Preskočiť na obsah

Ambrogio Lorenzetti

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Ambrogio Lorenzetti,Zvestovanie,1344, tempera na dreve,Pinacoteca Nazionale,Siena

Ambrogio Lorenzetti(* medzi12851290,Siena– †1348,Siena) boltalianskyneskorogotickýmaliar, mladší bratPietra Lorenzettiho.

Život a dielo

[upraviť|upraviť zdroj]

Naproti úplnej absencii biografických údajov o Ambrogiovom bratovi Pietrovi, o ňom samotnom je známych niekoľko útržkovitých poznatkov. Vieme, že sa narodil pravdepodobne v rozpätí rokov 1285 – 1290 vtoskánskejSienekde tiež vytvoril väčšinu svojich prác. Svojou tvorbou sa zaradil medzi najvýznamnejších predstaviteľov tzv. sienskej maliarskej školy prvej polovice 14. storočia.

Nevyšiel zDucciovejdielne ako jeho brat. Pravdepodobne okolo roku 1310 pobudol istý čas mimo rodného mesta. V roku 1321 sa uvádza jeho meno v súpise obyvateľovFlorencie.V roku 1324 už bol späť v Siene; o tri roky nato opäť vo Florencii, kde bol až do roku 1332 evidovaný ako člen florentského cechu maliarov. V tom istom roku tu pre florentský kostolSan Procolonamaľoval fresku a oltáre s námetom životasvätého Mikuláša.V roku 1335 bol opäť v Siene, kde spolu s bratom maľovali fresky na priečelí nemocniceSanta Maria della Scala(dnes neexistujúce).

Prvý bezpečne datovaný obraz,Madona s Dieťaťom,pochádza z roku 1319 a Ambrogio ho namaľoval pravdepodobne pre kostol San Angelo v malej obci Vico l'Abate.

Maestà,okolo 1332, freska,Kostol Sant'Agostino,Siena

Do obdobia rokov 1332 – 1338 spadá vznik Ambrogiových najvýznamnejších prác – obrazSvätý Michal archanjel,tabuľový obrazTróniaca Madonaa freska s názvomMaestàv sienskom kostoleSant'Agostino.

V roku 1337 namaľoval, dnes neexistujúce, fresky na vonkajšej stene sienskej radnice. Pre radnicu vytvoril v rokoch 1338 – 1340 cyklus deviatich alegorických malieb a o rok nato fresku Madony. Alegorické maľby s názvomDobrá a Zlá vládapre zasadaciu sieň sienskej radnice patria k vrcholným dielam Abrogia Lorenzettiho a súčasne tvoria ojedinelý skvost európskeho maliarstva 14. storočia. Fresky tvoriace akúsi živú panorámu dovoľujú nazrieť do života Sieny a jej okolia v 14. storočí.

Z roku 1342 pochádza oltárna tabuľaPredstavenie Krista v chrámepre sienskýdóm(dnes vo florentskejUffizi). Poslednými známymi Ambrogiovými dielami sú obrazZvestovaniea freskaMapa sveta(obe diela vytvoril v roku 1344 pre sienskú radnicu).

Posledný údaj s jeho menom pochádza z roku 1347, kedy sa uvádza ako člen istej umeleckej komisie. Odvtedy o ňom ani o jeho bratovi Pietrovi nemáme žiadne záznamy. Predpokladá sa, že okolo rokov 1347 – 1348 zomreli, pravdepodobne na následky moru.

Madona s anjelmi a svätými

[upraviť|upraviť zdroj]
Madona s anjelmi a svätými,okolo 1335, tempera na dreve, 155 x 206 cm,Museo di Arte Sacra,Massa Maritima

Ide o jeden z najslávnejších Ambrogiových obrazov a je pýchou neveľkého múzeaArte Sacrav mesteMassa Maritima.Pôvodne visel v miestnej radnici, kam sa dostal v roku 1867 z augustiniánskeho kláštora.

Ústredným motívom obrazu je oslava Panny Márie ako večnej ochrankyne ľudstva. Bohorodička s Dieťaťom v lone sedí na oltári postavenom na trojstupňovom pódiu. Vrúcne k sebe túli Ježiška. Na schodoch s korunami na hlavách sedia alegorické postavy Viera, Nádej a Láska. Na najspodnejšom bielom schode alegória okrídlenej Viery v oslnivo bielych šatách uprene pozerá do zrkadla držiaceho v pravej ruke. Dve tváre v ňom symbolizujúStarýaNový zákon.Na vyššom schode sedí vľavo Nádej túžobne hľadiaca na Korunu života na vrchole veže, ktorú drží v rukách. Na najvrchnejšom schode pod Madoninými nohami sedí Láska. Tenkou paličkou v pravej ruke ukazuje na Ježiška na Madoniných kolenách, v ľavej ruke drží blčiace srdce. Množstvo postáv obkolesujúcich Madonu symbolizuje tri veľké epochy ľudstva. Celkom hore, proroci a patriarchovia predstavujú Starý zákon, pod nimi apoštoli a svätice Nový zákon a celkom dole svätci symbolizujú prítomnosť.

Výber z diela

[upraviť|upraviť zdroj]

Iné projekty

[upraviť|upraviť zdroj]