Preskočiť na obsah

Fínsko

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Fínska republika
Vlajka Fínska Štátny znak Fínska
Vlajka Znak
Národné motto:
nie je
Štátna hymna:
Maamme
Miestny názov
• dlhý Suomen tasavalta (fín.), Republiken Finland (šv.)
• krátky Suomi, Finland
Hlavné mesto Helsinki
60°10′ S.š. 24°56′ V.d.
Najväčšie mesto Helsinki
Úradné jazyky fínčina,švédčina


Štátne zriadenie
prezident
predseda vlády
parlamentná republika
Alexander Stubb
Petteri Orpo
Vznik 6. december1917
Susedia Nórsko,ŠvédskoaRusko
Rozloha
• celková
• voda (%)

338 424 km² (64.)
33 672 km² (10 %)
Počet obyvateľov
• odhad (2018)
• sčítanie (2017)

hustota(2018)

5 520 535 (114.)
5 513 000

16/km² (213.)
HDP
• celkový
• na hlavu (PKS)
2018
277 miliárd $ (?.)
46 559 $ (?.)
Index ľudského rozvoja(2017) 0,920 (15.) – vysoký
Mena Euro(€) (= 100 centov) (EUR)
Časové pásmo
Letný čas
(UTC+2)
(UTC+3)
Medzinárodný kód FIN / FI
Medzinárodná poznávacia značka FIN
Internetová doména .fi
Smerové telefónne číslo +358
Gramotnosť: 100%

Súradnice:65°S27°V/ 65°S 27°V/65; 27

Fínsko,dlhý tvarFínska republika,(vofínčineSuomen tasavalta,vošvédčineRepubliken Finland) jeseverský štátv severovýchodnejEurópe,ktorý obmývaBaltské morena juhozápade,Fínsky zálivna juhovýchode aBotnický zálivna západe. Fínsko susedí na súši sRuskomna východe,Švédskomna severozápade aNórskomna severe a namorimá spoločnú hranicu navyše sEstónskom.Pod fínskusuverenitutiež patrísúostrovieÅlandyna juhozápad odpobrežia,ktoré však má rozsiahluautonómiu.

Prírodné podmienky

[upraviť|upraviť zdroj]
Mapa Fínska

Fínsko má rozlohu 338,145 km²[1].Z toho 10% tvorí vodná plocha, 69%lesy(hlavneihličnaté), 8% obrábanápôdaa 13% iné. Je 7. najväčšou krajinou vEurópe.Fínsko je jedným z mála štátov na svete, ktorého územie sa stále zväčšuje. Od konca poslednejdoby ľadovejsa plocha krajiny vďakaizostatickému dvíhaniukaždý rok zväčšuje o zhruba 7 km².

Fínsko je označované ako krajina tisícichjazieraostrovov.VoFínskej jazernej pahorkatinesa nachádza viac ako 60 000 jazier, čo je najväčšia koncentrácia na Zemi.[2]Nachádza sa tu 187 888 jazier a 179 584 ostrovov. JazeroSaimaaje piate najväčšie v Európe. Fínska krajina je prevažnerovinatás nízkymikopcami.Najvyšším bodom jeHaltitunturis výškou 1 328 m nad morom. Nachádza sa na severozápadnom výbežku Fínska. Okrem mnohých jazier krajine dominujú rozsiahle severskélesy,ktoré zaberajú asi 68 % súše, a trochu obrábanej pôdy. Prevažná časť ostrovov leží na juhozápade (súostrovieÅlandy) a pozdĺž južného pobrežia voFínskom zálive.

Fínsko z obežnej dráhy, 29. máj 2002

Podnebiejužného Fínska je severskémierne.V severnom Fínsku, najmä vLaponsku,prevažujesubarktické podnebiecharakteristické studenými, niekedy krutými zimami a relatívne teplými letami.

Fínsko z obežnej dráhy, 19. február 2003

Štvrtina fínskeho územia leží zapolárnym kruhom.Vďaka tomu sa tu dá zažiťpolnočné slnko.Čím ďalej na sever, tým viac polárnych dní a nocí možno zažiť. Na severnom konci Fínska v lete Slnko nezapadá celých 73 dní a v zime nevyjde 51 dní.

