Preskočiť na obsah

Vladimir Iľjič Lenin

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Vladimir Lenin
sovietsky revolucionár, stranícky a štátny činiteľ ruského pôvodu
Lenin v roku 1920
Lenin v roku 1920
Vladimir Iľjič Lenin, podpis
Predseda Rady ľudových komisárov Sovietskeho zväzu
V úrade
30. december192221. január1924
Predchodca funkcia vznikla Alexej Ivanovič Rykov Nástupca
Predseda Rady ľudových komisárov RSFSR
V úrade
8. november191721. január1924
Predchodca funkcia vznikla Alexej Ivanovič Rykov Nástupca
Biografické údaje
Narodenie22. apríl1870
Simbirsk,Ruské impérium
Úmrtie21. január1924(53 rokov)
Gorki,Moskovská oblasť,Ruská SFSR,Sovietsky zväz
Politická stranaKSSZ
NárodnosťRuss kalmycko-židovskými koreňmi
Vierovyznaniepravoslávie,neskôrateizmus
Rodina
Manželka
Odkazy
Spolupracuj na CommonsVladimir Iľjič Lenin
(multimediálne súbory)

Vladimir Iľjič Lenin(rus.Влади́мир Ильи́ч Ле́нин), vlastným menomVladimir Iľjič Ulianov(starší prepis:Uľjanov;rus.Влади́мир Ильи́ч Улья́нов;*22. apríl1870[1],Simbirsk(dnes Ulianovsk) – †21. január1924,GorkipriMoskve) bolruskýmarxistickýrevolucionára architekt modernéhokomunizmuboľševizmu.Stál na čeleboľševickej revolúcie(1917) vRuskua bol spoluzodpovedný za zmenu Ruska naSovietsky zväz.

Detstvo a dospievanie[upraviť|upraviť zdroj]

Vladimir Ulianov (asi 1887)

Ulianov sa narodil v ruskom Simbirsku ako syn Iliu Nikolajeviča Ulianova (*1831– †1886), ruského gymnaziálneho riaditeľa, ktorý sa usiloval o demokratizáciu a vzdelanie pre celé ruské obyvateľstvo a vykonal veľa pre vzdelanie neruských etník, a jeho liberálnej ženy Marije Alexandrovny Blankovej (*1835– †1916). Prarodičia z otcovej strany boliKalmyci,babička jeho matky bola Volžská Nemkaluteránskehovyznania a starý otec jeho matky bolžid,tak ako i jeho starý otec, Izraiľ Moisejevič Blank, ktorý konvertoval napravoslávie.Sám Lenin bol pokrstený ako pravoslávny.

Ulianov sa usilovne vzdelával vlatinčineagréčtine.Roku1886mu zomrel otec na mozgovú mŕtvicu. Poručníkom rodiny sa stal Fiodor Kerenskij, otecAlexandra Fiodoroviča Kerenského(18811970).8. mája1887bol popravený jeho starší brat Alexandr Ulianov za účasť na atentáte na cára Alexandra III. Táto udalosť Ulianova radikalizovala a koncom roku1887bol po štyroch mesiacoch štúdia vylúčený z právnickej fakultyKazanskej univerzitypre účasť na študentských protestoch a vypovedaný pod neverejný policajný dozor na rodinný statokKokuškino.Tu sa zoznámil sHegelovýmidielami, vďaka čomu získal vedomosti o dialektickej metóde. Študoval ako samouk a v roku1891získal povolenie vykonávať právnickú profesiu.

Profesionálny revolucionár[upraviť|upraviť zdroj]

Používal mnohopseudonymov.Krátko po svojom príchode doPetrohraduv roku1893sa zapojil do revolučného hnutia a štúdiamarxizmu.Svoje prvé práce nepodpisoval. Napokon začal používať svoje iniciályV. U.,potomK. Tulinpodľa mestaTula.[2]

Roku1895Julij Osipovič Cederbaum (L. Martov18731923) a Ulianov zjednotilipetrohradskýchmarxistických socialistov do marxistickej stranyZväz boja za oslobodenie robotníckej triedy.Obaja boli čoskoro uväznení: Ulianov v decembri1895a po 14 mesiacoch bol poslaný na tri roky dovyhnanstvado sibírskej dedinyŠušenskoje.O rok neskôr za ním prišla aj ľavicová aktivistkaNadežda Krupská,ktorá sa v júli1898stala jeho manželkou a zotrvala s ním do konca života. V referáte o knihe Alexandra Helphanda použil Ulianov pseudonymVl. Iľjin.[2]V apríli1899vydalVývoj kapitalizmu v Rusku.V roku1900jeho vyhnanstvo skončilo. Cestoval potom po Rusku a ostatných krajinách vEurópe.Lenin žil vZürichu,Ženeve,Mníchove,Prahe,ViedniaLondýnea spoločne s Martovom od roku1900vydával ľavicový časopisIskraa rad spisov a kníh vzťahujúcich sa k revolučnému hnutiu. Ulianov bol aktívnym členom Sociálnodemokratickej robotníckej strany Ruska (SDRSR). V emigrácii vtedy žilo približne 5 000 Rusov.

