Preskočiť na obsah

Lantanoid

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Vzorky lantanoidov

Lantanoidyje spoločné pomenovanie chemických prvkov nachádzajúcich sa za prvkom lantán La, teda ide o skupinu štrnástichchemických prvkovsatómovými číslami58 do 71,[1][2]čiže prvkycérlutécium,ktoré sa nachádzajú vperiodickej tabuľkevšiestej periódea vovalenčnej vrstveobsadzujúorbitálybloku f.[2]Aj keď posledný prvok z radu –lutécium– má v skutočnostif orbitálkompletne zaplnený (jehoelektrónová konfiguráciaje [Kr] 4f145d16s2), formálne sa tiež zaraďuje k lantanoidom.[3]Spolu soskandiomaytriomsa označujú akokovy vzácnych zemín.

Kedysi sa tieto prvky označovali nesprávne ako lantanidy. Prípona „-oid “naznačuje podobnosť (s lantánom), koncovky „-id “naznačuje v zlúčeninách záporný náboj (čo lantanoidy nemajú).[2]

Zoznam lantanoidov (spolu s lantánom)
57
La
58
Ce
59
Pr
60
Nd
61
Pm
62
Sm
63
Eu
64
Gd
65
Tb
66
Dy
67
Ho
68
Er
69
Tm
70
Yb
71
Lu

Lantanoidy sú striebrobiele mäkké, kujné a ťažnékovy.Prvé tri lantanoidy, lantán, cér a prazeodým kryštalizujú v najtesnejšom hexagonálnom a kubickom usporiadaní.Európiummá kubickú priestorovo centrovanú štruktúru ayterbiumkryštalizuje s najtesnejšou kubickou štruktúrou. Ostatné lantanoidy majú najtesnejšiu hexagonálnu štruktúru.

Lantanoidy sú reaktívnekovy.Zapálené na vzduchu alebo v kyslíku reagujú naoxidy.Cérreaguje na oxid CeO2,prezeodým a terbium na oxidy približných vzorcov Pr6O11,Tb4O7a ostatné lantanoidy na oxidy Ln2O3.Zohrievaním lantanoidov s halogénmi vznikajúhalogenidyvšeobecného vzorca LnX3,s vodíkom reagujú nahydridyLnH2a LnH3.Lantanoidy reagujú za tepla s väčšinounekovov.Lantanoidy sa chovajú ako neušľachtilé kovy.

Čisté kovové lantanoidy sa získavajú ťažko, lebo sa ľahko oxidujú a majú vysoké teploty topenia. Okrem toho sú ich zlúčeniny veľmi podobné navzájom, ale aj so zlúčeninami prvkov, ktoré sú umiestnené nad nimi (tzv.lantanoidová kontrakcia). Pri lantanoidoch je zaujímavé, že v zlúčeninách s aniónom odvodeným od silnej kyseliny (sírová, dusičná, chloristá, chlorovodíková, atď.), sú ich soli vo vode rozpustné, bez výnimky.

Výskyt v prírode, izolácia a použitie

[upraviť|upraviť zdroj]

Lantanoidy napriek ich pôvodnému označeniu prvky vzácnych zemín nepatria podľa výskytu v prírode medzi zriedkavé prvky. Takzvané ťažké lantanoidy (Gd, Tb, Dy, Ho, Er, Tm, Yb, Lu) sa nachádzajú najmä vo forme kremičitanov (gadolinit, thorveitit), fosforečnanov (xenotím) a tiež niobičnanov a tantaličnanov.

Najväčšie množstvo lantanoidov bez rozdelenia na jednotlivé prvky sa spotrebuje na výrobu zliatín.Zliatinylantanoidov akobaltusa používajú na výrobu permanentnýchmagnetov.Oxidylantanoidov sa používajú ako katalyzátory pri spracovaní ropy. Ďalšie zlúčeniny lantanoidov majú uplatnenie v elektrotechnike a elektronike pri konštrukciilaserova vo výrobe rôznych fluorescenčných povrchov, vrátane televíznych obrazoviek. Predpokladá sa využitie elektrických a magnetických vlastností sulfidov, selenidov a teluridov európnatých a yterbnatých pri konštrukcii pamäťových prvkov.

  1. lantanoidy. In: BÍNA, Jaroslav.Malá encyklopédia chémie.3. vyd. Bratislava: Obzor, 1981. S. 425.
  2. abcGAŽO, Ján.Všeobecná a anorganická chémia.2. vyd. Bratislava: Alfa, 1974. S. 567 – 572.
  3. CHAMBERS, Colin; HOLLIDAY, Arthur Kenenth.Modern inorganic chemistry: an intermediate text.London: Butterworth & Co Publishers, 1975.ISBN978-0408706636.Kapitola 15, s. 458. (po anglicky)

Iné projekty

[upraviť|upraviť zdroj]
  • Spolupracuj na CommonsCommons ponúka multimediálne súbory na témulantanoidy