Preskočiť na obsah

SpaceX

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Space Exploration Technologies Corp.
SpaceX
Právna formaprivately held company
Založená14. marca2002
ZakladateľElon Musk
SídloHawthorne,Kalifornia,USA
VedenieElon Musk
(CEO,predsedaa technický riaditeľ)
Gwynne Shotwellová
(prezidentkaaCOO)
Priemyselkozmický priemysel
telekomunikácie
zbrojársky priemysel
Produkcianosné rakety
raketové motory
kozmické lodeDragon 2
StarlinkaSpaceBEE
Zamestnancov12 000 (v apríli 2022)
Dcérske spoločnostiSwarm Technologies
VlastníkElon Musk Trust (47,4 % vlastného kapitálu; 78,3 % hlasovacích práv)
Webwww.spacex.com

Space Exploration Technologies Corporation(SpaceX) jeamerickývýrobcakozmických lodí,nosných rakietasatelitnejkonštelácie so sídlom vHawthornevKalifornii.Spoločnosť založilElon Muskv roku2002z peňazí, ktoré zarobil na predaji svojho podielu v systémePayPal.Spoločnosť vyvinularaketové nosičeFalcon 1,Falcon 9aFalcon Heavy,kozmické lodeDragonaDragon 2,a začala s komerčným vypúšťaním telekomunikačných družíc. Ďalej vyvíja superťažký raketový systémStarship,čo je tiež kozmická loď a zároveň druhý stupeň tejto znovupoužiteľnej nosnej rakety. Prvý stupeň rakety sa nazývaSuper Heavy.Podľa vyjadrenia Elona Muska je cieľom spoločnosti významne znížiť náklady na cestu do vesmíru, a tým umožniť ľudstvu kolonizáciuMarsu.

Počas svojej existencie dosiahla spoločnosť SpaceX viacero úspechov. Ako prvej súkromnej ​​spoločnosti na svete sa jej28. septembra2008podarilo dosiahnuť obežnú dráhu Zeme za použitia motorov na kvapalné palivo, ďalej ako prvej súkromnej ​​spoločnosti sa jej podarilo8. decembra2010vyslať na obežnú dráhu vlastnú kozmickú loď a potom s ňou pristáť vTichom oceáne.Dňa25. mája2012ako prvá súkromná firma úspešne vyslala kozmickú loď kMedzinárodnej vesmírnej stanici(ISS) a3. decembra2013sa zapísala do histórie, keď ako prvá súkromná firma dosiahlageosynchrónnu dráhuv rámci misieSES-8.Dňa22. decembra2015spoločnosť získala ďalšie dôležité prvenstvo, keď sa jej podarilo pristáť s prvým stupňom rakety Falcon 9 Full Thrust (v1.2) Block 1.

Oproti vládnym agentúram aj konkurenčným firmám využíva SpaceX systém stavby rakiet, kedy v podstate celý konštrukčný proces prebieha v jednej továrni v Kalifornii. SpaceX tak nie je nútená prevážať jednotlivé diely rakety v rámci USA, čo vedie k zníženiu nákladov na výrobu rakiet, a tým aj zlacňovaniu štartov. Tento prístup, spoločne s vysokou frekvenciou štartov, umožňuje firme znižovať náklady. K polovici roku 2014 sa podarilo SpaceX znížiť náklady na jeden štart rakety Falcon 9 na nízku obežnú dráhu Zeme na približne 60 miliónovamerických dolárov.Na toto zlacňovanie postupne zareagovala aj konkurencia. Napríklad spoločnosťArianespace,svetový líder v kozmickej doprave, v reakcii na klesajúce náklady spoločnosti SpaceX, bola nútená pristúpiť na zlacnenie štartov svojich rakiet na geostacionárnu dráhu.