Fínsko je krajina jazier a ostrovov
Fínska výletná loď

Fínsko buduje hlavne strednú a juhovýchodnú časťbaltského štítu,iba v severozápadnej časti krajiny vystupujúpríkrovynasunutéhokaledónskehohorstvaŠkandinávskych vrchov.Baltský štít je jednou z najstarších častízemskej kôry.Je to stovky miliónov rokov vynorená oblasť poznačená hlbokoueróziou,ktorá obnažila predtým hlboko pochovanékryštalinickéhorniny. Kryštalinikum tvoria hlavnežulyapremenené horniny[3].Ichvekbežne presahuje miliardu rokov. Vštvrtohoráchbola oblasť Fínskazaľadnená.Po ústupe zaľadnenia došlo k nahromadeniu mladých sedimentov, ktoré pokrývajú väčšinu povrchu. Sedimentymorénatilltvoria väčšinu pôdy. Vrstvahumusuje pomerne tenká. V lesoch sú vyvinuté hlavnepodzolové pôdy.

Helsinská Technická univerzita, auditórium odAlvara Aalta.
Bližšie informácie v hlavnom článku:Dejiny Fínska

Archeologickénálezy dokazujú, že oblasť, ktorá dnes patrí Fínsku, bola obývaná už v8. tisícročí pred Kr.počasdoby kamennej,keď sa stiaholľadovecpo poslednej dobe ľadovej. Predpokladá sa, že prví obyvatelia bolilovci,ktorí žili hlavne z toho, čo ponúkal les a more.Hrnčiarstvoje doložené už zošiesteho tisícročia pred Kr.

Rozšírenieazbestovamastencovz východného Fínska a nálezykremeňaz južnejŠkandinávieaRuska,dlátodOnežského jazeraa hrotovoštepovzo severnej Škandinávie potvrdzujú existenciu čulého výmenného systému. Dnes sa usudzuje, žeugrofínskyhovoriaci obyvatelia prišli do Fínska počas doby kamennej, pravdepodobne už medzi prvýmimezolitickýmiosadníkmi. Príchodhalapartňovej kultúrydo južného Fínska okolo roku 3200 pred Kr. sa pokladá za začiatok poľnohospodárstva. Aj napriek tomu lov a rybolov ostal dôležitou súčasťou hospodárenia, najmä v severných a východných častiach krajiny.

Bronzová doba(1500 – 500 pred Kr.) aželezná doba(500 pred Kr. – 1200 n. l.) boli v znamení rozsiahlych kontaktov so Škandináviou, severným Ruskom aPobaltím.

Takmer sedemstoročná príslušnosť Fínska kŠvédskemu kráľovstvusa tradične spája s rokom1154a údajným príchodomkresťanstvaspolu so švédskym kráľomErikom IX.Podľa archeologických záznamov ale bolo veľa fínskych obyvateľov kresťanmi už predtým. Švédčina sa stala dominantným jazykom administratívy a výuky. Fínčina, v ktorej sa tlačila aj náboženská literatúra, zostala jazykom obyčajných ľudí.

V rokoch18081809Fínsko dobyli armády ruskéhocáraAlexandra I.Ruský cár, uvedomujúc si väzby na Švédsko a odlišnú kultúru, ustanovil Fínsko akoveľkovojvodstvovpersonálnej úniiscárskym Ruskom.Abyruštinanahradila švédčinu a aby sa popretŕhali citové väzby so Švédskom, cársky dvor a fínska vláda začali presadzovať fínčinu. Pridalo sa tiež silnénacionalistickéobrodenecké hnutie. Míľnikom nasledujúceho vývoja bolo v roku1835vydanienárodného eposuKalevala.Fínčina získala rovnoprávnosť so švédčinou v roku1892.

Krátko porevolúcii v Rusku,6. decembra1917,vyhlásilo Fínsko samostatnosť,boľševickéRusko republiku do mesiaca uznalo. Rusko-fínske vzťahy však skomplikovaliobčianske vojnyvRuskua voFínsku,expedície fínskych nacionalistických aktivistov doKaréliea doAunusua naopak útoky intervenčných jednotiek ruských boľševikov posielané najmä do oblastiViipuri.Hranica medzi Fínskom a Ruskom bola prvýkrát potvrdenáTartskou dohodouv roku1920.

Sociálne rozdiely medzi vládnucou a pracujúcoutriedouboli vo Fínsku väčšie ako v iných porovnateľných krajinách. Do19. storočiaexistovala zrejmá jazyková bariéra, potom sa počas 19. storočia vo Fínsku vytvorila univerzitne vzdelanámeritokracia,ktorá sa cítila byť pravou reprezentáciou národa, pretože hovorila rovnakým jazykom, a pretože veľká časť z ich predkov skutočne bola chudobnými roľníkmi.

