Preskočiť na obsah

Šógun

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Minamoto no Joritomo,prvý šógunKamakurského šógunátu

Šógun(Tướng quân:しょうぐんshōgun)Prehraťvýslovnosťje "najvyšší generál samurajov". Ide o vojenskú hodnosť aj historický titul vJaponsku.Hodnosť je ekvivalentná "generálovi",vysokému dôstojníkovi v armáde.[1]Ako titul, je to skrátená formasei-i taišógun(Chinh di đại tướng quân:せいいたいしょうぐん). Vládli v rôznych dobách vhistórii Japonskaa ich vláda sa ukončila, keď šógunJošinobu Tokugawapodal abdikáciu jeho výsostiCisárovi Meidživ roku1867.[1]

Titul[upraviť|upraviť zdroj]

Úradovanie šóguna alebo jeho správa je "šógunát" alebo "bakufu"(Mạc phủ:ばくふ) čo po japonsky doslovne znamená "úrad v stane" a poukazuje na "vládu vojakov."[2]Stan symbolizuje rolu armády vo vojnovom poli počas boja a zároveň poukazuje na to, že takýto úrad je dočasný.

Termínsei-i taišógunznamená "vojvodca, ktorý bojuje proti východným barbarom."[1]"Východní barbari" je jeden zo starobylých výrazov pre rôzne skupiny, ktoré žili vo východných oblastiach a neboli ešte súčasťou centrálnej vlády. Časť z nich boli domorodí obyvateliaAinu,ktorí obývaliHonšúako ajHokkaidó.

Minamoto no Joritomo,prvý šógunKamakurského šógunátu,vytvoril značnú moc z aristokracie v Kjóte. Stal sa prakticky vládcom Japonska a prijal titulsei-i taišógun.Následne každý nasledujúci vládca šógunátu prijal rovnaký titul. Toto pokračovalo až doMeidžiskej reštauráciea šógun bolde factokráľom/cisárom Japonska.

História[upraviť|upraviť zdroj]

Obdobie Heian (794 – 1185)[upraviť|upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku:Obdobie Heian

Pôvodne titulSeii Taishogunbol dávaný vojenskému veliteľovi v ranom období Heian počas vojenského ťaženia proti ľuďomEmiši,ktorí odporovali vláde Cisárskeho dvora, ktorá sídlila vKjóte.Najznámejší z týchto šógunov bolSakanoue no Tamuramaro,ktorý zvíťazil nadEmišmiv menecisára Kammu.Titul bol ešte použitý v neskoršom období Heian pod podrobení ľudí Ainu resp. ich vytlačením naHokkaidó.

V neskoršom období Heian bol vymenovaný ešte jeden šógun.Minamoto no Jošinakabol menovanýsei-i taišógunpočasvojny Genpei,ale bol zabitý krátko po tomMinamotom no Jošicune.

Kamakurský šógunát (1192 – 1333)[upraviť|upraviť zdroj]

Bližšie informácie v článkoch:Kamakurský šógunátaObdobie Kamakura

Začiatkom11. storočia,feudálne štáty na čele sdaimjómamia ochraňovanésamurajmizačali dominovať vnútornej politike Japonska[3]Dve z najmocnejších rodín,TairaaMinamoto,bojovali o získanie vlády nad cisárskym dvorom. Klan Taira ho ovládol od roku1160do1185,ale bol porazený klanom Minamoto v námornej bitke medzi ostrovmi Honšú, Šikoku a Kjušú. Minamoto, potvrdil službu a ochranu cisára a vybudoval hlavné centrum vlády vKamakurea založilKamakurský šógunátv roku1192,po tom akoMinamoto no Joritomoprijal od cisára titul šógun.[3]

Vojny medzi rodmiMinamotoaTairavyvrcholili v 12.storočí porážkou klanuTairavovojne Genpei(1185).Minamoto no Joritomozískal vládu od cisára a vytvoril feudálny vládny systém s centrom vKamakure,ktorého armádasamurajovprevzala politickú moc, kýmJaponskí cisáriaaristokraciavKjóteostalide jureiba formálnymi vládcami. V roku 1192, bol Joritomovi cisárom pridelený titulSei-i Taishōguna politický systém sa začal vyvíjať s dedičnému šógunovi na čele vlády a stal sa známy ako šógunát. Kamakurský šógunát trval skoro 150 rokov, od roku 1192 do 1333.

