Preskočiť na obsah

Ptah

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Ptah

PtahaleboPeteh(staroeg.ptḥ), podľa rekonštruovanej výslovonostiPitáh,bol jeden z najvýznamnejších bohovstarovekého Egypta.Strediskom jeho kultu bolMennofer,kde bol uctievaný ako stvoriteľ vesmíru. Gréci, ktorí ho nazývaliFtha(starogr.Φθα), ho stotožňovali sHefaistom.

Ptah bol zobrazovaný ako mumifikovaná ľudská postava s priliehavou čiapkou a odStrednej ríšeaj s briadkou. V ruke držalanchsymbolizujúci život, žezlowassymbolizujúce moc adžedsymbolizujúci stabilitu. Mal povesť starostlivého dobrodinca, ktorý pozorne načúva ľudským modlitbám, preto bol niekedy zobrazovaný s veľkými ušami. Niekedy je zobrazovaný ako škaredý nahý trpaslík, ktorý rozosmial perzských dobyvateľov.

Posvätný býkÁpissa považoval za Ptahove vtelenie.

Ptah ako Stvoriteľ

[upraviť|upraviť zdroj]
Ptah (ptḥ) vhieroglyfoch
p
t
HA40
[1]
Ramesse III. prináša vonnú obeť Ptahovi a jeho manželke Sechmet

Ptah bol v memfidskej kozmogónii považovaný za prvotný pahorok. V tejto funkcii bol označovaný aj akoTa-tenen(tiež Tathenen), čižeVyvýšenina,alebo akoTanen,čižePonorená zem.PodľaŠabakovho kameňadal vesmíru vzniknúť Ptah tým, že sníval o stvorení v svojom srdci a vyslovil ho – bol teda akýmsi staroegyptskýmlogom.Meno Ptah má významOtváračv spojitosti s obradom Otvárania úst, ktorý sa vykonával pri pohrebe a pri ktorom mala duša opustiť telo. Podľa memfidskej kozmogónie stvoril PtahAtumaa usadil ho na prvotný pahorok, aby odtiaľ vládol jeho stvoreniu. Po tom, ako začali splývaťOgdoadaaEnneadaa Atum bol stotožňovaný sRéom,Ptah bol vytlačený z pozície hlavného boha a stal sa manželom bohyneSechmeta otcom boha Nefertuma, mladšej formy boha Atuma. Zriedkavejšie je za jeho manželku považovanáBasteta za jeho synaImhotep,staviteľ prvej pyramídy.

Ptahova dôležitosť je zrejmá v tom, že označenie Egypt, z gréckehoAigyptos,bolo odvodené zo staroegyptského pomenovania memfidského chrámu boha Ptaha,Hewet-Ka-Ptah(Hut-Ka-Ptah), teda „Dom Ptahovhoka“.Podľa egyptskej povery vyrieknutie Ptahovho mena prinesie manželke toho, kto meno vyslovil, plodnosť.

Ptah-Sókar: Ochranca remesiel

[upraviť|upraviť zdroj]

Ako boh-stvoriteľ bol Ptah súčasne ochrancom umelcov a remeselníkov, hlavne tých, ktorí pracovali s kameňom. Remeselníci, ktorí pracovali na tesaní hrobiek, pri najobvyklejšej práci s kameňom, dokonca tvrdili, že Ptah osobne zodpovedá za ich osud. Z toho vyplynula viera, pôvodne rozšírená medzi remeselníkmi, neskôr aj medzi ďalšími, že Ptah je bohom znovuzrodenia. Iný boh s rovnakými funkciami,Sókar,bol neskôr stotožnený s Ptahom ako Ptah-Sókar.

Ptah ako podsvetné božstvo

[upraviť|upraviť zdroj]

Z Ptaha-Sókara sa postupne stalo zosobnenie slnka putujúceho v noci podsvetím, jednak preto, že sa slnko každé ráno nanovo rodilo a Ptah-Sókar bol bohom znovuzrodenia, jednak i preto, že Ptah bol prvotným pahorkom Ta-tenen, ktorý sa nachádzal pod zemou. V dobách Strednej ríše bol nakoniec Ptah-Sókar stotožnený sUsirom,vládcom podsvetia, a podľa toho bol niekedy označovaný ako Ptah-Sókar-Usire.

Iné projekty

[upraviť|upraviť zdroj]
  • Spolupracuj na CommonsCommons ponúka multimediálne súbory na témuPtah
  • Baines, John; Malek, Jaromir (2000),Cultural Atlas of Ancient Egypt,Checkmark Books,ISBN9780816040360
  • Hart, G. (2006),Egyptské mýty,KMa