V roku1918krajina prešla krátkym, ale trpkým obdobímobčianskej vojny,ktorá poznačila domácu politiku na mnoho rokov. Vo vojne proti sebe stáli vzdelaná trieda, podporovaná početnou skupinou malých farmárov acisárskym Nemeckom,a nemajetní vidiečania a robotníci v priemysle, ktorí si pripadali bez politického vplyvu napriek tomu, že od roku1906malivšeobecné volebné právo.

Počasdruhej svetovej vojnyFínsko dvakrát bojovalo soSovietskym zväzom,ktorý ho napadol. Prvýkrát vZimnej vojnev rokoch19391940a znovu vPokračovacej vojneod roku1941do roku1944,ale teraz už s podporounacistickéhoNemecka.Na túto vojnu nadväzovalaLaponská vojnav rokoch19441945,keď Fínsko prinútilo Nemecko k odchodu zo severného Fínska.

Dohody soSovietskym zväzomz rokov1947a1948obsahovali záväzky a obmedzenia Fínska voči Sovietskemu zväzu a tiež ďalšie územné ústupky (v porovnaní sMoskovskou mierovou dohodou z roku 1940).

Po druhej svetovej vojne sa Fínsko ocitlo v šedej zóne medzi Západom a Sovietskym zväzom. „YYA dohoda“(Fínsko-sovietsky pakt priateľstva, spolupráce a vzájomnej pomoci) dávala Sovietskemu zväzu možnosť vplyvu na fínsku domácu politiku. Mnoho politikov, ako napr. prezidentKekkonen(19561981), využívalo tieto vzťahy s Moskvou na riešenie vnútrostraníckych sporov, čo malo za následok, že Sovietsky zväz mal ešte väčší vplyv.[chýba zdroj]Iní ľudia tvrdohlavo pracovali, aby čelili komunistom.[chýba zdroj]

Rozpad Sovietskeho zväzuv roku1991Fínsko prekvapil a spôsobil ekonomickú krízu, ale po ňom Fínsko mohlo nabrať nový kurz. Roku1995tak vstúpilo doEurópskej únie.Fínsko v EÚ, na rozdiel od ostatných severských štátov, ktoré podporujúkonfederalizmus,podporujefederalizmus.[chýba zdroj].

Fínsko je od 4. apríla2023členomNATO.[4]

Helsinki

Fínska politika je založená naparlamentnom systéme,aj keďprezidentmá tiež určité právomoci. Väčšina výkonnej moci je sústredená v rukách vlády (Štátna rada), ktorú vediepredseda vládyvybranýparlamentom.Štátna rada sa skladá z predsedu, ministrov jednotlivých ministerstiev centrálnej vlády, ako aj z úradnej moci Kancelára pre spravodlivosť, ktorý je najvyšším ochrancom práv vo Fínsku a dohliada na zákonnosť správania sa verejných predstaviteľov a dodržiavanie základných ľudských práv.

Podľa fínskejÚstavyje najvyššou legislatívnou autoritou jednokomorovýparlament(po fínskyEduskunta). Ten môže meniť Ústavu, odvolávať predsedu vlády a prehlasovať prezidentskéveto.Jeho zákony nie sú predmetom k súdnemu preskúmaniu. Zákony navrhuje Štátna rada alebo niektorý z poslancov. Poslanci sú volení na štvorročné obdobie pomerným systémom. Volič môže pri voľbách dávať preferenčné hlasy jednotlivým kandidátom.

Súdny systém je rozdelený medzi súdy s bežnou občianskou a trestnosúdnou právomocou a administratívne súdy riešiace spory medzi jednotlivcami a administratívnymi orgánmi štátu a obcí. Ich súdnu právomoc vystihuje nasledujúci príklad: Rodičia nespokojní s umiestením ich dieťaťa do školy sa môžu odvolať proti školskému výboru k administratívnemu súdu, pretože umiestnenie do školy je administratívne rozhodnutie. Fínske právo je kodifikované a súdny systém sa skladá z miestnych súdov, oblastných odvolacích súdov a Najvyššieho súdu. Administratívna vetva sa skladá z administratívnych súdov a Najvyššieho administratívneho súdu. Administratívny proces je populárnejší, pretože je lacnejší a predstavuje pre sťažujúceho menšie finančné riziko. Navyše existuje niekoľko zvláštnych súdov pre niektoré oblasti administratívy.

