Andragogika
Andragogikaje humanitná, edukačná, prevažne aplikačná, antropologická veda ovýchove,o vzdelávaní a o starostlivosti, ktorá pri tomto procese rešpektuje zvláštnosti dospelej populácie. Zaoberá sa pri tomsocializáciou,personalizáciouaenkulturáciou.Na Slovensku je andragogika vnímaná ako teoretický základvzdelávania dospelých.
Andragogika vychádza zhumanizmu,ktorý uznáva hodnoty človeka a jeho práva, zodpovednosť a dôstojnosť, a z antropológie, ktorá je náukou o človeku. Je tospoločenská veda,ktorá najviac spolupracuje s pedagogikou, psychológiou, teóriou výchovy. V menšom rozsahu, ale stále dôležitom, spolupracuje s etikou, filozofiou, históriou, sociológiou a ďalšími inými odbormi[1][2].
Pôvod pojmu andragogika
[upraviť|upraviť zdroj]Pojemandragogikasa skladá z (gréc.)andrós= muž,agógé= vedenie.
V doslovnom preklade to znamená „sprevádzanie mužov “[3].
Predtým, ako sa na začiatku 19. storočia prvýkrát objavil pojem andragogika, predpokladalo sa, že metódy a technikyučeniadetí by mohli byť aplikované i pre potrebyvzdelávaniadospelých. V skutočnosti bolapedagogikapojmom zahŕňajúcimumeniea vedu vzdelávania všeobecne (aj dospelých), i keď grécky pôvod slova pedagogika znamenal "vedenie detí". Pojem andragogika bol teda vytvorený, aby kompenzoval túto nesprávnu interpretáciu zamerania pedagogiky len na deti a referoval výslovne k umeniu a vede vzdelávania dospelých.
Po prvýkrát pojem andragogika použil nemeckýučiteľAlexander Kappv roku 1833. V jeho knihe si za základný bod, o ktorý sa opieral, zobral všetko, čoPlatónapísal o vzdelávaní[4].Kapp v jeho diele vymedzil základy andragogickejterminológiea charakterizoval podstatu andragogiky. Pokúsil sa, pomocou tohto textu, andragogiku vymedziť ako náuku ovzdelávaní dospelých,ktorá sa má líšiť odpedagogiky[5].Termín andragogika sa znovu objavil v roku1921,kedy nemeckýpedagógEugen Rosenstock-Huessynaviazal na Kappa. V Rosenstock-Huessyovom pojatí je andragogika ibametódaa nie veda, ktorá sa uplatňuje vo všetkých formách školského vzdelávania dospelých[5].
V dnešnej dobe sa andragogika zaujíma a využíva výsledky zo všetkých vied, ktoré skúmajú človeka a jeho sociálne aspekty. Je úzko spätá s pedagogikou, ale stále si ponecháva svoju samostatnosť[6].
Predmet andragogiky
[upraviť|upraviť zdroj]Švec(2002) v knihe Základné pojmy v pedagogike a andragogike vysvetľujeandragogikuv širšom pojme ako adultnú edukáciu ako:
„Vzdelávanie a výchovu, výcvik dospelých, systematicky organizovaný rozvojvedomostí,schopností,hodnotovýchpostojov,záujmov,potrieb,ašpirácií a iných osobných vlastností potrebných na plnohodnotný sociálny život v práci a mimopracovných aktivitáchobčana,rodiča,účastníka sociálnokultúrnych a iných životných aktivít a na mnohostranný osobnýsebarozvoj".
V niektorých anglofónnych krajinách sa chápe užšie. Napr. vSpojenom Kráľovstve,ako všeobecné vzdelávanie dospelých na neprofesné účely. V iných širšie, napr. vAustrálii,ako každé súvislé vzdelávanie nasledujúce poiniciačnom (prvotnom) vzdelávaní.Zahŕňa tzv.druhošancové vzdelávaniev škole, spravidlapopri zamestnaní,pokračovacie vzdelávanie,odbornérekvalifikačné vzdelávanie,sociokultúrne vzdelávanievo voľnom čase,občianske vzdelávaniea iné “.
