Preskočiť na obsah

Balistická raketa

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skúšobný štart americkej rakety Minuteman III.

Balistická raketa(alebobalistická strela,angl.Ballistic Missile) je strategickáraketaschopná dopraviť s vysokou presnosťou (kruhová odchýlka väčšinou do 500 metrov) na rôznu vzdialenosť (od stoviek do 12 000km)bojovú hlavicu(angl.Warhead), vybavenú konvenčnou výbušninou alebo častejšiejadrovúalebotermonukleárnu nálož.Bojová hlavica je u rakiet s väčším doletom umiestnená v špeciálnom puzdre nazývanomnávratové teleso,ktoré je vybavené tepelnou ochranou, umožňujúcou prekonať vysoké tepelné namáhanie spôsobené aerodynamickým ohrevom počas zostupu atmosférou k cieľu. Niektoré balistické rakety s vyšším doletom môžu navyše niesť viac samostatne navádzaných návratových telies a niekoľko tzv. klamných hlavíc, väčšinou nafukovacích z pokovanej umelohmotnej fólie, ktoré majú za cieľ sťažiť systémomprotiraketovej obranyúčinný zásah proti blížiacim sa projektilom.

Moderné balistické rakety používajú motory natuhé pohonné látky,ktoré majú z vojensko-operačného hľadiska množstvo výhod, z ktorých hlavné sú dlhodobá skladovateľnosť v stave bojovej pohotovosti, vysoká spoľahlivosť a relatívne bezpečná obsluha a údržba. Istou nevýhodou je trochu menšia výkonnosť v porovnaní sraketami na kvapalné pohonné látky;pokrok vo vývoji heterogénnych tuhých pohonných látok v posledných desaťročiach však aj tento rozdiel značne znížil.

Druhy balistických rakiet

[upraviť|upraviť zdroj]
StrelaTrident IIpatrí do kategórie SLBM

Balistické rakety sa podľa doletu delia na niekoľko skupín:

  • Taktické balistické strely – súhrnné označenie pre balistické strely krátkeho a stredného doletu (angl.TBM, Tactical Ballistic Missiles)
    • Balistické strely krátkeho doletu, dolet 1 000 km (angl.SRBM, Short Range Ballistic Missiles)
    • Balistické strely stredného doletu, dolet 1 000 až 2 500 km, (angl.MRBM, Medium Range Ballistic Missiles)
  • Balistické strely stredného doletu,dolet 2 500 až 5 500 km (angl.IRBM, Intermediate Range Ballistic Missiles)
  • Medzikontinentálne balistické strely,dolet nad 5 500 km (angl.ICBM, Inter-Continental Ballistic Missiles)
    • Medzikontinentálne balistické strely s obmedzeným doletom, resp. balistické strely dlhého doletu (5 500 až 8 000 km) (angl.LRICBM, Limited Range Inter-Continental Ballistic Missiles,angl.LRBM, Long-Range Ballistic Missiles)
    • Medzikontinentálne balistické strely s plným rozsahom doletu, dolet 8 000 až 12 000 km (angl.FRICBM, Full-Range Inter-Continental Ballistic Missiles)

Podľa spôsobu vypustenia sa delia na:

  • Balistické strely vypúšťané zo vzduchu, napríkladSkybolt(angl.ALBM, Air-Launched Ballistic Missile)
  • Balistické strely vypúšťané z mora (alebo z ponoriek; môžu mať rôzny dolet), naprBulava(angl.SLBM, Sea-Launched Ballistic Missiles,angl.Submarine-Launched Ballistic Missiles)
  • Balistické strely vypúšťané zo zeme (z tzv.raketových síl) (pre tieto strely sa v angličtine žiadna skratka nepoužíva)

Jedinými použitými taktickými strelami boli raketyV-2,ScudaSS-21 Scarab.Rakety s doletom viac ako 1 000 km (MRBM a vyššie) sú takmer vždy vybavenéjadrovými hlavicami(konvenčné nálože by "nezaplatili" hodnotu rakety – naprLGM-118stojí 70 mil. dolárov).

IndickáraketaAgni-II(Foto: Antônio Milena/ABR)

Balistické rakety s dlhším doletom majú tri fázy letu, ktoré korešpondujú s ich stupňami.

  1. "Zdvíhanie", naberanie výšky (angl.boost), trvá 3 – 5 minút, počas nej sa raketa dostane do výšky (alebo už vzdialenosti od povrchu) 150 – 400 km, palivo vystrekuje rýchlosťou 7 km/s
  2. Stredná fáza (angl.mid-course) – trvá v priemere okolo 25 minút, ide osuborbitálny vesmírny letsapogeompribližne 1 200 km, raketa si vyberá najkratšiu cestu k cieľu (opravenú o rotáciu Zeme); už v tejto fáze môže vypúšťaťMIRValebo využiť prostriedky proti protiraketovým systémom: vypúšťanie návnad, rušenie vlastného elektromagnetického odrazu vypustením oblaku jemne pomletých hliníkových plieškov. Vstup do kozmického priestoru v takýchto vzdialeností od Zeme má svoje výhody: priestor bez atmosféry nemá odpor prostredia, čo je energeticky výhodné; na trajektóriu rakety nepôsobí vietor, búrky a iné atmosférické vplyvy; raketa môže dosiahnuť výšku, rýchlosť a uhol úderu, ktorý znemožňuje jej zničenie z miesta cieľa konvenčnými spôsobmi.
  3. Vstup do atmosféry (angl.Reentry) – začína vo výške 100 km a trvá asi 2 minúty. Vstup do atmosféry kladie vyššie nároky na návrh takýchto rakiet. Súčasné rakety dopadajú na cieľ rýchlosťou okolo 4 km/s. Niekoľko málo typov hlavíc balistických striel dokáže aj pri tejto rýchlosti meniť svoje ciele a manévrovať (Bulava,Trident-I).

Rakety s doletom nižším ako 350 km nevystupujú z atmosféry.

Konkrétne rakety

[upraviť|upraviť zdroj]

Externé odkazy

[upraviť|upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článkuBalistická raketana českej Wikipédii.