Preskočiť na obsah

Fidel Castro

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Fidel Alejandro Castro Ruz
Castro okolo roku 1959
Castro okolo roku 1959
Fidel Castro, podpis
Bývalý prvý tajomník Ústredného výboru Komunistickej strany Kuby
V úrade
24. jún196119. apríl2011
Predchodca Blas Roca Calderio Raúl Castro Nástupca
17. prezident Kuby
V úrade
2. december197624. február2008
Predchodca Osvaldo Dorticós Torrado Raúl Castro Nástupca
16. predseda vlády Kuby
V úrade
16. február19592. december1976
Predchodca José Miró Cardona funkcia zanikla Nástupca
Biografické údaje
Narodenie13. august1926
Birán,Kuba
Úmrtie25. november2016(90 rokov)
Havana,Kuba
Politická stranaKomunistická strana Kuby
Alma materUniversidad de La Habana
Profesiaprávnik,politik
Vierovyznanieateista
Rodina
Manželka
Mirta Diaz-Balart (1948 – 1955) Dalia Soto del Valle (1980–)
DetiFidel Ángel Castro Diaz-Balart
Alina Fernández-Revuelta
Alexis Castro-Soto
Alejandro Castro-Soto
Antonio Castro-Soto
Angel Castro-Soto
Alex Castro-Soto
Jorge Angel Castro Laborde
Francisca Pupo
Odkazy
Spolupracuj na CommonsFidel Castro
(multimediálne súbory)

Fidel Alejandro Castro Ruz(audio)(*13. august1926,Birán,Kuba– †25. november2016,Havana) bol kubánsky právnik arevolucionár,dlhoročný politický líder a prezidentKuby.

Vládol nepretržite od roku1959,keď jeho revolučné hnutie zosadilo vláduFulgencia Batistua vytvorilo na Kube prvýkomunistickýštát na západnej pologuli, až do roku2008,keď sa z vlastnej vôle (hlavne kvôli zdravotnému stavu) odmietol uchádzať o post prezidenta na nasledujúce volebné obdobie.19. februára2008 (päť dní pred vypršaním mandátu) oznámil, že sa už nebude uchádzať o úrad prezidenta a hlavného veliteľa armády a ako svojho nástupcu odporučil svojho brataRaúla Castra.Castro patril medzi najdlhšie pôsobiace hlavy štátu na svete. Hoci sa v apríli2011vzdal aj svojho posledného (skôr symbolického) postu prvého tajomníka Komunistickej strany Kuby a vystúpil aj z ústredného výboru strany, stále bol považovaný za najvplyvnejšieho muža krajiny až do jeho smrti.

Fidel Castro sa narodil ako nemanželský syn na statku v mestečkuBiránvprovinciiHolguín.Jeho otecÁngel Castro y Argiz(1875 – 1956) v roku1898emigroval zo španielskejGalíciea na Kube sa stal pomerne bohatým farmárom. Fidelova matkaLina Ruz Gonzálezová(1903 – 1963) pracovala v jeho rodine ako kuchárka a za manželku si ju Ángel Castro vzal až keď mal Fidel 15 rokov.

Fidel Castro navštevovaljezuitskéstredné školy vSantiago de Cubaa neskôr vHavane.Následne začal študovať právo na Havanskej univerzite, pričom do politiky sa zapojil už počas študentských čias. V roku1947vstúpil do sociálne orientovanej Ortodoxnej strany, ktorá požadovala rozsiahlu reformu skorumpovanej vlády. Castro viedol na univerzite viacero študentských protestov, počas jedného z nich v roku1948bol políciou ťažko zbitý. Ten istý rok spolu s ďalšími kubánskymi študentmi absolvoval krátku cestu po niekoľkých krajinách Latinskej Ameriky, pričom vKolumbiizažil rozsiahle nepokoje, ktoré vypukli po zavraždení obľúbeného prezidentaJorge Eliécer Gaitána.V októbri 1948 sa oženil so študentkou filozofieMirtou Díaz Balarttiež z bohatej kubánskej rodiny, s ktorou mal neskôr syna Fidelita.