Význam andragogiky pre človeka
[upraviť|upraviť zdroj]Andragogika je pre dospelého človeka významná v mnohých oblastiach jeho života. Je potrebná a pomáha človeku pri sebareflexii, sebahodnotení a pri celoživotnom vzdelávaní. V minulosti, ale aj v dnešnej dobe sa ľudia stretávajú s rôznymi nástrahami ako sú napr.indoktrinácia,brainwashing,demagógiačikonformizmus.Navyše v dnešnej dobe ľudstvo čelí nástrahám aj v online priestore, ktorý sa vyvíja enormne rýchle. Andragogika a celoživotné vzdelávanie pomáha dospelým ľuďom predchádzať týmto nástrahám a udržať krok v modernom svete, či už vo voľnočasovej alebo pracovnej sfére ich života[5].
Členenie andragogiky
[upraviť|upraviť zdroj]Všeobecná andragogika
[upraviť|upraviť zdroj]- študuje sociálno-filozofické rámce vzdelávania a učenia sa dospelých, ciele výchovy a vzdelávania, možnosti a potreby, teoretické koncepcie andragogiky, postavenie dospelého v procese učenia sa a vzdelávania[6].
1. Teoretické disciplíny(oblasti štúdia, ktoré sa zaoberajú teóriou, analýzou, skúmaním abstraktných myšlienok a hlbšiemu porozumeniu ich základných princípov)
- Teória vzdelávania dospelých(androdidaktika)
- skúma zvláštnosti vzdelávania dospelých, vzdelávacie systémy, formovanie a zostavovanie plánov a vzdelávacích programov, problémy realizácie a evaluácie procesu vzdelávania sa a učenia[6]
- Teória výchovy dospelých
- skúma otázky vychovávateľnosti dospelých ľudí, ako aj formovanie a utváranie osobnosti dospelého človeka vo funkcionálnom a intencionálnom pôsobení[6]
- Komparatívna andragogika
- skúma a porovnáva vybrané problémy vzdelávania a učenia sa dospelých v dvoch alebo viacerých štátoch, v dejinách alebo súčasných súvislostiach a hľadá medzi nimi zhodu alebo rozdiely[6]
- Dejiny andragogických ideí
- skúmajú stav a vývoj myšlienok jednotlivých mysliteľov, či kolektívnych snáh jednotlivých sociálnych tried a skupín v daných historických epochách, ktoré sa týkajú výchovy a vzdelávania dospelých[6]
2. Aplikované disciplíny(zaoberajú sa praktickým využitím a aplikovaním teoretických znalostí na konkrétne problémy, ktoré boli získané v rámci teoretických disciplín)
- Profesijná andragogika
- hlavnou oblasťou je ďalšie vzdelávanie zamestnancov v spoločnostiach rôzneho druhu, profesijne a kariérne poradenstvo, starostlivosť o rozvoj ľudských zdrojov
- Sociálna andragogika
- zaoberá sa skúmaním vzťahov medzi sociálnym prostredím a výchovou dospelého človeka
- je prepojením sociálnej pedagogiky, sociálnej psychológie, teórie výchovy, sociológie a didaktiky
- Personálna andragogika
- pokračovanie procesu socializácie, môže ísť ale aj o riadenie ľudských zdrojov
- Kultúrna andragogika
- zaoberá sa kultúrou, tradíciami, ktoré ovplyvňujú človeka, zahŕňa to aj procesy inkulturácie, enkulturácie a akulturácie
- Gerontologická andragogika
- vzdelávanie seniorov[6]
3. Špeciálne disciplíny(zaoberajú sa rôznymi vzdelávacími oblasťami, ktoré sa špecificky prispôsobujú potrebám dospelých študentov)
- Vzdelávanie menšín
- Univerzity tretieho veku
- Vzdelávanie zvláštnych sociálnych skupín(napr. recidivistov)
- Vzdelávanie znevýhodnených(handicapovaných ľudí)
- Vzdelávanie ľudí bez domova[1]
Oblasti akčného pôsobenia (skúmania) andragogiky
[upraviť|upraviť zdroj]- tradičná oblasť skúma:
