Preskočiť na obsah

Louvre

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
O múzeu pozriMusée du Louvre.
O obvode Paríža pozri1. obvod (Paríž).
Louvre - jedno z najznámejších múzeí na svete

Louvre,od roku1993Le Grand Louvre,jepalácovýkomplex v centreParíža,bývalé sídlofrancúzskychkráľov.[1]Leží medziulicamiRue de RivoliaPlace de la Concordena pravombrehuriekySeina.Dnes je v ňom umiestnené jedno z najväčších múzeí sveta -Musée du Louvre.Kedysi to bol hlavný palác kráľov, neskôr ho zanedbávali kvôliVersailles,ktorý dal postaviť krᾼudovít XIV.Dnes sa v areáli nachádza napríkladsklenená pyramída,ktorá tvorí hlavný vstup do zámku. Je to monumentálne miesto v samom srdci Paríža, v strede ideálnej čiary, končiacej na východe Vincenneským lesom a na západe Neuilly a Boulongnským lesom.

Dejiny a opis

[upraviť|upraviť zdroj]

Začal sa stavať v polovici16. storočiav období vrcholnejrenesancie,na miestestredovekéhohradu.Nesie stopyrenesancie,klasicizmuabaroka.Projekt si kládol za cieľ spojiť dve protiľahlé kráľovské sídla (Louvre aTuileries) vzdialené od seba približne pol kilometra. Tisícročné dejiny výstavby Louvru sú vlastne dejinami rozširovania jeho budov smerom na západ k vzdialenémuTuilleriesa za opätovných úprav pôvodného projektu. Týmto pracovným postupom sa dospelo k finálnej myšlienke nekonečnej fugy, prebiehajúcej bez akejkoľvek prekážky medzi dvoma radmi budov, alebo bočných galérií, s jedinou interpunkciou Napoleonovho víťazného oblúka, až po prierezovú čiaru Tuileries.

Hoci toto monumentálne ukončenie už neexistuje, pretože Tuileries spustošilpožiarv roku1871a za tretej republiky v roku1884jeho trosky zbúrali, stále si zachováva svoju podmanivosť.

Vpôdorysesa člení palác Louvre z východu na západ na štvorbokú budovu s vnútorným nádvorím, na druhú, širšiu stavbu vidlicového tvaru s nádvorím, otvorenú na západ, a na tretiu časť, takisto vidlicového tvaru zloženú z dvoch krídel južnej a na severnej strane a z obrovského námestia otvoreného na východ, a na západe za Víťazným oblúkom, sa dotýka záhrad Tuilerií.

Prvou zo súboru budov je Starý Louvre štvorbokého tvaru obopínajúci Štvorcové nádvorie „Cour Carrée “. Druhá a tretia budova sa skladajú z dvoch dlhých galérií, ktoré vejárovito vybiehajú od Starého Louvru. Galérie sú v prvej polovici dĺžky lemované dvoma budovami tvoriacimi Nový Louvre, každá s tromi vnútornými nádvoriami, kým v druhej polovici sa obe galérie voľne rozbiehajú.

Plán Louvru

Toto je syntéza dnešného celkového pohľadu na impozantný súbor budov Louvru, ale jeho dejiny sa začínajú jadrom stredovekého hradu, ktorý dal postaviť v roku1190Filip II. August.Nazývali ho Novou vežou Paríža, alebo Louvrom. Tento názov je podľa rôznych hypotéz odvodený od slova Louveterie - psiareň pre poľovačky na líšky, alebo Lower - franská opevnená hradba. Podľa poslednej hypotézy stála na tomto mieste kedysimaurskáveža,ktorá bola postavená v roku886po vpádeNormanov.Zdôvodňuje to skutočnosť, že veža vo vnútri bola obklopená hlbokou vodnoupriekopou.Hrad bol predmostím opevnených hradieb chrániacich parížsku štvrť. Pozostával z múrov na štvorcovom pôdoryse a na jeho rohoch sa týčili veže. Ďalšie dve veže boli uprostred severných a západných hradieb, kým na južnej a východnej strane sa otvárali dve brány medzi vežami; uprostred ležal mohutný hrad.