V roku1950po absolvovaní univerzity začal Castro vykonávať právnickú prax. Stále bol aktívny v Ortodoxnej strane a stal sa známym pre svoj nacionalizmus a odpor proti vplyvu USA na Kubu. V roku1951na protest proti vládnym represiám a korupcii vodca Ortodoxnej stranyEduardo Chibásspáchal samovraždu počas živého rozhlasového vysielania. Strana sa stala veľmi populárna a Castro sa dostal medzi jej čelných predstaviteľov, pričom ako poslanecký kandidát sa pripravoval na parlamentné voľby, ktoré sa mali konať nasledujúci rok.10. marca1952všakFulgencio Batistauskutočnil štátny prevrat, chopil sa moci a plánované voľby zrušil. Už aj tak chabá demokracia na Kube definitívne padla a pod Batistovým vedením sa korupcia a represie ešte zintenzívnili. Po prevrate Castro vystúpil z Ortodoxnej strany a obvinil Batistu z porušenia ústavy, na súde ale neuspel.

Mladý Fidel Castro zatknutý po útoku na kasárne Moncada
Bližšie informácie v hlavnom článku:Kubánska revolúcia

Po neúspešných pokusoch o zákonné zbavenie Batistu moci sa Castro rozhodol uskutočniť akciu, ktorá by proti nemu podnietila všeľudové povstanie. S desiatkami svojich priateľov a priaznivcov zorganizoval ozbrojené útoky na kasárne Moncada26. júla1953vSantiagua kasárneBayamo.Útoky boli neúspešné a viac ako 60 z celkového počtu 135 útočníkov bolo zabitých. Castro spolu s ďalšími členmi jeho skupiny ušiel do hôrSierra Maestravýchodne od Santiaga.1. augusta,po tom ako sa arcibiskup SantiagaEnrique Pérez Serranteszaručil, že nebudú zabití alebo mučení, ale dostanú sa pred súd, časť vzbúrencov sa vzdala a ďalšia časť spoločne s Castrom bola neskôr zajatá. V súdnom procese bol Fidel Castro odsúdený na 15 rokov väzenia. Na konci procesu predniesol Castro rozsiahlu obhajovaciu reč (stala sa známa podľa jeho výroku "História ma oslobodí"), v ktorej predostrel program svojich plánovaných reforiem. Počas pobytu vo väzení sa s ním rozviedla manželka a jeho nepriatelia sa ho pokúsili otráviť. Vo väzení však pobudol menej ako 2 roky, vďaka všeobecnej amnestii, ktorú vyhlásil Batista v roku 1955 aby upokojil napätú domácu situáciu.7. júla1955odišiel do exilu doMexika.

V Mexiku sa Castro spojil s ďalšími exulantmi a založilHnutie 26. júla,pomenované podľa dátumu útoku na kasárne Moncada. Odišli do USA, kde získavali financie od Kubáncov tam žijúcich. Ku skupine sa pripojil aj argentínsky doktor medicínyErnesto „Che “Guevara.V Mexiku skupinu trénoval vojnový veteránšpanielskej občianskej vojnyAlberto Bayo Giraud.26. novembra1956skupina vyplávala zTuxpanuna Kubu na jachte Granma.

Pristáli2. decembrav Los Cayuelos v blízkosti mesta Manzanillo na východe Kuby. Omeškali sa o 2 dni oproti plánovanému príchodu a zakrátko boli napadnutí Batistovým vojskom. Iba asi 12 až 16 mužov z pôvodne 82-člennej Castrovej skupiny prežilo zrážku s kubánskou armádou a ušli do hôrSierra Maestra,kde odštartovaligerilovú vojnu.30. novembra iná skupina Castrových prívržencov zorganizovala pod vedenímFranka Paisavzburu v Santiagu, neskôr sa pripojili ku Castrovi. Castrovo hnutie si získavalo popularitu a čoskoro sa rozrástlo na 800 mužov. Vo februári 1957 urobil v horách americký reportérHerbert Matthewss Castrom rozsiahle interview, ktoré bolo zverejňované vThe New York Timesa urobilo z Castra populárnu osobnosť aj v USA.

Castro krátko po víťazstve revolúcie v januári 1959, vľavo jeho blízky spolupracovníkCamilo Cienfuegos

24. mája1958vyslal Batista proti Castrovi a ďalším protivládnym skupinám asi 10 tisíc vojakov. Napriek veľkej číselnej prevahe vládnych vojsk, Castrova gerila v horách zvíťazila a to aj vďaka masívnej dezercii zle trénovaných, nezaangažovaných mladých odvedencov Batistovej armády. Povzbudený týmto úspechom organizuje Castro vlastnú ofenzívu a jeho partizánske jednotky za veľkej podpory obyvateľstva postupne obsadzujú jedno kubánske mesto za druhým, čo nakoniec donútilo1. januára1959 diktátora Batistu k rezignácii a úteku z Kuby.

