Preskočiť na obsah

Jutský polostrov

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované zJutsko)
Jutský polostrov

Jutský polostrov,skráteneJutsko(po dánskyJylland,po nemeckyJütland) je polostrov vEurópemedziSeverným moromaBaltským morom,súčasťDánskaaNemecka.Rozloha: 29 633 km².

Tvorí hlavnú pevninskú časťDánska(70% celkovej rozlohy) a najsevernejšiu časťNemecka,nadväzuje naKimberský polostrov.Je nížinatý, s menšími vyvýšeninami. Stred a východ polostrova úrodný s jazerami a lesmi. Žije na ňom 2 491 852 obyvateľov (2004) (z toho 2,188 milióna v Dánsku, 40 % obyvateľov tohto štátu).

Názov Jutsko pochádza od germánskeho kmeňaJutov,ktorí odtiaľto v5. storočíspolu sAnglamiaSasmiodišli do Anglicka, čiastočne boli aj asimilovaníDánmi,ktorí toto územie následne obsadili.

Najväčšie jutské mesto jeÅrhus,najvyšší vrch je Møllehøj/Ejer Bavnehøj (171 m - Møllehøj a Ejer Bavnehøj sú 2 rozdielne vrcholy, keďže ich však delí od seba len 200 m dlhý nepatrný svah, v súlade s medzinárodnými princípmi sú tieto body definované ako jeden vrchol.) či blízko ležiaci vrchYding Skovhøj,najdlhšia riekaGudenåmá dĺžku 158 km. Ďalšie väčšie mestá v Dánsku súAalborg,Esbjerg,Frederikshavn,Randers,Kolding,Silkeborg,Ribe,Vejle,Viborg,HorsensaBillund.Najväčšie mestá na nemeckej strane súKiel,FlensburgaNeumünster.

Prístavy na východe súFredericia,Randers,Århus,na západe je pobrežieEsbjerg,na severeVendyssels mysomSkagen(cintorín lodí).