Preskočiť na obsah

Kavala

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
O rovnomennej krajskej jednotke pozriKavala (krajská jednotka).
Kavala
(Καβάλα)
Mesto
Štát GréckoGrécko
Kraj Macedónia
Okres Kavala
Nadmorská výška 0 - 53m n. m.
Súradnice 40°56′S24°24′V/ 40,933°S 24,400°V/40.933; 24.400
Rozloha 350,6km²(35 060ha)
Obyvateľstvo 63 293(2001)
Hustota 180,53 obyv./km²
Časové pásmo VEČ(UTC+1)
- letný čas VELČ(UTC+2)
PSČ 65x xx
Tel. predvoľba 2510
Registračná zn. vozidla KB
Poloha mesta v rámci Grécka
Poloha mesta v rámci Grécka
Wikimedia Commons:Kavala
Webová stránka:cityofkavala.gr
OpenStreetMap:mapa
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:
Staré mesto-Panagia

Kavala(gr.Καβάλα - Kavala) je druhé najväčšie mesto v severnomGrécku,leží v krajiVýchodná Makedónia a Trácia.

Spočiatku bolo územie Kavaly obývanéTrákmi,no tých v7. storočí pred Kr.odtiaľto vyhnaliGréciz neďalekého ostrovaThasos,ktorí tu založili kolóniu Neapolis (Nové mesto). Podľa niektorých názorov však bol Neapolis kolóniouAténčanov,čo však je nepravdepodobné, lebo poloha mesta je blízsko vplyvu Thassosu a okolo Neapolisu boli aj iné jeho kolónie. Mesto však bolo samostatný štát a spojenec Atén, aj preto, že obyvatelia Thassosu boliIóni,rovnako ako aj Aténčania. Na strane Atén bolo aj počasPeloponézskej vojnyaž do roku340 pred Kr.,kedy ho ovládliMacedóncis kráľomFilipom II..Mesto patriloMacedónií,ktorú v2. storočí pred Kr.ovládliRimania.V1. storočí pred Kr.sem z Ríma utiekliCaesarovivrahoviaBrutusaCassius,ktorých však porazilAugustuspri neďalekom mesteFilippy.V nasledujúcom storočí sem prišielapoštol Pavola od tej doby sa v meste rozmáhalokresťanstvo,ktoré v4. storočívytlačilo pohanské kulty. V roku395mesto pripadloVýchodorímskej(Byzantskej) ríši.

Byzantské obdobie

[upraviť|upraviť zdroj]

Počas tohto obdobia bolo mesto Neapolis premenované na Christoupoli (Kristovo mesto). V6. storočítu cisárJustinián I.postavil mohutné opevnenia, ktoré v budúcnosti slúžili na ochranu protibulharským útočníkom.Opevnenia boli posilnené aj v8.a 9. storočí.V roku1185mesto dobyliNormania v roku1387Turcičím sa dostalo do Osmanskej ríše.

Počas tureckej doby si mesto zachovalo svoj grécky charakter a v tejto dobe dostalo svooje dnešné meno, Kavala. Mesto prosperovalo aj v tomto období, v16. storočítu veľkovezír gréckeho pôvodu Ibrahim Paša postavil novývodovod.Turci ďalej využívali byzantské hradby a pevnosťPanagia,ktoré stoja dodnes. V meste sa usadila aj bulharská komunita, ktorá Kavalu nazývala Morunets.

Moderné dejiny

[upraviť|upraviť zdroj]

V roku1912Kavalu ovládli Bulhari s cielom bulharizovať grécke obyvateľstvo, no o rok neskôr mesto dobyliGréci.Bulharská menšina sa potom vysťahovala do Bulharska. Po grécko-tureckej vojne v roku1923sa tu usadiliMaloázijskí Gréci,čím sa zvýšil význam mesta. Boli tu vytvorené široké odvetvia priemyslu a poľnohospodárstva, zvlášť kvalitný bol miestnytabakavíno.

Súčasnosť

[upraviť|upraviť zdroj]

Kavala patrí medzi grécke veľkomestá, nachádzajú sa tu pláže, je tu dôležitýprístava zvlášť kvalitné je miestne víno, preto sa táto oblasť nazýva ajgrécke Bordeaux.Žije tu približne 64 000 obyvateľov. Pochádza odtiaľto viacero gréckych osobností, ako speváčkaDespina Vandi,futbalistaTheodoros Zagorakis,speváci Vassilis Karas či Nikos Kourkoulis a spisovateľVassilis Vassilikos.

Partnerské mestá

[upraviť|upraviť zdroj]

Iné projekty

[upraviť|upraviť zdroj]
  • Spolupracuj na CommonsCommons ponúka multimediálne súbory na témuKavala

Externé odkazy

[upraviť|upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článkuKavalana anglickej Wikipédii.