Kamakurský šógunát prevažne dôverovalklanu Hódžó,vymenovával ich za regentov, ktorí sa stali veľmi vplyvnými v rámci šógunátu.[4]

V roku1274a1281,začalaMongolská ríšainváziu proti Japonsku acisár Go-Daigosa v roku1331pokúsil neúspešne obnoviť cisársku vládu. Toto všetko významne oslabilo šógunát a viedlo k jeho konečnému pádu.[4]

Reštaurácia Kemmu (1333 – 1336)[upraviť|upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku:Reštaurácia Kemmu

Koniec Kamakurského šógunátu prišiel, keďKamakurapadla v roku 1334 aRegentstvo Hodžobolo zničené. Bakufu si zvyšovala svoj podiel na vláde počas 12. storočia. V tom čase si uplatňovali nárok na cisársky trón dve rodinné línie,Go-Sagastaršia línia aGo-Daigomladšia línia. Problém bol vyriešený zákrokomKamakurskejBakufu, ktorá striedala na tróne obe rodové línie. Toto platilo do roku 1331, keď línia Go-Daigo odmietla sa striedať s líniou Go-Saga. Výsledkom bolo, že línia Go-Daigo odišla do exilu. Okolo roku 1334 – 1336Takaudži Ašikagapomohol línii Go-Daigo k návratu na trón.[5]

Nový Cisár zistil, že boj proti Bakufu mu priniesol príliš veľa ľudí, ktorí majú na neho požiadavky a ponuka zeme je obmedzená. Takaudži Ašikaga sa obrátil proti Cisárovi, keď nespokojnosť s prideľovaním pôdy rýchlo narástla. V roku 1336 bol cisár opäť poslaný do vyhnanstva v prospech nového cisára.[5]

Počas Reštaurácie Kemmu, po páde Kamakurského šógunátu v roku 1333, bol na krátku dobu menovaný iný šógun.Princovi Morijoši(tiež známemu ako Princ Morinaga). Bol to syncisára Go-Daigo,ktorému bol udelený titulSei-i taišóguna pridelená starosť o armádu. Ale Princ Moriyoši bol neskoršie uväznený v domácom väzení a v roku 1335 zavraždenýTadajošim Ašikagom.

Ašikagaský šógunát (1336 – 1573)[upraviť|upraviť zdroj]

HrobTakaudžiho Ašikagu.
Bližšie informácie v článkoch:Šógunát AšikagaaObdobie Muromači

V roku1338Takaudžimu Ašikagovi,tiež potomkovi princov Minamoto ako bol Joritomo, bol pridelený titulsei-i taišóguna bol vytvorenýŠógunát Ašikaga,ktorý trval až do roku1573.

Nobunaga Oda a Tojotomi[upraviť|upraviť zdroj]

Bližšie informácie v článkoch:Obdobie SengokuaObdobie Azuči-Momojama

Dvaja pozoruhodne silnídaimjóviaSengoku,menoviteNobunaga OdaaHidejoši Tojotomi,nikdy neboli titulovaní šógun (sei-i taišógun), v striktnom význame tohto slova. Hoci títo dvaja vojenskí dobrodruhovia neboli úspešní v založení novej dynastie šógunov, boli pri kľúčových momentoch vJaponskejhistórii. Ich úspech vydláždil cestu pre relatívne pokojnú Tokugawskú éru. Nikdy sa však nestali šógunmi.

Nobunagovi bol titul ponúknutý, ale zomrel skôr ako ho mohol prijať.[6][7]Hidejoši bol vymenovaný zakampaku,čo bola najvyššia hodnosť navrhnutá cisárskou rodinou.[8]Táto hodnosť bola predtým udelená iba členomklanu Fudžiwaraalebo ich potomkom.

Tokugawský šógunát (1603 – 1868)[upraviť|upraviť zdroj]

Iejasu Tokugawa.
Bližšie informácie v článkoch:Tokugawský šógunátaObdobie Edo

Následne,Iejasu Tokugawaprevzal moc a vytvoril vládu vEdev roku 1600. Titulsei-i taišógundostal v roku 1603.Tokugawský šógunátzanikol v roku 1868, po rezignáciiJošinobu Tokugawuz hodnosti šógun a podaním abdikáciecisárovi Meidživ roku 1867.[1]

Počas obdobia Edo skutočná moc zostala v rukách Tokugawských šógunov a nie cisára sídliaceho vKjóte,hoci bol prezentovaný ako vlastník tejto moci. Šógun riadil zahraničnú politiku, armádu a feudálov. Doboví spisovatelia písali o cisárskej dynastii ako ošókoku(mŕtvej dynastii). Úloha cisára bola prinajlepšom ceremoniálna, podobná jeho postaveniu v Japonskej monarchii poDruhej svetovej vojne.[9]

Titulsei-i taišógunbol zrušený počasMeidžiskej reštauráciev roku 1868, v ktorej skutočná moc bola "obnovená" u cisára a jeho poverencov. Pozri ajNeskorší Tokugawský šógunát.Je však málo známy fakt, že počasBošinskej vojny,Jošikuni Date,pán provincieSendai,dostal titul odJošihisa Kitaširakawu,cisárskeho princa, ktorý sa vyhlásil zacisára Tóbu(Tóbu-tennó; đông võ thiên hoàng ).[10]

Šógunát[upraviť|upraviť zdroj]

Termínbakufupôvodne znamenal príbytok a domácnosť šóguna, ale časom sa začal používať pre systém vlády feudálnej vojenskej diktatúry vykonávaný šógunom. V tomto význame bol prevzatý aj do iných jazykov popri termínu „šógunát “.