SpaceX sa snaží v dlhodobom pláne skonštruovať raketu, ktorá by sa dala opakovane použiť. Vjanuári2015sa uskutočnil test v rámci zásobovacieho letuCRS-5lode Dragon k ISS, počas ktorého sa spoločnosť pokúsila o pristátie prvého stupňa rakety Falcon 9 na plošinu umiestnenú vAtlantickom oceáne.Test skončil čiastkovým úspechom, keď sa podarilo prvý stupeň naviesť na plošinu, ale počas záverečného manévru sa raketa vo vyššej rýchlosti, ako bolo plánované, zrútila na plošinu. Rovnaký pokus sa uskutočnil aj vaprílitoho istého roku, pri ktorom prvý stupeň na plošine skutočne pristál, ale kvôli prílišnej bočnej rýchlosti sa vzápätí po dosadnutí prevrátil a explodoval. Prvé úspešné pristátie prvého stupňa sa uskutočnilo dňa8. apríla2016v rámci zásobovacej misieCRS-8k ISS. Ďalším významným medzníkom pre SpaceX bol úspešný nepilotovaný skúšobný let kozmickej lode Crew Dragon k ISS, ktorý sa uskutočnil2.8. marca2019.Dragon 2 sa vyrába v nepilotovanej verzii označovanej ako Cargo Dragon, ktorý nahradil zásobovacie lode Dragon, a v pilotovanej verzii pod označením Crew Dragon, ktorý bol vyvinutý v rámci programuNASACommercial Crew Program,v ktorom získala objednávku pre pilotované lety k ISS aj loďCST-100 StarlinerspoločnostiBoeing.

Štart raketyFalcon 9so satelitmi Orbcomm-OG2, júl 2014
Zamestnanci SpaceX skozmickou loďouDragonv sídle spoločnosti vHawthornevKalifornii,február 2015
Sídlo spoločnosti SpaceX

V roku 2001Elon Muskkoncipoval projektMars Oasis,ktorý mal za cieľ preniesť miniatúrny experimentálny skleník na pestovanie rastlín na povrchMarsu,v snahe znovu prilákať záujem verejnosti o prieskum vesmíru, a tým navýšiť rozpočet NASA.[1][2]Musk sa pokúšal kúpiť lacné rakety zRuska,ale žiadne nezohnal za prijateľnú cenu.[3]

Počas letu domov si Musk uvedomil, že by mohol založiť spoločnosť, ktorá by vyvinula rakety, ktoré by neboli tak nákladné. Podľa jedného z prvých investorovTeslya SpaceX,Steva Jurvetsona,[4]Musk spočítal, že materiál pre stavbu rakety tvorí v skutočnosti len 3% z výslednej ceny v tej dobe. S použitím vertikálnej integrácie a produkciou 85% dielov na jednom mieste a modulárnym prístupom by SpaceX mohla znížiť náklady na desatinu a dosiahnuť 70% marže. SpaceX začala s malou orbitálnou raketou namiesto toho, aby rovno postavila veľký, zložitejší a rizikovejší nosič, ktorý by mohol zlyhať a priviesť spoločnosť k bankrotu.

Začiatkom roka 2002 začal Musk hľadať zamestnancov pre svoju novú vesmírnu spoločnosť, ktorá sa pôvodne volala Space Exploration, ale čoskoro sa premenovala na SpaceX. Musk požiadal presláveného raketového inžinieraToma Muellera,ktorý sa potom stal hlavným konštruktéromraketových motorovspoločnosti. SpaceX najskôr sídlila v sklade vEl SegundovKalifornii.Spoločnosť sa od svojho založenia v roku 2002 rýchlo rozrástla a od novembra 2005 sa počet zamestnancov zvýšil zo 160 na 1 100 v roku 2010, 3 800 zamestnancov a zmluvných partnerov v októbri 2013 a takmer 5 000 na konci roka 2015. Na Medzinárodnom vesmírnom kongrese v roku 2016 Musk uviedol, že SpaceX môže zamestnávať ibaAmeričanov,pretože v spoločnosti pracujú na „moderných zbraňových technológiách “. V novembri 2019 mala SpaceX 7 000 zamestnancov.