Od roku1900používal pseudonymPetrov.V januári1901sa v liste nestorovi ruského marxizmuGeorgijovi Plechanovovi(18571918) podpísal akoLenin.[2]Nie je vylúčené, že si toto meno zvolil ako dôkaz opozície proti nemu, keďže Plechanov používal pseudonymVolgin,podľa riekyVolgy.Ulianov si zvolilLenu,ktorá je dlhšia a tečie opačným smerom. Ulianov sám nikdy neprezradil, prečo si ho vybral. Plechanov mal v tomto období na Ulianova veľký vplyv. Okrem priezviskáLeninpoužíval aj menoFreialeboJacob Richter.Od júna1902sa definitívne rozhodol pre menoLenin,[2]obyčajneN. Lenin[3]čiNikolaj Lenin,pričom prvé meno si zvolil podľa svojho starého otca.

Roku1902vydal svoju základnú prácuČo robiť?,kde revidoval marxizmus. Tvrdil, že robotnícka trieda musí byť vedená svojou avantgardou – sociálnedemokratickou stranou. Lenin sa stal vedúcou postavou radikálne ľavicového hnutia, 30. júla –23. augusta1903sa v Bruseli a Londýne konal II. zjazd SDRSR, ozajstný zakladajúci zjazd. Ako inde v Európe sa ruskí sociálni demokrati vnútorne delili na dve skupiny – menšinových revolucionárov (v SDRSR nazvaní menševici) a väčšinových reformistov (v SDRSR boľševici). Vodcom boľševickej frakcie SDRSR bol Lenin, menševikov L. Martov. Plechanov a Lev Davidovič Bronstein (Lev Davidovič Trockij1879 – 1940) stáli uprostred obidvoch frakcií, no častejšie sa prikláňali k menševikom. Hlavnými sociálno demokratickými novinami bola Iskra, ktorú vydávali Plechanov, Martov a Lenin.

Leninova fotka z decembra 1905

Boľševici vyhrali väčšinu dôležitých hlasovaní: o vedení Iskry a o správe straníckych financií. Lenin však vo vedení Iskry dlho neostal, už v decembri z nej odišiel a14. marca1904opustil aj vedenie SDRSR. Na IV. zjazde SDRSR (23. apríla –8. mája1906v Štokholme) bol zvolený do ústredného výboru SDRSR. Tento zjazd zakázal pomerom hlasov 64: 24 prepady bánk a iné lúpeže ( "expropriácie" ), čo boľševici odmietli rešpektovať.Viktor Černov(vodca eserov) ho označil za človeka "s pravdou vo vrecku", s pravdou, ktorú musí mať za každých okolností.

V roku1907sa Lenin z bezpečnostných dôvodov presunul doFínska.Cestoval poEurópea zúčastnil sa mnohých ľavicových stretnutí a aktivít. Inessa Armandová, členka SDRSR od roku1903,na konci roka 1906 ušla z vyhnanstva. Roku1909sa vParížistretla s Leninom a stala sa jeho milenkou. Ich pomer trval až do roku1920,kedy zomrela.

V januári 1912 sa konala pražská konferencia SDRSR, ktorú menševici neuznali za právoplatnú. Odvtedy pretrvával spor o tom, kto tvorí legálne vedenie SDRSR a roztržka medzi boľševikmi a menševikmi sa formalizovala. Keď vypukla prvá svetová vojna a nemeckí sociálni demokrati hlasovali za vojnové úvery, európske sociálne demokratické hnutie (II. internacionála) sa rozpadlo.Benito Mussolinibol za podporu vojny vylúčený z talianskej socialistickej strany, Lenin prehlásil: "Odo dneška už nie som sociálny demokrat, som komunista."[4]Sociálnych demokratov, ktorí podporovali vojnu, nazval "sociálnych chauvinistov". Ako svoj cieľ vyhlásil transformáciu imperialistickej vojny v občiansku. Hoci celú vojnu pobýval voŠvajčiarskua zúčastnil sa ajZimmerwalskej konferenciev roku1915.

