Preskočiť na obsah

Babylon

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Symbol rozcestiaO iných významoch výrazuBabylonpozriBabylon (rozlišovacia stránka).
Babylonská veža,Pieter Brueghel,1563

Babylon(-slovenský kodifikovaný tvar; v slov. prekladochBiblie:Bábel;po česky, po grécky a nesprávne po slovenskyBabylón;zahraničné varianty mena pozri nižšie) bolomestov starovekejMezopotámiipri riekeEufrat,centrumBabylonie. Jeho ruiny ležia 88 kilometrov južne odBagdadupri mesteAl-HillapriEufrate.

Zrúcaniny Babylonu odhalili v rokoch18981917,dnes sú čiastočne zreštaurované, napríkladIštarina brána,Cesta procesií,babylonskýzikkurat(pravdepodobneBabylonská veža), chrámy a paláce.

  • po latinskyBabylon[vyslov: Babylón]
  • po starogrécky Βαβυλών -Babylón/ Βαβιλών -Babilón
  • po hebrejsky בָּבֶל - prepis podľa tiberiadskej výslovnosti:Bável[vyslov: bóvel]
  • po arabsky بابل -Bábil
  • po staroperzskyBábirus
  • po akkadsky:
    • ba7-ba7ki(sporné, či ide o názov Babylonu; išlo by o zápis toponymu *Bab(b)ar či *Bab(b)al)
    • Ka-dingir / Ka-dingirki/ Kadingirra(k) / Kadingirra(ki)/Kadingir-ma - doslova "brána Boha" (Ka-dingir je najstarší nesporný tvar mena mesta)
    • Báb-ilí/Báb-ilim/Bábilu/uruBáb-ilímeš/Ba-bi(-i)-lu/Ba-bi(-i)-li/Ba-bi-lam/Ba-bi-lim/Ba-ab-i-lia veľa ďalších obmien - doslova "brána Boha" (možno pochádza z pôvodného predakkadského a predsemitského tvaru *Bábil)
    • Bábiláni- doslova: "brána bohov"
    • Pan?-ba-li/Pa-an-ba-li/Pa-an-ba-lum(ki)/Pa-am-ba-li/Ba-ba-lim/Ba-ba-lam(názvy z kassitského obdobia)
    • Gišgalla- doslova: "dvere"
    • Tintir(ki)- doslova "háj života" (Tintir je aj názov jednej štvrti Babylonu)
    • E / Eki- doslova: "kanálové mesto"
    • Šuanna- doslova: "ruka nebies" (toto je aj názov jednej štvrti Babylonu)
    • Šiš-ku

Architektúra mesta

[upraviť|upraviť zdroj]

Vykopávky pochádzajú najmä z obdobia novobabylonskej ríše. Vtedy mesto vyzeralo takto:

Mesto obklopovali mohutné hradby z tehál (vonkajšie boli 6,5 m široké, vnútorné boli 4 m hrubé, priestor medzi nimi široký 7 m vypĺňala voda). Hradby mali brány zasvätené rôznym bohom (napríklad Ištarina brána, dnes v Berlíne), brány chránili bašty. Do Ištarinej brány ústila Cesta procesií (16 m široká cesta) pokrytá pálenými tehlami a farebnou polevou s maľbami a reliéfmi. Neďaleko Ištarinej brány stál zikkuratEtemenanki(Babylonská veža), ktorý zničil Kýros Veľký pri dobýjaní Babylonu. Je to stupňovitá pyramída so štvorcovou základňou a hranou 90 m a 7 poschodiami, vysoká 90 m. Vedľa nej kedysi stál chrám zasvätenýMardukovi(Esangilovi) so zlatou sochou tohto boha na tróne (Herodotosudáva, že mohla vážiť 20 ton!). Okrem toho vedľa Ištarinej brány stáli tzv.Semiramidine visuté záhrady.Medzi Cestou procesií a Eufratom napokon stál palác, v ktorom kedysi babylonskí panovníci uchovávali cennosti....

Bližšie informácie v hlavnom článku:Babylonia

Založený bol asi v 2. polovici 3. tis. pred Kr. (predpokladáme že môže byť aj starší, lebo nižšie vrstvy sú dnes zaplavené). Hlavným mestom sa stal až zaChammu-rabiho.Počas druhej (strednej) babylonskej dynastie (1595 pred Kr.1157 pred Kr.). Počas nej bol Babylon najväčšie mesto na svete. Po jej páde nastalo obdobie zmätkov a politického vákua. Väčšinou bol Babylon podasýrskounadvládou. V rokoch689 pred Kr.678 pred Kr.bol vypálený.

Trocha neskôr malaNovobabylonská ríšaopäť centrum v Babylone. Bol tu jeden zo 7 divov sveta:Semiramidine visuté záhrady.V roku539 pred Kr.mesto dobyl PeržanKýros II. Veľký,čím vyvrátil Novobabylonskú ríšu. Babylon sa stal hlavným mestom najbohatšej satrapiePerzskej ríše.V roku331 pred Kr.Babylon dobylAlexander Veľký.Mesto ho veľmi prekvapilo a vedomý si jeho významu a polohy v rámci svojej ríše z neho urobil svoje budúce sídlo. V roku323 pred Kr.tu po návrate z výpravy na východ zomrel. Po boji diadochov sa mesto najprv stalo centrom seleukovského kráľovstva (312 pred Kr.64 pred Kr.). Význam Babylonu skončil vybudovaním Seleukeie na Tigride. V roku130 pred Kr.bol Babylon vypálený a obyvateľstvo odvlečené doMédie.Vypálením Seleukeie v roku165po Kr. končí v Mezopotámiihelenizmus.Pri budovaníBagdadusa použil materiál z oboch miest.

  1. Babylon in: Ebeling, E. et al.: Reallexikon der Assyriologie, Erster Band, 1928
  2. George, A. R.: Babylonian Topographical Texts, 1992