Preskočiť na obsah

Výkal

Táto stránka je zamknutá pre neregistrovaných a nových používateľov
z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Konský výkal

Výkal(y)(synonymá pozri nižšie) sú zvyšky nestrávenejpotravyvylučované organizmom (inak neždávením).

Synonymá

Všeobecné synonymá sú:fekálie,zastaranovýmet, výmetok,vulgárnehovno,sraneca detskykakanec.Termínexkrementmá aj širší význam.

Pri zvieratách sú synonymami ajtrus, výtrus,pri jednotlivých typoch zvierat ajbobok(výkal menších prežúvavcov alebo hlodavcov),husacinec(výkal husi),lajno(výkal dobytka),kravinec(výkal kravy),koňacinec/kobylinec(výkal koňa) akuracinec/kurínec/slepačinec(výkal kury/sliepky).

Pri ľuďoch sú synonymami ajľudský výkal, ľudské výkaly, stolica(takto najmä v medicíne) a expresívnečlovečinec.

Všeobecná charakteristika

Výkaly sú nestráviteľné zvyšky potravy, odumreté črevné bunky a črevné baktérie. 70% výkalov tvorí voda. Objem výkalov sa zväčšuje s obsahomvlákninv potrave. Hnedé sfarbenie je spôsobené obsahomžlčových farbív(napríkladsterkobilín).

Z hrubého čreva sú vyprázdnenédefekáciou.Tvar sa líši podľa stavutráviaceho systému,ovplyvnenéhopotravouazdravím.Zdravá stolica je polotuhá a v črevách je typicky formovaná. Malé kúsky tuhších, hustejších výkalov sa objavia, akčrevný pohybnie je kompletný a výkaly sú vrátené zkonečníkadočriev,kde sa voda absorbuje. Pri rýchlom prechode črevami sú výkaly vodnaté (tzv.hnačka)

Výkaly z pohľadu medicíny

V medicíne sa výkaly (lat.faeces) nazývajústolica.Výkony a choroby súvisiace so stolicou sa začínajú nakopro-alebosterko-.

Vyšetrenie stolice a konečníka je dôležitou súčasťou chirurgických, biochemických, urologických a gynekologických výkonov. Nazýva sa vyšetrenieper rectum(z lat. cez konečník) a robí sa v rukaviciach s pomocoumezokainovéhogélu.

Výkaly sú niekedy potrebné premikrobiologickétesty na určeniečrevnýchpatogénov.Najčastejšie je podrobená mikroskopickému vyšetreniu, kde sú viditeľné časti črevných parazitov, napr.pásomnice.

Chorobná zmena v organizme je často sprevádzaná aj zmenou vzhľadu, konzistencie, pachu a sfarbenia stolice alebo moču a slúži ako jeden z prvých varovných príznakov, že v organizme prebiehajú patologické zmeny. Príkladom môže byť žltá, mastná či neobvykle zapáchajúca stolica, ktorá poukazuje na problémy s trávením tukov, na nedostatočnú činnosť pankreasu, cystickú fibrózu či celiakiu.[1]

Eliminácia výkalov

Hlavné články:Toaleta (WC),Latrína,Žumpa,Kanalizácia

Zistilo sa, že dôkladná eliminácia výkalov je zhygienickéhohľadiska nutná, pretože výkaly prispievajú k rozširovaniuinfekciíačrevných parazitov.Toalety poznali už v starovekejIndii(pred asi 4500 rokmi), vRíme,EgypteaČíne.