V južnom krídle otvorili v13. storočíďalší vstup ozdobený neskôr sochamiKarola VI.aKarola VII.Rekonštrukciu pôdorysu hradu umožnil v roku1883archeologický prieskum vedený Bertym, a ním objavená sála s gotickou klenbou pod dnešnou Sálou kariatíd, a predovšetkým stopy obvodových múrov, z ktorých možno dedukovať, že celková rozloha starého hradu pokrývala sotva juhozápadnú štvrtinu neskoršieho Štvorcového nádvoria. V tomto prvom období slúžil hrad ako pevnosť, archív a bezpečné miesto pre poklady Kapetovcov.

Filip IV.vrátil hradu jeho pôvodnú funkciu pevnosti počasStoročnej vojny.Ako pokračovanie opevnených hradieb Filipa Augusta dal vybudovať pozdĺžSeinyna ochranu štvrti, ktorá vznikla v 13. -14. storočí,nový pás hradieb, ktorý sa zatáča v pravom uhle na sever.

Karol V. Múdrysa od roku1362pričiňuje o úplnú prestavbu Louvru potom, čo sa ho rozhodol obývať pravidelnejšie ako jeho predchodcovia, hoci si aj naďalej ponechal svoje rezidencie. Začal prestavbu pevnosti na ozajstný zámok. Výsledkom tejto prestavby boli pohodlné obytné miestnosti vo dvoch nových krídlach, pozdĺž východnej a severnej strany štvorbokého Louvru. Južné a západné krídla v16. storočíprekryli Lescotove a Lemercierove stavby. Karol V. dáva zámok nadstaviť a ukončiťterasami.V roku1365staviaarchitektRaymond du Templez poverenia Karola V. v severnom krídle špirálovité schody vedúce ku komnate kráľovnej a z vonka k trom vežiam. Neskôr boli schody prekryté Sullyho pavilónom. Potom pokračoval v opevňovacích prácach započatýchÉtiennom Marcelom,dokončiac pás hradieb na južnej strane Louvru. Bertyho nákresy z19. storočiazaznamenávajú vo východnom krídle kaplnku a prvý vstup do hradu ozdobený sochami Karola V. aJany Bourbonskej.

Za vládyKarola VI.sa začala stavať v roku1382nová brána na úrovni prvého prechodu. Na jej obranu sa postavila veža. S opevňovacími prácami pozdĺž Seiny súvisí aj obnovenie pásu hradieb siahajúceho až po nárožnú vežu Filipa II. Augusta, a to je veľmi dôležitý prvok pre budúcu výstavbu galérie.

Karol VII.dal zastrešiť terasy zriadené na prianie Karola V.;Ľudovít XI.ich potom využíval ako väznice aĽudovít XII.ako sklad zbraní, zato však dal opraviťvitrážev kaplnke.

Isté je, že v15. storočífrancúzki králi nestáli o Louvre ako o kráľovské sídlo a dávali prednosť svojim zámkom pozdĺžLoiry.Úplne iný vzťah mal k LouvruFrantišek I.Rozhodnutie usadiť sa znamenalo predbežne úpravyinteriérov,pretože plán predvídal úplnú prestavbu hradu na spôsob talianskych palácov. Zrušil južný vstup, veže obrátené k Seine, opevnenia, a tento priestor premenil na námestie, kde sa konali turnaje. Na západnej strane postavil stajne, zásobárne a kuchyne. Otvára sa hlavný vstup Louvru a s povolením mestskej rady sa vydlážďuje chodník medzi hradbami Louvru a Seinou. František I. zveril2. augusta1546architektovi Pierrovi Lescotovi riadenie prác na rozmernej stavbe na západnej strane a preto zrúcal celé krídlo štvorbokej stavby Filipa II. Augusta. Skutočným realizátorom projektu Louvru jeHenrich II.nastupujúci na trón po Františkovi I.

