názvy akoUranchaj SachaaleboAjyy ajmagačo v preklade znamená „potomkovia nebeských duchov “. Označenie Jakuti, ktoré je používané vruštine(Якуты) alebo vangličtinevzniklo zevenkskéhooznačeniaJaku,čo znamená chovateliakoní.

Jakuti sa na svoje dnešné územie presťahovali z južnej Sibíri asi v13. storočí,za ich predkov považujemeKurykanov.Najstaršou pamiatkou na Jakuťanov súpetroglyfyv povodí riekyLeny.Asi v16. storočísa začali dostávať na územie JakutovRusiktorí tu hľadalizlatoa začali s Jakutmi obchodovať, hlavne skožušinami.V týchto časoch začala kultúra Jakutov rozkvitať. S Rusmi však prišli ajepidémieosýpok, kiahní a ďalších chorôb. V dobe príchodu Rusov boli Jakuti rozdelení na 35 až 40kmeňovulusov,ktoré medzi sebou často bojovali. Najväčšieulusy,napríkladKangalas,mali 2 000 až 5 000 ľudí. V tejto dobe sa vyznamenal jakutský náčelník –tojonTygyn Darchán,ktorý sa postavil na odpor proti útlakukozákov.Počas vlády komunistov za stalinskej éry bola ich ekonomikakolektivizovanáa Jakuti boli nútení sa trvale usídliť a vzdať sa nomádskeho spôsobu života. Bývalý ruský prezidentJelcinsa im za túto politiku v roku1994oficiálne ospravedlnil.

Jakuti hovoriajakutčinou,ktorá patrí do severovýchodnej skupinyturkickej vetvyaltajskej jazykovej rodiny.Jakutčina je úradným jazykom republiky Jakutsko a okrem Jakutov ňou hovoria ajEvenkovia,Eveni,DolganiaJukagirovia.Jakuti a ostatní ktorí týmto jazykom hovoria sú v súčasnosti bilingválni a všetci ovládajú ruštinu.

Náboženstvo a mytológia

[upraviť|upraviť zdroj]

Náboženstvo je dnes väčšinoupravoslávne kresťanstvo,ale časť Jakutov si uchovala aj pôvodnýšamanizmus.Avšak mnohí formálne kresťanskí Jakuti zachovávajú staršie tradície, spojené zo šamanizmom.

Rozšírená je viera v priaznivých nebeských duchovajyy(predkov ľudí), nebezpečných nebeských aj podzemných démonovabaasy,prízrakyüör(duchovia predčasne zomretých alebo násilne zabitýchšamanov) a miestnych duchovičči(strážcov prameňa, hôr, duchov tajgy, zvierat, rastlín a stromov). K najpopulárnejším, dodnes uctievaným mytologickým bytostiam patria ženskí duchovia plodnosti –Ajyysyta šťastiaIjeechsit,mužskí duchovia tajgy –Bajanaj,ohňa –Temirijea koníDesegej.Zachovali sa aj prvkytotemizmu– každýklanmalzvieracieho„ochrancu “, ktorého bolo zakázané zabiť. Mohol ním byťorol,žeriav,krkavecči iný vták, z cicavcovlos,medveďa iné. Každý mužský šamanoyunaj ženská šamankaudanganmala svojho ochranného ducha. Tento duch sa šamanovi zjavil v priebehu iniciácie, kedy si ho vybral za svojho služobníka. Častá bola jeho podobazvieracej matky,ktorá kojila inicializovaného.Zvieracia matkapotom bola jeho hlavným ochranným duchom. Šamani mali aj pomocných duchov -emeget,ktorých podoba je stvárnená na ozdobách šamanovho odevu alebo namaľovaná na jehobubne.

Svetsa v predstavách Jakutov delí na tri vrstvy: hornú, strednú a dolnú. Horný nebeský svet obývajú priaznivý duchoviaajyya nebeský démoniabaasy,ktorý spôsobujú búrky a duševné choroby. Stredný svet obývajú ľudia (potomkovia nebeských duchovajyy), zvieratá a duchoviaičči.Dolný svet, podsvetie, je ríša podzemných démonovabaasyaleboaďaraj,ktorí sú zákernejší ako ich nebeskí príbuzní. Vyzerajú príšerne a spôsobujú epidémie a iné ochorenia.

