Preskočiť na obsah

Christoph Martin Wieland

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Christoph Martin Wieland
nemecký osvietenský spisovateľ
Christoph Martin Wieland
Narodenie5. september1733
OberholzheimbeiLaupheim
Úmrtie20. január1813(79 rokov)
Weimar
PodpisChristoph Martin Wieland, podpis (z wikidata)
Odkazy
Projekt
Guttenberg
Christoph Martin Wieland
(plné texty diel autora)
CommonsSpolupracuj na CommonsChristoph Martin Wieland

Christoph Martin Wieland(*5. september1733,OberholzheimbeiLaupheim– †20. január1813Weimar) bolnemeckýosvietenskýspisovateľ.

Život[upraviť|upraviť zdroj]

Geschichte der Abderiten(1887)

Študovalfilozofiuna univerzitách vErfurteaTübingene.Bol profesorom filozofie v Erfurte. V roku1772vychovávateľom na kniežacom dvore, neskôr úradníkom.

Jeho počiatočná literárna tvorba bola ovplyvnená životným štýlomrokoka.V ďalšom diele hľadanie optimálneho systému pre rozvoj človeka. Je autor prvého románu zameraného na výchovu človeka khumanite( "Osudy Agathona" ). Podobne ako napr.Condorcetpresahoval vo svojom mierovom a zjednocovacom mysleníeurópskehranice. On to bol, kto do nášho slovníka ešte v predvečerVeľkej francúzskej revolúcievniesol pojmy "svetoobčan", "kozmopolitizmus"(spisy" Svetoobčan "a" Tajomstvo rádu kozmopolitov "). Pritom však neunikol istej miere zaslepenosti, keď pri oceňovaní hodnôt európskej kultúry a vzdelanosti predpokladal trvalú nadvláduEurópynad svetom. Snil o blahodarnej revolúcii, prevedenej nie „divokým povstaním a občianskymi vojnami “, ale pokojnou, „nežnou “, presvedčivou, na prevahe rozumu založenou cestou. Z tejto ilúzie sa nevymanil ani pojakobínskychhrôzach. Svoju predstavu zjednotenia európskych národov ďalej ozrejmil roku1798v "Rozhovoroch medzi štyrmi očami", kde nabádal národy, aby sa zriekli starého barbarstva, "kanibalskej" národnostnej nenávisti, predsudkov, závisti, úskokov a "vreckárskych trikov, ktoré sa skôr nazývali politikou". Navrhol trvalé európske spoločenstvo a európsky súdny dvor. Svoju nádej potom uprel kNapoleonovi,ale skoro zažil najhoršie sklamanie, pretože cisárova cesta bola priamou negáciou Wielandových predstáv.

Zdroj[upraviť|upraviť zdroj]

  • František Mezihorák:Malá encyklopedie velkých Evropanů

Iné projekty[upraviť|upraviť zdroj]