- školskévzdelávacie systémy
- podnikové vzdelávacie systémy
- záujmové (mimoškolské) vzdelávacie systémy
- edukácia so špecifickým zameraním:
- ekologická výchova
- kultúrna výchova
- politická výchova
- občianska výchova
- prevenciapatologických javovv spoločnosti (napr.kriminalistika)
- sexuálna výchova
- zdravotná osveta
- lekárska andragogika
- kriminalistická andragogika
- penologická andragogika(trestné zariadenia,väznice)
- podniková výchova
- vojenská výchova
- telesná výchova
- oblasť širokej starostlivosti o občanov:
- kultúrno-výchovná činnosť
- knihoveda
- muzejníctvo
- pamiatková starostlivosť
- personalistika
- rozvojľudských zdrojov
- personálny management
- sociálna starostlivosť
- gerontológia
- postpenitenciárna starostlivosť (po výkone trestu)
- poradenstvo
- starostlivosť o chorých
- voľnočasové, relaxačné a sebarealizačné aktivity
Zložky výchovy dospelého človeka
[upraviť|upraviť zdroj]- starostlivostná– vytváranie sociálnych a psychických podmienok pre prípravu človeka na výkon jehosociálnych rolí
- edukačná– výchova systémom utváraniaosobnostia osvojovania si určitých sociálnych regulatívov
- vzdelávacia– prenos kultúrnych obsahov,informácií,poznatkov,zručností,návykov,koncepcií,sebarealizáciedo praxe
Filozofia súčasnej andragogiky
[upraviť|upraviť zdroj]Vzdelávanie dospelých vnímame ako celok logicky navzájom pospájanýchhypotéz,ktoré by mali vysvetľovať a predpovedaťsprávaniesa jednotlivýchfenoménov.
Teórie, ktoré sa postupne rozvinuli v andragogike:
- Behaviorálne–Thorndike,Skinner
- Pragmatické–Dewey,James
- Psychoanalytické–Freud,Adler
- Existencionalistické–Schaller,Bolnov
- Kritické
- Komunikatívne –Klafki
- Humanistické– Rogers, Selby
Nové smery v andragogike:
Andragogika na slovenských univerzitách
[upraviť|upraviť zdroj]- Portál VŠ: Andragogika
- Univerzita Komenského,Filozofická fakulta,Katedra andragogikyArchivované2009-02-18 naWayback Machine
- Prešovská univerzita v Prešove,Fakulta humanitných a prírodných vied,Katedra andragogiky
- Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici,Pedagogická fakulta,Katedra andragogikyArchivované2012-10-11 naWayback Machine
- Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre, Pedagogická fakulta,katedra pedagogiky
Referencie
[upraviť|upraviť zdroj]- ↑abTOMÁNEK, Pavol.Základy andragogiky a rodinnej výchovy pre sociálnych pracovníkov.Brno: Tribun EU, 2013.ISBN978-80-263-0301-5.
- ↑TOMÁNEK, Pavol.Andragogika: teoretické východiská /.[s.l.]: Tribun EU,, 2013. (Vyd. 1..)Dostupné online.ISBN978-80-263-0348-0.
- ↑BENEŠ, Milan.Andragogika.2. vyd. [s.l.]: Grada, 2014.ISBN978-80-247-4824-5.
- ↑LOENG, Svein. Various ways of understanding the concept of andragogy.Cogent Education,2018-01-01, roč. 5, čís. 1, s. 1496643.Dostupné online[cit. 2023-12-14].ISSN2331-186X.DOI:10.1080/2331186X.2018.1496643.(po anglicky)
- ↑abcVETEŠKA, Jaroslav.Přehled andragogiky: úvod do studia vzdělávání a učení se dospělých.Praha: Portál, 2016.ISBN978-80-262-1026-9.
- ↑abcdefgHOTÁR, Viliam S.; PAJTINKA, Ľubomír; ĎURIČ, Ladislav.Výchova a vzdelávanie dospelých: andragogika. Terminologický a výkladový slovník.Bratislava: Slovenské pedagogické nakladateľstvo, 2000.ISBN80-08-02814-9.
- ↑Vzdelávanie dospelých /[online]. sclib.svkk.sk, [cit. 2024-01-12].Dostupné online.(Slovak)