Na konci roku 2012 mala SpaceX na svojom zozname štartov viac ako 40 zákaziek, čo predstavovalo zhruba štyri miliardy dolárov zo zmluvných výnosov, pričom mnohé z týchto zmlúv už boli čiastočne preplatené. Zmluvy zahŕňali komerčných aj vládnych zákazníkov (NASA, ozbrojené sily). Od decembra 2013 mala spoločnosť SpaceX celkovo 50 dohodnutých zákaziek, z toho dve tretiny predstavovali komerčné zákazky. Koncom roka 2013 začala médiá v kozmickom priemysle vyslovovať názory, že SpaceX znížila ceny pod úroveň hlavných hráčov na komerčnom trhu s vynášaním nákladu do vesmíru,Ariane 5aProton-M,kedy SpaceX mala vo svojom zozname aspoň desať zákaziek nageostacionárnu dráhu.

Montážna hala preStarshipvStarbasevTexase

Musk uviedol, že jedným z jeho cieľov je znížiť náklady a zvýšiť spoľahlivosť vynášania nákladu do vesmíru a to až desaťkrát.[5]Spoločnosť plánovala v roku 2004 začať „s vývojom ťažkého nosiča a dokonca aj superťažkého, pokiaľ bude dopyt “. Každé zvýšenie nosnosti vedie k zníženiu nákladov na vynesený kilogram na obežnú dráhu. Elon Musk povedal:„Verím, že cena 1 100 dolárov za kilogram alebo menej je dosiahnuteľná. “[6]

Hlavným cieľom spoločnosti SpaceX bolo vyvinúť systém rýchleho opätovného použitia. Od marca 2013 sú verejne oznámené aspekty tohto úsilia, ktoré zahŕňali aktívne testovanie demonštračnej rakety pre vertikálne pristávanie v malých výškach[7][8]a nasledujúce skúšky Falconu 9, ktorý od polovice roku 2013 po splnenie misie skúšal úlohy potrebné na pristátie prvého stupňa. Pre tieto účely boli rakety vybavené rovnako ako skúšobná raketa a prebiehali skúšky pristávania na morskú hladinu. Prevádzková riaditeľkaGwynne Shotwellována Singapurskom fóre satelitného priemyslu v lete 2013 povedala:„Ak to dosiahneme (opakovateľne použiteľné technológie), a my sa snažíme, aby sme to urobili správne, tak ak sa na to pozrieme, tak štarty môžu byť od päť do sedem miliónov dolárov, čo by dramaticky zmenilo situáciu. “[9]

Musk v rozhovore z roku 2011 uviedol, že dúfa, že sa mu podarí za 10 až 20 rokov dopraviť ľudí na povrch Marsu.[10]V roku 2010 ho jeho výpočty presvedčili, že kolonizácia Marsu je možná.[11]V júni 2013 Musk použil názov Mars Colonial Transporter (neskôr tiež známy ako Interplanetary Transport System – Medziplanetárny dopravný systém) a odkazoval na súkromné ​​financovanie, ktoré by zahŕňalo vývoj raketových motorov, a kozmické lode na prepravu ľudí na Mars a návrat na Zem.[12]V marci 2014 Gwynne Shotwellová uviedla, že akonáhle sa uskutoční let s posádku v lodiDragon 2a letFalconu Heavy,tak sa inžiniersky tím SpaceX zameria na vývoj technológií potrebných pre let k Marsu.

Vlastníctvo a financovanie

[upraviť|upraviť zdroj]

V auguste 2008 spoločnosť SpaceX prijala investíciu odFounders Fundvo výške 20 miliónov dolárov.[13]Začiatkom roku 2012 boli približne dve tretiny spoločnosti vlastnené jeho zakladateľom a cena jeho 70 miliónov akcií bola odhadnutá na 875 miliónov.[14]Celková hodnota SpaceX tak bola 1,3 miliardy dolárov.[15]Po misiiDragon C2+v máji 2012 sa hodnota spoločnosti takmer zdvojnásobila na 2,4 miliardy dolárov.[16]V januári 2015 spoločnosť SpaceX získala finančnú injekciu od spoločnostíGoogleaFidelityvo výške jednej miliardy dolárov výmenou za 8,333% podiel a hodnota spoločnosti bola stanovená približne na 12 miliárd dolárov. Spoločnosti Google a Fidelity sa pripojili k vtedajšej investičnej skupine Draper Fisher Jurvetson, Founders Fund, Valor Equity Partners a Capricorn.[17]

