Preskočiť na obsah

Tímúr

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Tímúr
Mapa Timurovej ríše

Tímúr(ďalšie mená pozri nižšie; *9. apríl1336,priSamarkande,Uzbekistan– †18. február1405,Keş) bol stredoázijský dobyvateľ z kmeňaBarlas,ktorý bol pôvodne mongolský, ale medzičasom hovoril poturkicky (=turkotatársky),nebol nomád a mal pôvodne turkickú a moslimskú kultúru. Založil dynastiuTímúrovcov.S legendárnou krutosťou vytvoril obrovskú ázijskúríšu(Tímúrova/Timurova/Tamerlánova ríša) medzi Osmanskou ríšou a Indiou, ktorá sa po jeho smrti čoskoro rozpadla. Ríša zahŕňalastrednú Áziu,územie dnešnéhoIránu,Iraku,Afganistanu,Sýriea stredoázijských postsovietskych republík. Bol mimoriadne krutým dobyvateľom, za jeho armádou zostávala spálená zem a hromady mŕtvol.

Mená[upraviť|upraviť zdroj]

Jeho turkicko-mongolské mená sú:Timur, Temüra podobne (čo znamená „železo “). Po čagatajsky a zrejme teda pôvodne sa voláTémór.Po perzsky sa voláTímúr(e) Lang(„Timur krívajúci “). Po svadbe sám seba označovalTímúr(e) Gurkání.V Európe a USA sa zvykne označovaťTamerlán(po anglicky aj Tamberlaine), čo je skomolenina z Tímúr Lang. Jeho čestný titul, pod ktorým ho uvádzajú moslimské zdroje, jeAmíre Kabír.Iné mená súTímúr/Timur Lenk, Tímúr/Timur(i) Leng; Timur Barlas, Timur bin Taraghaj Barlas(podľa jeho pôvodného kmeňa Barlas);Amír Timur/Tímúr/Temür, Aksak Timur/Tímúr; Tímúr/Timur Chán.Na Slovensku je známy najmä akoTamerlán, TímúraleboTimur.

Život[upraviť|upraviť zdroj]

Mladosť a počiatok kariéry[upraviť|upraviť zdroj]

Narodil sa priSamarkandev kmeni Barlas. Vyrástol v kultivovanej islamskej spoločnosti v Transoxiane. Tvrdil o sebe, že je potomkom legendárnehomongolskéhodobyvateľaDžingischána,je to však málo pravdepodobné. Viesť svoj pôvod až k zakladateľovi dovtedy najväčšej svetovej ríše siahajúcej odČierneho morakTichému oceánupatrilo v tých časoch v lepších stredoázijských kruhoch jednoducho k bontónu.

Už ako mladík sa vďaka nesporným vojenským schopnostiam a odvahe presadil na dvorečagatajského chána,vládcu jednej z častí, na ktoré samongolská ríšarozdelila. V roku1369Timur chána zvrhol a rozhodol saDžingischánovu ríšuvzkriesiť.

Ako sídelné mesto si vybralSamarkand,starobylé centrum bohatnúce z obchodu poHodvábnej ceste.V záujme svojho cieľa začal desaťročia sústavných a aj na tie časy výnimočne krvavých vojenských výprav, ktorými si podmanil všetky okolité štáty.

Dobyvateľ Tímúr[upraviť|upraviť zdroj]

Mapa Timurovej ríše v roku 1405

Najprv dobyl stredoázijskú step,mongolskéúzemia v okolíUralu,VolgyaKaspického mora.NasledovalaPerziaa okolie riekEufrataTigrisvrátaneBagdadu.NeskôrKaukaz.Najdlhšie boje Timur zvádzal soZlatou hordou,najvýznamnejšou časťou bývaléhomongolského impéria.Húževnatý chán Zlatej hordyTochtamišsíce utrpel jednu porážku za druhou, po dve desaťročia sa však stále vracal a pokúšal získať späť svoju moc. V roku1400Timur ovládolSýriua rok na to zmasakroval obyvateľovBagdadu,ktorí sa proti nemu vzbúrili.

Timurove výpravy prekonali aj ničivosťmongolskýchvýprav.Mongoliaspoň dokázali na ovládnutých územiach vytvoriť nový správny systém a starali sa o ich rozvoj. Pre Timura to neplatilo. Mnohé jeho výpravy mali za jediný cieľ rabovanie, porazené armády aj civilné obyvateľstvo na dobytých územiach často do nohy vyvraždil a ani sa na nich nesnažil vytvoriť niečo stálejšie.

V roku1398napríklad vpadol do severnejIndie.Dillí,hlavné mesto tamojšiehomoslimskéhoštátu, nechal vypáliť a jeho obyvateľov zmasakroval. Rok na to zIndieodišiel a už nikdy o ňu neprejavil záujem. Zanechal tam iba stovky tisícok mŕtvych a spomienky. Korisť vrátane remeselníkov a umelcov Timur odvliekol doSamarkandu.Urobil z neho výstavné mesto, ktoré dodnes ohromuje turistov.

V roku1402mu zostával jediný vážny protivník,Osmanská ríša.Tá už ovládla územie dnešnéhoTureckaajBalkán,porazilaSrbovv bitke naKosovom poliaj poslednú križiacku výpravu vedenú cisáromŽigmundom Luxemburským.

V júli roku1402sa vojská stredoázijských aosmanských Turkov(v ktorých radoch statočne bojovali ajslovanskívazali zBalkánu) stretli v bitke priAnkare.Dovtedy úspešný sultánBajazidutrpel zdrvujúcu porážku a padol do Timurovho zajatia.Osmanský štátsa na niekoľko desaťročí rozdelil medzi súperiacich Bajazidových potomkov.

Tímúr zomrel uprostred príprav výpravy na dobytie Číny.

Po smrti Timura[upraviť|upraviť zdroj]

Po Timurovej smrti sa vnútorne nesúdržná ríša skoro rozpadla, jeho potomkovia Timúrovci však ešte sto rokov ovládali časťstrednej Áziea dnešnéhoAfganistanu.Vynikol medzi nimi jeho vnuk a jeden z najväčších vedcov stredovekuUlug-beg,ktorý zoSamarkanduna krátko vybudoval jedno z vedeckých centier sveta. Založil tu univerzitu a postavil slávnu hvezdáreň.Ríše sa rozpadnú, náboženstvá pominú, ako hmla, len veda žije a je večná,tvrdil podľa tradície mierumilovný potomok krvavého dobyvateľa.

Iný Timurov vzdialený potomokBáburzopakoval v roku1526výpravu doIndie,kde založilRíšu Veľkých Mughalov,ktorá pretrvala tristo rokov až do príchoduBritov.

Dnes je Timur polooficiálnym patrónom postsovietskehoUzbekistanu,čo oficiálni dejepisci prezentujú ako priameho následníka jeho ríše a diktátorského prezidentaIslama Karimovaako novodobého Timura.

Timur a európske dejiny[upraviť|upraviť zdroj]

Timur dvakrát nepriamo zasiahol aj do dejín Európy. Porážkouosmanských Turkovna čas zastavil ich expanziu doEurópya o polstoročie predĺžil existenciuByzancie.Podlomením moci Zlatej hordy zase Timur otvoril cestu na vzostupruskéhoštátu pod vedenímMoskvy.

Iné projekty[upraviť|upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na CommonsCommons ponúka multimediálne súbory na témuTímúr