Parlament vznikol v roku1906,keď začalo platiťvšeobecné volebné právo.Najväčšie strany v ňom zastúpené boli historicky:

Po roku 2000 sa k významným stranám pridali tiež:

Je potrebné poznamenať, že Fínsko zostalo počasStudenej vojnydemokratické, aj keď politická atmosféra bola veľmi ovplyvnená susedným Sovietskym zväzom. Pomery síl jednotlivých strán sa vo voľbách menia iba mierne, ale niektoré dlhodobé trendy sú viditeľné.

Fínska ústava a jej miesto v súdnom systéme sú neobvyklé, pretože neexistuje žiadnyÚstavný súda Najvyšší súd nemá výslovné právo vyhlásiť nejaký zákon za neústavný.[6]Ústavnosť zákonov sa vo Fínsku v zásade overuje hlasovaním v parlamente.[chýba zdroj]Jedine Ústavná komisia posudzuje nejasné zákony a odporúča zmeny, ak je to nevyhnutné. V praxi Ústavná komisia plní povinnosti Ústavného súdu. Fínskou špecialitou je možnosť prijímať v obyčajných zákonoch výnimky z Ústavy, ktoré sú prijaté rovnakým postupom ako ústavné dodatky. Napríklad zákon o stave pohotovosti, ktorý dáva Štátnej rade výnimočné práva v prípade národného ohrozenia. Pretože tieto práva hrubo porušujú základné ústavné práva, zákon bol prijatý rovnakým spôsobom ako ústavný dodatok. Aj keď môže byť zrušený rovnakým spôsobom ako bežný zákon.

Všetky fínske súdy majú povinnosť dať prednosť Ústave pred obyčajným zákonom. Táto poistka však zatiaľ nikdy nebola využitá.

Jediné ďalšie európske štáty, ktoré nemajú Ústavný súd, súHolandskoaSpojené kráľovstvo(ktoré vôbec nemá písanú Ústavu).

Dnes má Fínsko šesť administratívnych provincií (po fínskylääni). Právomoc provincie je súčasťou výkonnej moci národnej vlády. Systém zostal bez veľkých zmien prakticky od svojho vzniku v roku1634až do nového rozdelenia na väčšie provincie v roku1997.Od tej doby sa používa toto členenie:

  1. Južné Fínsko
  2. Západné Fínsko
  3. Východné Fínsko
  4. Oulu
  5. Laponsko
  6. Ålandy

Ålandymajú rozsiahlu autonómiu. Podľa medzinárodných dohôd a fínskych zákonov regionálna ålandská vláda rieši niektoré záležitosti, ktoré inak patria do právomoci provincií. Ålandy majú aj veľa výnimiek zo zákonodarstva Európskej únie, napríklad sa na ne nevzťahujeEurópska ústava.

Vo Fínsku je stále viditeľné delenie na regióny vzniknuté postupnou kolonizáciou Fínska.Dialekty,folklór,zvyky a vzťah ľudí k regiónu sú spojené shistorickými provinciami Fínska,aj keď sa vďaka presídleniu 420 000 obyvateľovKaréliepočasdruhej svetovej vojnya urbanizácie v druhej polovici 20. storočia mnoho rozdielov zjemnilo.

Miestna vláda je organizovaná do 450 samosprávnych obcí. Od roku1977nie je žiadny rozdiel medzimestamia ostatnými obcami. Obce spolupracujú v dvadsiatich regiónoch.

Hospodárstvo

[upraviť|upraviť zdroj]

Fínsko má vysoko industrializovanú ekonomiku s voľným trhom. Na hlavu vyprodukuje zhruba rovnako akoSpojené kráľovstvo,Francúzsko,NemeckoaleboTaliansko.Životný štandard vo Fínsku je vysoký. Kľúčovým ekonomickým sektorom jepriemyselná výroba,hlavne spracovanie dreva a kovov, strojárstvo a odvetvie telekomunikácií (napríklad firmaNokia) a elektroniky. Obchod je dôležitou súčasťou, vyváža sa takmer tretina zHDP.Okremdrevaa niekoľkýchnerastovje Fínsko závislé od dovozu surovín, energie a niektorých polotovarov vyrábaného tovaru.