Praktické a alternatívne využitie výkalov

Trus dobytka ako palivo

Výkal je v praktickom zmysle odpad pre daný organizmus, z ktorého je vylúčený. Pre iné organizmy, či už z oblasti rastlinnej, alebo živočíšnej ríše, môže takýto odpad znamenať zdroj živín alebo energie. Kravský výkal vzhľadom na špecifickú konzistenciu a vysoký obsah vody je vo voľnej prírode okamžite atakovaný hmyzom, slúži ako zdroj živín a ako miesto pre nakladenie vajíčok hmyzu. Vyliahnuté larvy sa živia rozkladajúcim sa trusom, ktorý ich vďaka hnilobným procesom navyše udržuje v optimálnej teplote. Skarabeusje chrobák, ktorý vyhľadáva trus bylinožravcov. Samička nakladie larvy do guličky z trusu a následne ju zahrabe do zeme. Vyvíjajúca sa larva sa živí trusom.

Podobným príkladom môže byť netopierí trus, ktorý v oblasti výskytunetopierejkolónie znamená nevyhnutné živiny prešváby,chrobáky a iný hmyz.[2]

Trus zvierat sa (okrem vyššie zmienených príkladov z prírody) často používa ľudmi akohnojivo,či už priamo (zakomponovaním trusu do pôdy) alebo po spracovaní (napr.kompostovanie). Výkaly dobytka alebo koní je možné využiť viacerými spôsobmi:

  • ako hnojivo pre poľnohospodárstvo[3]
  • na produkciubioplynuprocesom anaeróbnej fermentácie (napr. konského trusu)[4][5]
  • na doplnkové zohrievanieskleníkov(najvyššia rastová rýchlosť metánových baktérií je pri 60 °C.)[5]
  • vysokokvalitné hnojivo alebo na produkciupušného prachu- trus vtákov,guáno[6][7]
  • po vysušení akopalivo,nahradzujúce drevo, napr. trustiav,kráv a pod.[8][9][10]
  • ako stavebný materiál nahradzujúci tehly najmä v chudobnejších regiónoch Afriky a Ázie[11]

Referencie

  1. ŠTEFÁNEK, Jiří, MUDr..Medicína » Příznaky » Mastná stolice[online]. Medicína, Nemoci a Studium na 1. LF UK, 2011, [cit. 2014-07-03].Dostupné online.(po česky)
  2. ATTENBOROUGH, David; FOTHERGILL, Alastair; CORDEY, Huw.Planet Earth, The giant guano pile[online]. BBC One, 2011-12-22, [cit. 2014-07-03].Dostupné online.(anglicky)
  3. www.konskyhnoj.sk
  4. GADUŠ, Ján, Doc. Ing. PhD.;KOŠÍK, Ladislav. Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre, Technická fakulta, 2012, [cit. 2014-07-03].Dostupné online.Archivované 2014-07-14 zoriginálu.
  5. abHORBAJ, Peter.Energetický potenciál bioplynu v SR[online]. Strojnícka fakulta, TU Košice, 2003-07-8, [cit. 2014-07-03].Dostupné online.
  6. http://www.wisegeek.com/what-is-guano.htm
  7. birdnote.org
  8. KRISHNA, Prasad Pant, Ph. D..Health Costs of Dung-Cake Fuel Use by the Poor in Rural Nepal[online]. Kathmandu, Nepal: People’s Agriculture Research and Development Center (PARC), 2010-06-1, [cit. 2014-07-03].Dostupné online.Archivované 2014-07-14 zoriginálu.(anglicky)
  9. ING. VAŇKÁT, Adam.ANIMAL DUNG AS A SOURCE OF ENERGY IN REMOTE AREAS OF INDIAN HIMALAYAS[online]. Czech University of Life Sciences Prague, Institute of Tropics and Subtropics, 2010-02-03, [cit. 2014-07-03].Dostupné online.(anglicky)
  10. Fotografia č. 17 od Rajesha Kumara Singha, Allahabad, India, 29. novembra 2011
  11. BRICKS MADE FROM COW DUNG[online]. WordPress.com, 2010-07-15, [cit. 2014-07-03].Dostupné online.

Pozri aj

Iné projekty

  • Spolupracuj na CommonsCommons ponúka multimediálne súbory na témuVýkal