Systémbakufubol pôvodne vytvorenýMinamotom no JoritomompočasKamakurského šógunátu.Napriek tomu, že teoreticky bol štát a teda cisár vlastníkom celého Japonska, systém mal niektoré feudálne prvky, keď menší územní páni sa zaväzovali väčším.Samurajiboli odmeňovaní za svoju lojálnosť územiami, tých ktorí boli zradení a ďalej odovzdávané a rozdeľované medzi ich synov. Hierarchia, ktorá držala tento systém vlády bola posilnená úzkou väzbou medzi samurajmi a ich podriadenými.

Tieto tri šógunáty sú obvykle stotožňované dvomi spôsobmi – buď podľa rodiny alebo klanu, ktorý bol stotožnený so správoubakufualebo podľa oblasti, kde bola centralizovaná vláda nad Japonským súostrovím:

Referencie[upraviť|upraviť zdroj]

  1. abcd"Šógun" (1992), str. 432 – 433
  2. Totman (1966), str. 102
  3. ab"Japan" (1992), str. 34 – 59
  4. abColumbia University (2000)
  5. abSansom (1961), str. 442
  6. William Scott Morton, J. Kenneth Olenik.Japan: Its History and Culture[online]. [Cit. 2007-04-18].Dostupné online.
  7. June Kinoshita, Nicholas Palevsky.Gateway to Japan[online]. [Cit. 2007-04-18].Dostupné online.
  8. Dorothy Perkins.Samurai of Japan: A Chronology From Their Origin in the Heian Era (794-1185) to the Modern Era[online]. [Cit. 2007-04-18].Dostupné online.
  9. Wakabayashi (1991), str. 27-29
  10. Sinsengumi (2003)

Ďalšie odkazy[upraviť|upraviť zdroj]

  • Columbia University.Japan: History: Early History to the Ashikaga Shoguns[online]. 2000, [cit. 2007-04-17].Dostupné online.Archivované 2018-12-25 zoriginálu.
  • BRAZELL, Karen. The Changing of the Shogun 1289: An Excerpt from Towazugatari.The Journal of the Association of Teachers of Japanese,November 1972, s. 58-65.
  • BROCK, Karen L.. The Shogun's 'Painting Match'.Monumenta Nipponica,Winter 1995, s. 433-484.
  • GROSSBERG, Kenneth A.. Bakufu Bugyonin: The Size of the Lower Bureaucracy in Muromachi Japan.The Journal of Asian Studies,August 1976, s. 651-654.
  • GROSSBERG, Kenneth A.. From Feudal Chieftain to Secular Monarch. The Development of Shogunal Power in Early Muromachi Japan.Monumenta Nipponica,Spring 1976, s. 29-49.
  • MCCUNE, George M.. The Exchange of Envoys between Korea and Japan During the Tokugawa Period.The Far Eastern Quarterly,May 1946, s. 308-325.
  • RAVINA, Mark. State-Building and Political Economy in Early-modern Japan.The Journal of Asian Studies,November 1995, s. 997-1022.
  • SEIGLE, Cecilia Segawa. The Shogun's Consort: Konoe Hiroko and Tokugawa Ienobu.Harvard Journal of Asiatic Studies,December 1999, s. 485-522.
  • HURST, C. Cameron, III. Review ofLearning from Shogun: Japanese History and Western Fantasy,by Henry Smith.The Journal of Asian Studies,November 1981, s. 158-159.
  • SANSOM, George.A History of Japan, 1134-1615.United States: Stanford University Press, 1961.Dostupné online.
  • SINSENGUMI, Bakumatuisin.Tiên đài phiên chủ[online]. 2003, [cit. 2007-04-17].Dostupné online.(Japanese)
  • SMITH, Henry (ed.).Learning from Shogun: Japanese History and Western Fantasy.Santa Barbara: University of California Program in Asian Studies, 1980.Dostupné online.
  • TOTMAN, Conrad. Political Succession in The Tokugawa Bakufu: Abe Masahiro's Rise to Power, 1843-1845.Harvard Journal of Asiatic Studies,1966, s. 102-124.
  • WAKABAYASHI, Bob Tadashi. In Name Only: Imperial Sovereignty in Early Modern Japan.Journal of Japanese Studies,Winter 1991, s. 25-57.

Pozri aj[upraviť|upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť|upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na CommonsCommons ponúka multimediálne súbory na témuŠógun