Poľnohospodárstvo je v základných produktoch sebestačné, aj napriek tomu, že ho obmedzuje podnebie.Lesníctvoje dôležitým exportným príjmovým zdrojom, v ktorom je zamestnaná značná časť vidieckeho obyvateľstva.

Ekonomický rast Fínska sa v posledných rokoch pohybuje v percentách. Rýchlo sa zväčšujúca integrácia so západnou Európou – Fínsko bolo jednou z 12 krajín, ktoré v roku1999prijali euro – bude v nasledujúcich rokoch dominovať fínskej ekonomike.[chýba zdroj]

Vo Fínsku sú dvaúradné jazyky:fínčina, ktorou hovorí 92 % obyvateľov, a švédčina, materinský jazyk pre 5,5 % populácie. Etnickí Fíni a fínski Švédi tvoria, ako sa to všeobecne prezentuje, spoločný národ. Fínski Švédi žijú najmä v pobrežných oblastiach. Vďaka tomu je medzi etnickými Fínmi a fínskymi Švédmi jemný kultúrny rozdiel, keď etnickí Fíni sú skôr zameraní na jazerá a les a fínskym Švédom patrí skôr pobrežná kultúra. Táto diferenciácia je veľmi malá a vo všeobecnosti menšia ako rozdiely medzi kultúrami východného a západného Fínska.

Ďalšími menšinovými jazykmi súruštinaaestónčina.V Laponsku žije asi 7 000Laponcov(alebo tiež Sámovia) s vlastným ugrofínskym jazykomSámi.

Väčšina Fínov (68,7 %) patrí kFínskej evanjelickej luteránskej cirkvi.1,1 % menšina potom patrí k Fínskejpravoslávnej cirkvi.Zvyšok tvoria pomerne malé skupiny z ostatnýchprotestantskýchcirkví, rímskokatolíckej cirkvi,moslimoviaažidia.28,5 % je bez vierovyznania.[7]Vo Fínsku obyvatelia platia cirkevnú daň, ak patria k niektorej z cirkví.[8]

PoZimnej vojne(potvrdenej výsledkomPokračovacou vojnou) muselo byť 12 % populácie Fínska presídlených. Vojnové reparácie, nezamestnanosť a neistota v šanci zostať suverénnym a nezávislým štátom od Sovietskeho zväzu viedla ku značnej emigrácii, ktorá slabla až v sedemdesiatych rokoch 20. storočia. Do tej doby emigrovalo zhruba pol milióna Fínov, hlavne do Švédska. Asi polovica emigrantov sa neskôr vrátila naspäť.

Od koncadeväťdesiatych rokovFínsko prijíma utečencov a imigrantov v meradle porovnateľnom s ostatnými škandinávskymi štátmi, aj keď ich celkový počet vo Fínsku je oveľa menší. Značný podiel imigrantov pochádza z bývalého Sovietskeho zväzu, ktorí sa považujú za etnických Fínov. Dnes sa vo Fínsku hovorí viac ako dvadsiatimi väčšími jazykmi. Regionálne televízie dokonca vysielajú krátke spravodajstvo nielen vangličtinearuštine,ale napríklad aj vperzštine.

Fínska populácia bola vždy sústredená v južnej časti krajiny, čo urbanizácia v20. storočíešte zvýraznila. Najväčšie a najdôležitejšie mestá vo Fínsku súHelsinki,Tampere,TurkuaOulu,pričom Oulu je jediné mesto v severnom Fínsku s viac ako 100 000 obyvateľmi.

Fínske národné hokejové mužstvosa zaraďuje medzi najlepšie na svete, trikrát vyhraloMajstrovstvá sveta v ľadovom hokeji.
Kamenný kostolTemppeliaukiovHelsinkáchod bratovTimaaTuoma Soumalainenovcov.

Stará fínska kultúra vychádza z pôvodného fínskehopohanstva.Vianočné darčeky deťom nosí Joulupukki, miestny variantSvätého Mikuláša.

Národným fínskym eposom jeKalevala.Zo spisovateľov spomeniemeMiku WaltarihoaTove Janssonovú,autorku obľúbených rozprávok oMumínkoch.Fínskym národným hudobným nástrojom je strunovékantele.Za najväčšieho fínskeho skladateľa sa považujeJean Sibelius.Podobne najväčší architekt bolAlvar Aalto.Veľmi obľúbený je medzi Fínmi šport, úspešnejšími športovcami boli či sú napríkladPaavo Nurmi,Teemu Selanne,Timo SalonenčiMika Häkkinen.Saunapatrí neodmysliteľne k životu každého Fína. Vo Fínsku je sauna štandardným vybavením domácnosti.