Keď8. marca1917začala februárová revolúcia, ktorá vyústila do zvrhnutia cáraMikuláša II.(15. 3. (2. 3. S. K.) 1917 cár abdikoval), Lenin sa16. apríla(3. apríla podľajuliánskeho kalendára)1917vrátil zoŠvajčiarskadoPetrohradu.Je potvrdené z mnohých strán, že Lenin sa zo Švajčiarska dostal do Petrohradu s pomocouNemeckého cisárstva.Lenin cestoval spoločne s ostatnými ruskými sociálnymi demokratmi (menševikmi aj boľševikmi) v uzatvorenom vlaku. CisárViliam II.očakával, že Lenin paralyzuje bojaschopnosť ruskej armády a ukončí vojnu na východnom fronte. V Leninovi potom videl len relatívne bezvýznamnú osobu, ktorá krátko potom stratí moc.

Okamžite po návrate Lenin publikovalAprílové tézy,ktoré u vtedajšej vládnucej triedy vyvolali ohromné pobúrenie. Plechanov ich označil za delírium.[5]V júni prešli boľševici do konfrontácie s koaličnou dočasnou vládou (od 18. 5. (5. 5. S. K.)). Vláda reagovala trojdenným zákazom všetkých demonštrácií. Dňa11. júna1917menševik Irakli Cereteli označil boľševikov za kontrarevolucionárov. Keď sa zrútila júlová Brusilova haličská ofenzíva, boľševici sa pokúsili o puč, no, bol neúspešný a Lenin sa musel skrývať voFínsku.Nemohol sa zúčastniť ani VI. zjazdu na prelome júla a augusta 1917, kde sa boľševici definitívne etablovali ako samostatná strana: Sociálnodemokratická robotnícka strana Ruska (boľševikov) – SDRSR(b), keď sa zlúčili s mežrajoncami (межрайонцы), ktorými bol Lev Trockij, Adolf Joffe, Anatolij Lunačarskij, Mojsej Urickij, David Riazanov, M. M. Volodarskij, Lev Karachan a Dmitrij Manuilskij. V podzemí Lenin napísal knihuŠtát a revolúcia,v ktorej sa vyslovil pre vládu robotníckych rád ( "sovietov" ). Lenin sa do Petrohradu vrátil v októbri1917.Využil oslabenie Kerenského vlády a začal intenzívne pripravovať povstanie, ktoré nakoniec pod heslom aprílových téz "všetku moc Sovietom" uskutočnil Trockij na svoje narodeniny7. novembra1917( "Veľká októbrová socialistická revolúcia").

Hlava socialistického štátu[upraviť|upraviť zdroj]

8. novembra1917je Lenin zvolený za predsedu rady ľudových komisárov (Sovnarkom).9. novembra1917Sovnarkom vydal dekrét o tlači, ktorý zlikvidoval slobodu tlače. Počas 10 dní boli zastavené všetky nezglajchštachované noviny. 5. 12. 1917 bola ustavená tajná polícia – Zvláštna komisia pre boj s kontrarevolúciou a sabotážou (Чрезвычайная комиссия по борбе с контрреволюцией, »чрезвычайка«, чека). Od1. februára1918bol v Rusku zavedenýgregoriánsky kalendár– po 31. 1. 1918 nasledoval 14. 2. 1918. Na VII. zjazde bola 6. 3. 1918 SDDSR(b) premenovaná na KSR(b).

Tvárou v tvár nemeckej ofenzíve, Lenin usiloval o okamžité podpísanie mierovej zmluvy. Iní boľševickí vodcovia, ako napríkladBucharin,a ľaví eseri obhajovali pokračovanie vojny ako prostriedok podnecujúci revolúciu vNemecku.Trockij, ktorý viedol vyjednávanie, obhajoval kompromis v podobe mierovej zmluvy len v prípade nulových územných nárokov oboch strán. Trockij odmietol zmluvu podpísať. Po neúspešnom vyjednávaní Nemecko začalo rozsiahlu ofenzívu, v ktorej dôsledku stratiloRuskorozsiahle územia na západe. V dôsledku týchto udalostí došlo k posilneniu Leninových pozícií v boľševickej strane a v marci1918Lenin nariadil svojim emisárom prijať nemecký návrh na ukončenie vojny (tzv.Brestlitovský mier), aby tak splnil sľub, ktorý pomohol jeho strane k moci a zároveň sa mohol sústrediť na domáce problémy. IV. zjazd sovietov mierovú zmluvu15. marca1918ratifikoval 724: 394 hlasmi. Ľaví eseri s mierovou zmluvou nesúhlasili, a preto boli vyhodení z vlády.6. júla1918zavraždili nemeckého veľvyslanca Mirbacha.

