Preskočiť na obsah

Čiernohorské kniežatstvo

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Čiernohorské kniežatstvo
Књажевина Црнa Горa
Kňažské biskupstvo Čierna Hora 1852 – 1910 Čiernohorské kráľovstvo
Vlajka štátu
vlajka
Štátny znak
znak
Hymna:Ubavoj nam Crnoj Gori
Geografia
Mapa štátu
Rozloha
9,475 km²(1878)
Obyvateľstvo
Počet obyvateľov
317 856(1909)
Štátny útvar
Vznik
13. marec 1852
Zánik
28. august 1910
Predchádzajúce štáty:
Kňažské biskupstvo Čierna Hora Kňažské biskupstvo Čierna Hora
Nástupnícke štáty:
Čiernohorské kráľovstvo Čiernohorské kráľovstvo

Čiernohorské kniežatstvo(srb.Књажевина Црнa Горa) bolo kniežatstvo vJuhovýchodnej Európe,ktoré vzniklo13. marca1852a zaniklo jeho povýšením naČiernohorské kráľovstvo,28. augusta1910.Rozkladalo sa na časti územia modernejČiernej Hory.

Hlavným mestom štátu boloCetinje,od roku1906sa začala používať menaperper.Oficiálne štátne zriadenie bolokonštitučná monarchia,fakticky však išlo oabsolutistickú monarchiu.

K vzniku Čiernohorského kniežatstva došlo 13. marca1852,keď sa vtedajší čiernohorský vládca, vladykaDanilo II. Petrović-Njegoš(po vyhlásení kniežatstva Danilo I.),rozhodol odhodiť svoje náboženské postavenie a oženiť sa, čo po storočiachteokratickejvlády premenilo Čiernu Horu vo svetské kniežatstvo.

Po atentáte na Danila I. dňa13. augusta1860sa stal vládcom kniežatstva jeho synovecNikola I.,syn Danilovho brataMirka.

Dňa28. augusta1910bolo v Cetinje vyhlásenéČiernohorské kráľovstvo,na trón zasadolNikola I. Petrović-Njegošso svojou manželkou, kráľovnouMilenou.

Bitka pri Grahovaci

[upraviť|upraviť zdroj]

Veľkovojvoda Mirko Petrović-Njegoš, starší brat Danila I. a otec Nikolu I., stál na čele silného vojska 7 500Čiernohorcovproti vojskuOsmanskej ríše,ktoré malo medzi 7 000 – 13 000 vojakov, a1. mája1858s ním vbitke pri Grahovacizvíťazil. Toto veľké víťazstvo preslávilo Čiernu Horu po celejEurópea významne posilnilo vojenskú a diplomatickú povesť Čiernej Hory. Bolo tiež literárno spodobnené v najrôznejšejjuhoslovanskejliteratúre a piesňach, zvlášť u Srbov žijúcich na území vtedyrakúskejVojvodiny.Víťazstvo prinútilo veľmoci úradne stanoviť hranice medzi Čiernou Horou a Osmanskou ríšou, a tým aj uznať čiernohorskú nezávislosť. Zároveň došlo k rozšíreniu Čiernej Hory na úkor Osmanskej ríše.

Vláda a politika

[upraviť|upraviť zdroj]

Ústava z roku 1855

[upraviť|upraviť zdroj]

Ako inšpiráciu pre vytvorenie ústavy známej akoZákonník Danila I.(Zakonik Danila Prvog), použilDanilo I.v roku1855zákonPetra I..Danilov kódex bol založený na tradícii Čiernej Hory a je považovaný za prvú národnú ústavu v dejinách Čiernej Hory. Taktiež zaviedol zákony na ochranu súkromia a zákazov konfliktov na rakúskom pobreží (vKotorskej boke). Okrem iného obsahoval nasledujúce ustanovenia:Hoci tu neexistuje iná národnosť ako srbská a iné náboženstvo ako východné pravoslávie, môže tu každý cudzinec a príslušník akéhokoľvek vyznania žiť a požíva rovnaké práva ako Čiernohorci.

Ďalšia ústava bola vydaná v roku1905.

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článkuČernohorské knížectvína českej Wikipédii.