V prvých desiatich rokoch prevádzky spoločnosť hospodárila s jednou miliardou dolárov. Z toho súkromný kapitál tvoril asi 200 miliónov dolárov, pričom Musk vložil približne 100 miliónov a iní investori tiež zhruba rovnakú sumu (fond zakladateľov – Draper Fisher Jurvetson,...).[18]Zvyšok pochádzal z priebežných platieb za dlhodobé zmluvy o štartoch a vývoji. Do apríla 2012 NASA z tejto sumy poskytla približne 400 až 500 miliónov dolárov, pričom väčšina z toho bola poskytnutá za zmluvy týkajúce sa vynášania nákladu. Do mája 2012 SpaceX uzavrela zmluvy na 40 štartov a z každej tejto zmluvy získala zálohu, pretože potrebný nosič je postavený ešte pred štartom.

  1. MarsNow 1.9 Profile: Elon Musk, Life to Mars Foundation[online]. spaceref.com, [cit. 2019-12-22].Dostupné online.Archivované 2020-09-22 zoriginálu.
  2. Risky Business[online]. spectrum.ieee.org, [cit. 2019-12-22].Dostupné online.
  3. CHAIKIN, Andrew.Is SpaceX Changing the Rocket Equation?[online]. airspacemag.com, [cit. 2019-12-22].Dostupné online.
  4. Here's Why Investor Steve Jurvetson Saved Elon Musk's Space Dreams[online]. businessinsider.com, [cit. 2019-12-22].Dostupné online.
  5. Iridium and SpaceX Sign Major Commercial Launch Contract[online]. spacex.com, [cit. 2019-12-22].Dostupné online.Archivované 2013-06-23 zoriginálu.
  6. Elon Musk - Senate Testimony May 5, 2004[online]. spacex.com, [cit. 2019-12-22].Dostupné online.Archivované 2008-08-30 zoriginálu.
  7. Spaceflight Now | Breaking News | Reusable rocket prototype almost ready for first liftoff[online]. spaceflightnow.com, [cit. 2019-12-22].Dostupné online.
  8. SpaceX Plans to Test Reusable Suborbital VTVL Rocket in Texas[online]. technews.tmcnet.com, [cit. 2019-12-22].Dostupné online.
  9. Shotwell: Reusable Falcon 9 Would Cost $5 to $7 Million Per Launch[online]. parabolicarc.com, [cit. 2019-12-22].Dostupné online.Archivované 2017-02-16 zoriginálu.
  10. Elon Musk: I'll Put a Man on Mars in 10 Years[online]. wsj.com, [cit. 2019-12-22].Dostupné online.
  11. Elon Musk on Mars: "It's a fixer-upper of a planet"[online]. cbsnews.com, [cit. 2019-12-22].Dostupné online.
  12. SCHAEFER, Steve.SpaceX IPO Cleared For Launch? Elon Musk Says Hold Your Horses[online]. forbes.com, [cit. 2019-12-22].Dostupné online.
  13. SpaceX Receives $20 Million Investment from Founder’s Fund[online]. spacex.com, [cit. 2019-12-22].Dostupné online.Archivované 2008-08-06 zoriginálu.
  14. MELBY, Caleb.How Elon Musk Became A Billionaire Twice Over[online]. forbes.com, [cit. 2019-12-22].Dostupné online.
  15. Jane Wells | @janewells.Elon Musk on Why SpaceX Has the Right Stuff to Win the Space Race[online]. cnbc.com, 2012-04-27, [cit. 2019-12-22].Dostupné online.
  16. SpaceX’s worth skyrockets to $4.8B after successful mission[online]. venturebeat.com, 2012-06-07, [cit. 2019-12-22].Dostupné online.
  17. SpaceX Confirms Google Investment[online]. spacenews.com, 2015-01-20, [cit. 2019-12-22].Dostupné online.
  18. Space Exploration Technologies (SpaceX)[online]. archive.is, 2012-12-17, [cit. 2019-12-22].Dostupné online.Archivované 2012-12-17 zoriginálu.

Iné projekty

[upraviť|upraviť zdroj]
  • Spolupracuj na CommonsCommons ponúka multimediálne súbory na témuSpaceX

Externé odkazy

[upraviť|upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článkuSpaceXna českej Wikipédii.