12. júna1918bol zavraždený cárov brat Michal.16. júna1918bol obnovený trest smrti. Lenin to obhajoval takto: „Ak nemôžeme zastreliť bielogvardského sabotéra, aká je to potom veľká revolúcia? “[6]17. júla1918bola na základe rozhodnutí Lenina a Trockého zavraždená celá cárova rodina: cár, jeho manželka a všetkých päť detí, ďalej osobný lekár rodiny a služobníctvo, ktoré im ostalo. Lenin tak dal prednosť tajnej poprave pred verejným súdom.30. augusta1918Fany Kaplanová postrelila Lenina a v ten istý deň bol zavraždený šéf petrohradskej Čeky Mojsej Urickij. Poďla Olega Vasiljeva bol atentát na Lenina púhou kamuflážou slúžiacou ako zámienka k rozpútaniu červeného teroru.[7]Všetci väznení členovia dočasnej vlády boli verejne popravení: minister spravodlivosti Ščeglovitov, minister vnútra Chvostov, minister vnútra Protopov, náčelník policajného oddelenia Beleckij a arcidiakon Vostrogov. Ich účelom bolo „zasiať strach do sŕdc nepriateľov revolúcie “. Na druhej strane bol zavraždený ľudový komisár tlače, propagandy a agitácie Volodarskij.

V roku1919vznikla z Leninovej iniciatívyKomunistická internacionála,ktorá mala slúžiť k rozšíreniu revolúcie do ďalších krajín.Červená armádaprenikla do susedných krajín a jej úspešné ťaženiePoľskomdávalo nádej na spojenie nielen s maďarskou, ale aj s nemeckou afrancúzskou revolúciou.Krátko pred bitkou priVaršaveposlal Lenin odkaz talianskym komunistom, že je potrebné bezodkladne pripraviť revolúciu vTaliansku,ktorá by uľahčilaČervenej armádecestu doTalianskaa doRímapotom, čo bude sovietizovanéČesko-Slovensko,PoľskoaMaďarsko.Tieto plány ale prišli navnivoč potom, čo bolaČervená armádapri Varšave porazená. Lenin sám bol tým veľmi rozhorčený, bral to však len ako odklad nevyhnutného. Pevne veril, že čo nevyšlo teraz, vyjde neskôr, pretože je to vedecky predpovedaná nutnosť.

V roku1921nechal Lenin brutálne potlačiť vzburukronštadskýchnámorníkov a niekoľko roľníckych povstaní. Potom vydal sériu rozkazov, ktoré urobili z popráv bez súdu štandardnú metódu. V roku1922vydal smernice na boj s cirkvou. V smerniciach nariadil odstrániť z kostolov všetky cenné veci a vyzval pritom k vyvraždeniu kňazov. (z Leninových inštrukciíČeke:"Čím väčšie množstvo reakcionárskych kňazov a reakcionárskej buržoázie bude v tejto záležitosti zastrelených, tým lepšie." ) Keď sa objavili protesty proti popravám a krutému zaobchádzaniu, Lenin poznamenal: "Nech si psy buržoáznej spoločnosti poštekávajú a kňučia nad utratením každého nežiaduceho šteňaťa. My vytíname veľký starý prales."

V ekonomickej politike presadzoval elektrifikáciu Ruska a prestavbu priemyslu. Ako úspešný možno zhodnotiť projekt elektrifikácie, rozbehnutie spriemyselňovania, efektívnejšieho využívania poľnohospodárskej pôdy, no najmä dramatické zlepšenie života miliónov ľudí, ktorí žili pred revolúciou v neľudských podmienkach. Lenin nakoniec vyhlásil novú ekonomickú politiku (NEP) (povolenie podnikania), aby zabránil úplnému zrúteniu ekonomiky.

Ulianov sa v mladosti nakazilsyfilisom.Prvé ťažkosti sa prejavili v roku1920.Progresívna paralýza Lenina od jesene1921vyradila z politiky. Od26. mája1922bol oficiálne chorý, pre verejnosť s "mozgovou mŕtvicou". V júni–decembri 1922 sa jeho stav normalizoval, no potom ho postihol ďalší záchvat. Na prelome decembra 1922 a januára1923[8]spísal tzv.závet(list zjazdu), v ktorom oznámkoval jednotlivých členovpolitbyraa pokúsil sa (neúspešne) odstaviťStalina.10. marca1923stratil Lenin príčetnosť, z čoho sa plne neprebral až do svojej smrti. Zomrel21. januára1924.Leninovo telo bolo nabalzamované a dodnes je vystavované vLeninovom mauzóleu.