V roku1549je vypracovaný nový veľkolepý plán prestavby celého Louvru, pre ktorý sa demoluje časť stavby začatá v roku1546na rozšírenie Dolnej sály. Ráta sa s budovou štyri razy väčšou ako bol starý hrad a so zachovaním štvorcového pôdorysu stredovekej pevnosti. V roku1753sa začala stavba južného krídla, priľahlého ku Kráľovskému pavilónu, obráteného k Seine.

Po smrti Henricha II. v roku1559Katarína Medicejskáakoregentkapokračuje v prestavbe Louvru a začína stavbu druhej polovice južného krídla s komnatami kráľovnej a prvého poschodia Malej galérie. V nasledujúcom roku sa dokončuje druhý rizalit južného krídla a toho istého roku Katarína v liste prvý raz naznačuje myšlienku Veľkej galérie pozdĺž Seiny, prepojuje Louvre s Tuileriami. Dlhá galéria mala na jednom úseku sledovať pás hradieb Karola V. a spojiť sa v pravom uhle s Kráľovským pavilónom prostredníctvom Malej galérie.

V roku1572bola stavba prerušená. Až roku1594sa pokračovalo v stavebných prácach a v nasledujúcom roku je postavené prvé poschodie Malej galérie, priľahlý pavilón Veľkého salónu a Veľká galéria ako aj južné krídlo Štvorcového nádvoria paláca. Na severnej a východnej strane stojí ešte stále starý feudálny palác. Od roku1594riadil stavebné práceJean de Fourey,hlavný správca budov, a architektmi sú Louis Métezeau a Jacqes II. Andruet du Cerecau. V tom istom čase za začínajú práce na stavbe nového pavilónu nazývaného „Sála antických pamiatok “(medzi Malou a Veľkou galériou).

V prácach prerušených roku1610sa pokračuje v roku1624,keď sa vlády ujímaĽudovít XIII.Uprednostňuje Lescotovu myšlienku a zameriava sa na rozšírenie stredovekého zámku. Architekt Le Mercier dáva zrúcať Vežu s knižnicou na severozápadnom nároží a celé severné krídlo zámku Karola V., zvýšiť Veľký pavilón na severozápadnom nároží pre kráľovskú radu a severné krídlo.

Po smrti Ľudovíta XIII. v roku1643práce stagnujú cez celé obdobie regentstva kráľovnej matkyAnny Rakúskej.Po návrate do Louvru saĽudovít XIV.ujíma výstavby najprv s architektom Le Mercierom, a od roku1654sLe Vauom.Tak vznikol veľký projekt paláca, ktorý je štvornásobne väčší ako predchádzajúci. Dokončili Veľký pavilón a západné krídlo, zvýšili severné a východné krídlo, zrúcali posledný pozostatok feudálneho hradu a južné krídlo zdvojnásobili do dĺžky aj do šírky. Pred projektomBerniniho,ktorý prichádzal tiež do úvahy, v roku1665uprednostnili Peraultov, podľa ktorého bolo postavené východné krídlo s Kolonádou a nová fasáda, ktorá zdvojnásobila južné krídlo.

Malú galériu stihol v roku1661smutný osud a spustošil ju požiar, ale zrekonštruovali ju podľa pôvodného projektu. Staré nádvorie po takmer 18-tich rokoch stavebných prác vstupuje v roku1678do dejín ako Veľké štvorcové nádvorie. Na mieste starých hradieb zo14. storočiabol v rokoch1662-1663veľký karusel, ktorý dal meno tejto častí záhrad. V rokoch1668-1678sa pracovalo na výzdobe Veľkej galérie, kým Veľký salón ostáva ešte vždy neupravený.

Kráľ v roku1678definitívne opúšťa Louvre a usídli sa voVersailles.Všetky stavebné práce sa prerušia a palác obsadia umelci, akadémie a tvoria sa v ňom súkromné byty bez akéhokoľvek poriadku, a to aj v nových nedokončených častiach.

