Preskočiť na obsah

Maternica

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Maternicaalebouterus(lat.uterus,gr.hystera)[1]alebo hovorovomatka[2]je úsek vnútornýchsamičíchpohlavných orgánov,v ktorom sa odohráva ďalší vývoj oplodnenéhovajíčka,a ktorý ústi dovagíny.Vyskytuje sa ubezstavovcovajstavovcov.

Maternica človeka

[upraviť|upraviť zdroj]

Maternica človeka je vnútorný nepárový dutýpohlavný orgánženy.Uložená je v malej panve medzi močovým mechúrom a konečníkom. Má tvar sploštenej hrušky, obrátenej zúženou časťou smerom dolu. U nulipar (žien ktoré ešte nerodili) je dlhá asi 6 - 8 cm, široká 4 - 5 cm a hrubá 2,5 - 3 cm. Počas gravidity sa mnohonásobne zväčší, takže zasahuje vysoko do brušnej dutiny až po bránicu. Jej hmotnosť sa zväčší zo 40 - 50 g na 1000 g. Po pôrode sa znova zmenší, ale v každom smere ostáva o 1cm väčšia a hmotnosť sa zväčšuje o 60 g.

Maternica sa delí na dve hlavné časti: krčok maternice (lat.cervix uteri) a telo maternice. Medzi nimi je zúženina úžina maternice (lat.isthmus uteri).

Do maternice vyúsťujú dvavajcovodyv dvoch rohoch maternice (lat.cornu uteri). Medzi rohmi sa telo vyklenuje do dna maternice (lat.fundus uteri). Predná plocha maternice - lat.facies vesicalis- nalieha namočový mechúra smeruje dole dopredu, zadná stena tela má kontakt sčrevami- lat.facies intestinalis- a smeruje dozadu nahor.

Z histologického hľadiska sa stena maternice skladá z troch vrstiev –maternicová sliznica(lat.endometrium),svalovina maternice(lat.myometrium) a pobrušnicový obal maternice (väzivovýobalu, ktorý je tvorený zpobrušnice;lat.perimetrium) - a väzov, ktoré maternicu držia v priestore. Sliznica maternice sa cyklicky mení –menštruácia.

Fyziologická poloha maternice v malej panve sa označuje akoantversio et anteflexio uteri,čo znamená, že medzi maternicou a pošvou je uhol 90° a okrem toho je maternica ohnutá dopredu vzhľadom ku krčku. Pri ochabnutí väzov, ktoré fixujú maternicu, alebo pri poškodení, pôrode maternica klesá a ohýba sa dozadu (tzv. prevrátená maternica).

Embryológia maternice

[upraviť|upraviť zdroj]

Základnou štruktúrou pri embryologickom vývoji maternice je paramezonefrický vývod (Müllerov vývod), ktorý u plodu mužského pohlavia zaniká. Je to párová štruktúra pôvodom z mezodermu, uložená laterálne od mezonefrických vývodov. Počas embryonálneho vývoja postupne zdola nahor splýva. Horné časti ostanú oddelené a stanú sa základomvajcovodov.

Maternica a horná tretinapošvysa vyvíja zo stredných a dolných častí paramezonefrických vývodov, ktoré vzájomne zrastajú do jednej štruktúry - tzv. laterálna fúzia. Zrastené steny vývodov zaniknú (tzv. vertikálna fúzia) a tak vznikne dutina maternice a hornej tretiny pošvy. Dolné dve tretiny pošvy vznikajú z tzv. sinovaginálneho bulbu, ktorý splynie s dolnou časťou spojených Müllerových vývodov.

Vrodené chyby maternicea hornej tretiny pošvy vznikajú práve poruchou zrastania Müllerových vývodov.

  1. KÁBRT, Jan; VALACH, Vladislav.Stručný lekársky slovník.Martin: Osveta.ISBN80-217-0494-2.Kapitola H, U, s. 184, 454.
  2. Matka In: KSSJ

Iné projekty

[upraviť|upraviť zdroj]
  • Spolupracuj na CommonsCommons ponúka multimediálne súbory na témuMaternica
  • Spolupracuj na WikislovníkuWikislovník ponúka hesloMaternica