Leninizmus[upraviť|upraviť zdroj]

V niektorých bodoch opravil marxistické učenie, pričom sa domnieval, že tieto opravy nie sú duchu marxizmu cudzie a že anticipujú jeho praktické pôsobenie v podmienkach20. storočia.Kritizovalempiriokriticizmus,špeciálne filozofiuErnesta Machaa jeho ruských prívržencov.

Lenin definuje štát ako organizáciu moci na utláčanie. Štát je vždy určitým aparátom, ktorý vzniká zo spoločnosti a skladá sa zo skupiny ľudí, ktorí sa zaoberajú iba tým, že vládnu. Štát bude môcť odumrieť vtedy, keď si ľudia natoľko navyknú zachovávať základné pravidlá spolužitia a ich práca bude taká produktívna, že budú dobrovoľne pracovať podľa svojich schopností. S demokraciou spája otázku:,,demokracia pre akú triedu? “Demokracia podľa neho nie je totožná podriadeniu menšiny väčšine, pritom v realite to videl práve tak.

Antiimperializmus[upraviť|upraviť zdroj]

Lenin vo svojom diele,,Imperializmus, najvyšší stupeň kapitalizmu “prezentuje imperializmus ako dôsledok kapitalistického zriadenia. Píše tam, že výstavba železníc je použitá ako nástroj útlaku, v kolóniách a polokolóniách. Imperializmus je kapitalizmom úpadku, predvečerom sociálnej revolúcie. Nadprodukcia a obrovské zisky dovolili vznik triedy robotníckej buržoázie. Rozdelenie sveta kapitalistickými veľmocami bolo v roku1916ukončené. Imperializmus vznikol ako vývoj a priama postupnosť základných vlastností kapitalizmu. Imperializmus však porušuje jednu z hlavných vlastností kapitalizmu, z voľného kapitalistického trhu sa transformuje na kapitalistické monopoly – imperializmus teda definuje ako monopolistický stupeň kapitalizmu, ktorý vyrastá z voľného trhu, ale zároveň ho ničí za účelom dosiahnutia vyššieho spoločensko-ekonomického poriadku:

  1. koncentrácia produkcie a kapitálu sa vyvinula do takého vysokého stupňa, že vznikli monopoly, ktoré narúšajú ekonomický život
  2. fúzovanie bankového kapitálu s priemyselným kapitálom, čím vzniká finančná oligarchia
  3. export kapitálu na rozdiel od exportu komodít naberá na dôležitosti
  4. vytvára medzinárodných monopolistických kapitalistov, ktorí si delia svet medzi sebou
  5. teritoriálne rozdelenie sveta medzi najväčších kapitalistov je už ukončené

Imperializmus nezaberá len agrárne územia ale aj vysoko industrializované územia, pretože:

  1. svet je už rozdelený
  2. základným znakom imperializmu je rivalita medzi veľmocami v ich snahe o hegemóniu, dobíjajú územia nie pre svoje potreby, ale aby oslabili protivníka

Monopoly a oligarchia sa snažia o dominanciu a nie o slobodu, vykorisťujú stúpajúci počet malých a slabých štátov. Imperializmus má tendencie k vytváraniu rentiérskych štátov. Imperializmus spája s oportunizmom.

Poznámky pod čiarou[upraviť|upraviť zdroj]

  1. narodený 10. apríla 1870 podľajuliánskeho kalendára
  2. abcdDmitrij Volkogonov:Lenin. Počátek teroru.Dialog, Liberec 1996, pp. 12–13.
  3. Dmitrij Volkogonov, p. 58.
  4. Dmitrij Volkogonov, p. 74.
  5. Dmitrij Volkogonov, p. 83.
  6. Dmitrij Volkogonov, p. 195.
  7. Dmitrij Volkogonov, p. 190.
  8. Dmitrij Volkogonov, p. 342.

Referencie[upraviť|upraviť zdroj]

  • Polnoe sobranie sočinenii I–XX, 1. ed.
  • Polnoe sobranie sočinenii I–XX, 2. ed.
  • Polnoe sobranie sočinenii I–XX, 3. ed.
  • Polnoe sobranie sočinenii I–XXX, 4. ed.
  • Polnoe sobranie sočinenii I–LV. Moskva 1958–65, 5. ed.
  • Biografičeskaia chronika, 1870–1924, I–XIII, 1970–85

Pozri aj[upraviť|upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť|upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť|upraviť zdroj]

  • FILIT– zdroj, z ktorého pôvodne čerpal tento článok.