V roku1753zásluhou markíza de Marignyho sa opäť otvorila stavebná huta paláca na upevňovacie práce, prekrytie ohrozených miest, odstránenie troch vrcholov pavilónov, ktoré dodnes vyčnievajú spoza južného priečelia. V tomto období sa uvažuje o premenovaní Louvru na,,Palác umení “.

NastúpenímĽudovíta XVI.na trón v roku1774nastáva pre Louvre nové obdobie lesku zásluhou nového správcu, grófa d´Argivillera, ktorý sa staral nielen o umelecké zbierky, ale aj o stavebné úpravy budov. Najdôležitejšie boli práce na Veľkej galérií, kde sa kládli nové dlážky, drevený strop sa nahradil tehlovým, stavali sa protipožiarne steny, zavádzajú sableskozvodya skúša sa optimálne osvetlenie, lebo veľká galéria sa mala zmeniť na,,Múzeum maliarskych zbierok “. Od tejto doby vznikajú rôzne expozície v častiach Louvru a prebiehajú rekonštrukcie a úpravy.

Napoleon po vyhlásení za cisára v roku1804a po menovaní Fontaina spolu s Percierom za architektov sa pričinili o značný pokrok v dejinách Louvru a rozšírili ho o 19 sál. V roku1829Fontaine dáva vyzdobiť tretiu sálu nádhernými boiseriami sňatými v roku1817z kráľovej predsiene pri vytváraní novej Sály siedmich krbov. V roku1833sa otvára daľších deväť nových sál na prvom poschodí južného krídla.

V roku1852sa cisárNapoleon III.ujíma rozvoja územia a dokončenia paláca výstavbou Nového Louvru a doplnením severného krídla Carrouselu, a tak konečne ukončuje,,veľký projekt “roduValoisna spojenie Louvru s Tuileriami, v dôsledku čoho sa mimoriadne rozrástol aj priestor vyhradený múzeu. Začali sa tam množiť rôzne úrady aj napriek tomu, že v roku1848sa zaviedol program využitia Louvru na umenie a vedu. Múzeum sa premenovalo na Cisárske múzeum Louvre.

Budovy Nového Louvru slávnostne otvorili v roku1857.Južnú polovicu Nového Louvru pripájajú k vedľajším budovám cisárskeho paláca Tuilerií s novou Sálou stavov, jazdiarňou a s inými službami. Architekt Leufel dáva v období troch rokov, od roku1865,zrúcať druhú časť Veľkej galérie, ktorá sa rozpadáva a postaví ju znova v štýle prvej časti reštaurovanej Dubanom v roku1849.Smerom ku Carrouselu pristaval Pavilón stavov a tým zničil navždy nádherný pol kilometrový vnútorný priehľad.

V roku1871povstalci podpálili Touilerie spolu s blízkymi pavilónmi. Galérie už nespájajú Louvre s Tuileriami zničenými požiarom, preto roku1883snemovňa odhlasovala zrúcať posledné zvyšky vypáleného paláca. Bola to vážna chyba, ktorá mala za následok zničenie paláca v slohu francúzskej renesancie.

Od roku1900sa celý Louvre reorganizuje, upravuje a otvárajú sa rôzne expozície. Jedna z nedávnych investícii bola známa dostavba hlavného vchodu Pyramide Pompidou, slúžiaca ako hlavný vchod s výškou 22m a zložená z 675 okien, ktorá sa v Paríži vedľa iných známych stavieb hneď stala novou dominantou.

  1. LOUVRE-AUTEUR.The musée du Louvre[online]. Espace presse du musée du Louvre, 2023-03-22, [cit. 2024-02-25].Dostupné online.Archivované 2022-06-24 zoriginálu.(po anglicky)

Iné projekty

[upraviť|upraviť zdroj]
  • Spolupracuj na CommonsCommons ponúka multimediálne súbory na témuLouvre

Externé odkazy

[upraviť|upraviť zdroj]