Najdôležitejšou náboženskou slávnosťou je pre nich oslavaletného slnovratuYssyach(niekedy prepisované tiež akoYhyach). PočasYssyachusa oslavuje príchod leta a začiatok laktácie hospodárových zvierat, najmä kobýl. K tradíciám patrí kolovýtanecosuochaj,spevpiesní, rozprávanieeposov– Oloncho, hostina pod šírym nebom. Na tradičnej hostine sa podáva varenésobiealebo iné mäso akumys,spestrujú ju tradičné športy ako zápaschapsagai,konské dostihy,lukostreľbaakylyy– šport, ktorého podstatou je skákanie po jednej nohe zo značky na značku.

Tradičný spôsob života

[upraviť|upraviť zdroj]

Jakuti obývajú najchladnejšie miesta na Zemi, čo ovplyvnilo ich spôsob života. Tradične sa živili hlavne pastierstvom. Dodnes chovajújakutské koneasoby,na juhu ajhovädzí dobytok.Najcennejším jedlom bolo mlieko a mliečne výrobky, napr. kumys asyry.Prebytočné mlieko sa zamrazuje v jamách, vykopaných až na večne zamrznutú pôdu, v zime sa z nich podľa potreby vysekávasekerou.Ďalej sa živililovom(k lovu používaliluky,šípyaoštepy,dnes ručnice), najmä losov a vodných vtákov. K lovu kožušinovej zvery a zajacov dodnes slúžia psy (jakutskálajka) a rôzne pasce, hlavne oka a samostrely na princípekuše.Menší význam malrybolova zber jedlých rastlín, hlavne bobúľ a koreňov. Cez leto žijú vjurtáchalebo kužeľovitých stanoch ktoré sú pokryté kožami alebobrezovoukôrou.Tieto stany sa po jakutsky nazývajúuras,častejšie je všakevenksképomenovaniečum.V zime stavali Jakuti hlinené alebo drnové zemnice s dreveným komínom asľudovýmioknami, nezriedka kvôli tepelnej izolácii obložené konskýmhnojombalagany.Súčasťou balaganu bol chlievchoton,kde prezimovali kone, prípadne kravy. Kvôli prezimovaniu zvierat je veľmi dôležitá senoseč, prevádzaná tradičnou krátkou kosou v tvare hokejky.

Jakuti majú veľmi pestrý folklór, ktorý sa zachoval do súčasnosti v pomerne ucelenom stave. V južnej časti územia Jakutov sa objavuje viacej podobností s mytológiou a folklórom etnických skupín južnej Sibíri (Burjati,Tuvinci) aMongolska.Naproti tomu predstavy severných Jakutov vykazujú zhody najmä s tradíciami Evenkov, Jukagirov a Dolganov. Existuje mnoho piesní, príbehov a tancov, ale najznámejším a vrcholným dielom ich ústnej tradície sú eposyOloncho,ktoré rozprávajú o bojoch legendárnych bojovníkov s démonmi alebo o vlastnostiach a moci jednotlivých duchov.

Jakutská kuchyňa pozostáva najmä z národného nápojakumysu,ktorý sa vyrába zo sobieho a konského mlieka.Stroganinaje solená ryba na plátky. Populárny dezert jekuerčech,ktorý sa pripravuje z konského mlieka alebo kyslej smotany s rôznymi ovocnými bobuľami.

Jakutské jedlo - Kuerchekh
  1. Russia. Census 2010
  2. Joshuaproject. Yakut
  3. http://www.thefreedictionary.com/Yakuts

Iné projekty

[upraviť|upraviť zdroj]
  • Spolupracuj na CommonsCommons ponúka multimediálne súbory na témuJakuti

Externé odkazy

[upraviť|upraviť zdroj]

Jakutské noviny

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článkuJakutina českej Wikipédii.