Preskočiť na obsah

Satrapia

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Satrapiaje názov základnej administratívnej jednotky vperzskej ríšiAchajmenovcov(550330pred Kr.), v ríšiAlexandra Veľkéhoa ríšiSeleukovcov(312– cca140,resp.64pred Kr.). Na ich čele stál satrapa, staroperzský chšaçapávan (ochranca krajiny), zodpovedný za správu a finančníctvo v danom obvode. Satrapovia existovali aj neskôr, zapartskýchArsakovcov(247pred Kr. –224po Kr.) aj perzskýchSásánovcov(224651n. l.), vtedy to bola však nižšia hodnosť, pretože tieto štáty sa skladali z niekoľkých lokálnych kráľovstiev (v Partskej ríši ich bolo podľaPlinia Staršiehocelkom osemnásť).

Pretože systém satrapií sa sformoval v achajmenovskom období – Alexander Veľký a Seleukovci ho vlastne len prevzali – je potrebné ho priblížiť práve na príklade starej perzskej ríše.

Systém satrapií za Achajmenovcov[upraviť|upraviť zdroj]

Názory odborníkov na čas vzniku achajmenovskej správnej štruktúry sa výrazne rozchádzajú. Niektorí bádatelia veriaHerodotovmuvýkladu, že satrapie vytvoril tretí achajmenovský kráľDareios I.,iní usudzujú, že museli existovať už oveľa skôr, snáď už v čase zakladateľa perzskej ríšeKýra Veľkého(559530pred Kr.). Predmetom diskusií je aj ich počet a rozloha, pretože detailný opis členenia ríše sa zachoval až z čias macedónskej nadvlády po roku330pred Kr.

Na základe posledných poznatkov sa dá konštatovať, že od5. storočiaexistovalo v perzskej ríši pravdepodobne 24 takzvanýchhlavných satrapií:

  1. Lýdia(po perzskySparda), správne stredisko:Sardy
  2. Kapadócia(Katpatuka)
  3. Babylonia(Bábiruš), správne stredisko:Babylon
  4. Asýria(Athurá)
  5. Egypt(Mudrája), správne stredisko:Memfis(v rokoch404/401342satrapia nezávislá)
  6. Líbya(Putája) (v rokoch404/401342pod kontrolou Egypta)
  7. Média(Máda), správne stredisko:Ektabany
  8. Arménia(Armina)
  9. Partia(Parthava)
  10. Chorasmia(Chorezm) (Uvárazmiš)
  11. Párs(Pársa), správne stredisko: (zrejme)Pasargady
  12. Elam(Uvdža)
  13. Baktria(Báchtriš), správne stredisko:Baktra
  14. Sogdia(Suguda)
  15. Gandara(Gandára)
  16. Ária(Haraiva)
  17. Dahá(územieDahov), polonezávislé teritorium
  18. Saká tigrakaudá(územieMassagetov), polonezávislé teritorium
  19. Saká haumavargá(územieAmyrgiov), polonezávislé teritorium
  20. Arachózia(Harauvatiš), správne stredisko:Arachoti(neskorší Alexandropolis)
  21. Drangiana(Zranka)
  22. Satagydia(Thataguš)
  23. India(Hinduš)
  24. Gedrózia(Maka)

Z hlavných satrapií malo najväčší význam sedem, pri ktorých je uvedené správne stredisko – Lýdia, Babylonia, Egypt, Média, Párs, Baktria a Arachózia. Všetky boli obsadzované výlučne Iráncami (vždy priamo kráľom) a vo všetkých úradovali osoby nejak zviazané s achajmenovským rodom (princovia, manželia princezien, potomkoviaDareiovýchpomocníkov v boji s uchvatiteľomGaumátomatď.). Význam týchto satrapií súvisel hlavne s tým, že išlo o bývalé centrá monarchií, z ktorých bola perzská ríša „poskladaná “:Lýdskej ríše,novobabylonskej ríše,Egypta,Médskej ríše,Pársu ako kolísky dynastie, Baktrijskej (Kajanovskej) ríše a Sámanskej ríše. Niekedy sa o nich hovorí ako oveľkých satrapiách,pretože ich predstavitelia mali vplyv aj na susedné hlavné satrapie a do určitej miery ich kontrolovali (satrapa Lýdie Kapadóciu, satrapa Babylonie Asýriu, satrapa Egypta Líbyu atď.).

Takmer každá hlavná satrapia pozostávala z väčšieho či menšieho počtumalých satrapií.Dobrým príkladom je v tomto ohľade Lýdia, tvorená vlastnou Lýdiou,Frýgiou pri Hellesponte,KáriouaVeľkou Frýgiou.Malé satrapie boli neskôr často dedičné, na rozdiel od vyššie zmienených satrapií veľkých a z prevažnej časti aj ostatných satrapií hlavných (tam však niekedy zastával úrad satrapa lokálny kráľ). Existencia celej rady malých satrapií je sporná, pretože dobová terminológia je nejednotná a dvojznačná.

Pozri aj[upraviť|upraviť zdroj]

Bibliografia[upraviť|upraviť zdroj]

B. Jacobs,Die Satrapienverwaltung im Perserreich zur Zeit Darius’ III.,Wiesbaden 1994.

Externé odkazy[upraviť|upraviť zdroj]