Preskočiť na obsah

Cár

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Mikuláš II.,posledný ruský cár

Cárbol oficiálny titul panovníka vRuskuaBulharsku,ktorý pochádza z latinského slova caesar,cisár.

Rusko[upraviť|upraviť zdroj]

V Rusku začal ako prvý používať titul cár neoficiálne veľké knieža moskovskéIvan III.,ale iba v diplomatickom styku s menej významnými štátmi, napríklad sLivónskom.Roku1514použil jeho nástupcaVasilij III.titul „cár a vládca celej Rusi “(„car i gosudar vseja Rusii “) v návrhu rusko-habsburskej spojeneckej zmluvy, ktorú v tejto podobe potvrdil cisárMaxmilián I. Habsburský.(To neskôr využilPeter I. Veľký,ktorý sa snažil oddôvodniť starobylý nárok ruských cárov na cisársku hodnosť). Oficiálne sa za ruského cára dal korunovať ako prvý v roku1547RurikovecIvan IV. Hrozný.

Titul cár sa používal do roku1721(Peter Veľký), kedy bol nahradený titulomimperátor(„Z milosti božej, MENO, všeruský Imperátor/Imperátorka a Samovládca/Samovládkyňa “). Neoficiálne bol ruský imperátor označovaný ako „cár “až do pádu monarchie v roku 1917.[1]Posledným ruským imperátorom bolMikuláš II.zromanovskej,respektíve holštajnsko-gottorpskej dynastie, zosadený v roku1917.

Bulharsko[upraviť|upraviť zdroj]

V Bulharsku prijal ako prvý titul cára (basilea)BulharovkniežaSimeon I.v roku917v snahe vyrovnať sa, potom ako dosiahol víťazstvo nad byzantským vojskom pri Anchiale,konštantínopolskémupanovníkovi. V roku1018prvé bulharské kráľovstvo zaniklo a Bulharsko sa stalo súčasťouByzantskej ríše.Ku vzniku druhej bulharskej ríše došlo v roku1186pod vládou cárov z dynastieAsenovcov.Ani tá však nemala dlhé trvanie. Rozpadla sa koncom14. storočiapod náporom osmanských Turkov. Samostatný bulharský štát bol obnovený ako kniežatstvo koncom19. storočia.V roku1908prijal jeho vládcaFerdinand I.zSasko-cobursko-gothajskej dynastiecársky titul. Posledným bulharským cárom bol v rokoch19431946neplnoletýSimeon II.Po návrate z exilu bol roku2001zvolený za predsedu bulharskej vlády.

Referencie[upraviť|upraviť zdroj]

  1. KOMENDOVÁ, Jitka. Rus pod nadvládou Zlaté hordy. In: VYDRA, Zbyněk, et al.Dějiny Ruska.Vyd. 1. Praha: NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 2017. 504 s. (Dějiny států.)ISBN978-80-7422-324-2.S. 52.

Pozri aj[upraviť|upraviť zdroj]