Somit
Somitaleboprvosegmentje segment pôvodne paraaxiálnejmezodermyna oboch stranáchchorda dorsalis,ktorý je základomstavcovamedzistavcových platničiekchrbtice.
Somity sa začínajú vytvárať postupne koncom 3. týždňa vnútromaternicového vývoja (u človeka), smerom od hlavového konca embrya distálne (nadol). Koncom 5. týždňa vývoja má embryo 42 - 44 párov somitov: 4 záhlavné (okcipitálne) 8 krčných, 12 hrudných, 5 bedrových, 5 krížových a 8-10 kostrčných. V ďalších fázach vývoja posledných 5 - 7 kostrčných somitov zaniká, rovnako i prvý okcipitálny.
Každý somit sa postupne rozdelí na tri časti:
Okrem toho dochádza k rozdeleniu sklerotómu na hornú a dolnú časť - tie sa vyvíjajú tak, že výsledkom je posun vznikajúceho stavca o pol pôvodného segmentu. Vďaka tomu sa myotóm a z neho vznikajúce svaly upínajú na dva susediace stavce a umožňujú tak ich vzájomný pohyb. U niektorýchrýbvzniká posun splynutím hornej a dolnej časti susediacich sklerotómov; u ostatnýchstavovcovsa horná polovica sklerotómu zväčšuje a mení na stavcové telo, pričom zatlačuje a posúva dolnú časť vyššieho sklerotómu - tá sa mení na medzistavcovú platničku. Výsledkom je rovnako posun o pol segmentu.
Iné projekty
[upraviť|upraviť zdroj]- Commons ponúka multimediálne súbory na témuSomit