Zdravotníctvo

[upraviť|upraviť zdroj]

Je na vysokej úrovni. Veľmi dobre fungujú súkromné i štátne zdravotnícke zariadenia. Oba typy poskytujú ošetrenie za poplatok. Ceny lekárskych úkonov sa pohybujú od 35 eur (návšteva u praktického lekára) do 65 eur (návšteva u špecialistu). Lieky a liečivá pre osobnú potrebu si môže občan Slovenska doviezť maximálne na dobu 3 mesiacov.

Všetky oficiálne sviatky vo Fínsku sú stanovené zákonom. Sviatky sa delia nakresťanskéa sekulárne, aj keď mnoho kresťanských sviatkov iba nahradilo pôvodne pohanské sviatky. Najdôležitejšie kresťanské sviatky súVianoce,Traja králi,Veľká noc,Nanebovstúpenie Pána,Svätodušná nedeľaaPamiatka reformácie.Sekulárne sviatky potom súNový rok,1. máj(po fínskyVappu) aletný slnovrat(po fínskyJuhannus).

Navyše sú za oficiálne sviatky považované všetky nedele. Keď sa pracovný týždeň vo Fínsku skrátil na 40 hodín, zo sobôt sa prakticky takisto stali sviatky, aj keď nie oficiálne. Veľkonočná nedeľa a Sviatok Všetkých svätých sú nedele, ktorým predchádza zvláštny druh sobôt.

Obchody musia mať zo zákona v nedeľu zatvorené. Výnimkou sú letné mesiace (od mája do augusta) a predvianočná sezóna (november a december). Obchody s menej ako 400 m² plochy môžu mať v nedeľu otvorené po celý rok okrem oficiálnych sviatkov a niektorých nedelí, ako sú napríklad Deň Matiek alebo Deň otcov.

Ďalšie poznámky

[upraviť|upraviť zdroj]
Linus Torvalds,tvorcaLinuxu,jeden z najznámejších Fínov
  • Dátumovýformát: DD.MM.YYYY (nepoužívajú sa nuly na začiatku)
  • Napätie:220 – 240 V, 50 Hz;Zásuvky:typ CEE 7/7, kruhové s dvoma dierami, nemávajú ochranný kolík, iba spony s ochranným vodičom. (Slovenské spotrebiče sa dajú používať bez väčších problémov)
  • PSČ:5 číslic.
  • Mobilnésiete a technológie:GSM900, GSM 1800; GSM/GPRS/EDGE/UMTS

Postavenie v medzinárodných rebríčkoch

[upraviť|upraviť zdroj]
  1. CIA World Fact Book – Finland[online]. cia.gov, 21.5.2009, [cit. 2009-05-21].Dostupné online.Archivované 2015-09-19 zoriginálu.
  2. ČEMAN, Róbert.Neživá príroda.1. vyd. Bratislava: MAPA Slovakia Bratislava, 1999.ISBN80-967723-9-2.
  3. Geology of Fennoscandia[online]. nrm.se, 21.5.2009, [cit. 2009-05-21].Dostupné online.Archivované 2008-11-17 zoriginálu.
  4. YAR, Lucia. Fínsko oficiálne vstupilo do NATO.Euractiv(Bratislava: I – Europa), 2023-04-04.Dostupné online[cit. 2023-05-14].ISSN1337-0235.
  5. HLOUŠEK, Vít; KOPEČEK, Lubomír; ŠEDO, Jakub.Politické systémy.2. aktualizované. vyd. Brno: Barrister & Principal Publishing, 2018. 292 s.ISBN978-80-7485-150-6.
  6. An Overview of the Current Organisation of the Courts in Finland[online]. rm.coe.int, [cit. 2021-11-22].Dostupné online.
  7. 11rx -- Belonging to a religious community by age and sex, 1990-2020[online]. pxnet2.stat.fi, [cit. 2021-11-22].Dostupné online.Archivované 2021-11-22 zoriginálu.
  8. Finland population structureStatistics Finland

Iné projekty

[upraviť|upraviť zdroj]
  • Spolupracuj na CommonsCommons ponúka multimediálne súbory na témuFínsko
  • Spolupracuj na WikislovníkuWikislovník ponúka hesloFínsko

Externé odkazy

[upraviť|upraviť zdroj]