Castro na schôdzi Valného zhromaždenia OSN, 1960

Po víťazstve revolúcie sa Castro v novovzniknutej dočasnej revolučnej vláde najprv ujíma postu hlavného veliteľa ozbrojených síl, prezidentom krajiny sa stalManuel Urrutiaa premiéromJosé Miró Cardona.Castro ako ústredná postava revolúcie mal však v revolučnej vláde najväčší vplyv a aby mohol naplno presadzovať svoje plánované reformy, postupne začal týchto a ďalších umiernených demokraticko-liberálnych politikov odstavovať od moci. Najprv vo februári 1959 dotlačil Cardonu k rezignácii, načo sa 16. februára sám potvrdil vo funkcii premiéra. Castro zakrátko odmietol demokratické voľby, keď vyhlásil: "Najprv revolúciu, voľby neskôr."

Castro od začiatku presadzoval ľavicovo orientovanú politiku, jeho prvotné sociálno-ekonomické reformy však boli sprvu pomerne umiernené a v počiatkoch svojej vlády Castro komunizmus verejne odmietal. Až keď sa po jeho agrárnej reforme (ktorá zoštátnila majetok mnohých amerických firiem) začali rapídne zhoršovať vzťahy s USA, začína sa Kuba viac zbližovať soSovietskym zväzoma Castro postupne transformuje Kubu na štát komunistického typu podľa sovietskeho vzoru. V októbri1965zakladá zoZjednotenej revolučnej organizácie(ktorá predtým vznikla spojením Hnutia 26. júla s ďalšími organizáciami)Komunistickú stranu Kuby,ktorej sa Castro zároveň stáva Prvým tajomníkom.

Spojené štáty reagovali snahou o odstránenie Castra od moci, zaviedli proti Kube silné obchodné embargo a pripraviliozbrojenú inváziukubánskych exulantov vZátoke svíň,ktorá sa však skončila fatálnym fiaskom a Castrovu moc v konečnom dôsledku ešte viac posilnila. Je známe, že americká tajná službaCIAsa po tomto neúspechu viac zamerala na zorganizovanie fyzickej likvidácie Fidela Castra, pričom bolo zaznamenaných údajne až 638 pokusov o atentát na jeho osobu (drvivá väčšina z nich bola len v štádiu plánov a prípravy, nie priameho pokusu).

2. decembra1976Castro po reštrukturalizácii vlády ruší funkciu premiéra a následne je kubánskym ľudovým parlamentom zvolený za Prezidenta Rady štátu a Prezidenta Rady ministrov (formálne pomenovanie kubánskeho prezidenta), pričom v tejto funkcii ostal až do24. februára2008. Castro tiež získal najvyššiu hodnosť kubánskych ozbrojených síl a stal sa známy akoComandante en Jefe(vrchný veliteľ).

Castro na návšteve Východného Nemecka, 1972

Po skončení studenej vojny a po páde Sovietskeho zväzu sa Kuba dostala do veľmi ťažkej ekonomickej situácie (tzv. Špeciálne obdobie), no Castro výraznejšie politické reformy a zmenu komunistického zriadenia odmietol: „Hovoria o zlyhaní socializmu, ale kde sú úspechy kapitalizmu v Afrike, Ázii a Latinskej Amerike?“,povedal v roku 1991. Napriek zachovaniu komunistického systému začal Castro otvárať Kubu medzinárodnému turizmu a do istej miery aj zahraničným investíciám.

Od r.2006sa začal Castrovi zhoršovať zdravotný stav, postupne prenášal svoje funkcie na brata Raúla a 19. februára 2008 päť dní pred vypršaním svojho mandátu oznámil, že sa už nebude uchádzať o úrad prezidenta a hlavného veliteľa armády a ako svojho nástupcu odporučil svojho brata Raúla Castra. Ten bol zvolený za prezidenta24. februára2008.Fidel Castro sa kvôli liečeniu bližšie nešpecifikovaných zdravotných problémov dlhšie na verejnosti neukazoval až do r.2010,keď začal opäť vo väčšej miere poskytovať rozhovory a pravidelne vydávať svojeReflexie,v ktorých robil analýzy a komentáre ku rôznym svetovým spoločensko-politickým udalostiam. Na zjazde Komunistickej strany Kuby v apríli2011sa Castro definitívne vzdal aj svojich posledných postov v Ústrednom výbore Komunistickej strany, ktoré však aj tak mali dovtedy skôr symbolický charakter.

Fidel Castro zomrel večer 25. novembra 2016 v Havane. Po jeho smrti bol vyhlásený 9 dňový štátny smútok, počas ktorého boli Castrove spopolnené pozostatky prevezené do mestaSantiago de Cuba,kde bol4. decembrana Cintoríne sv. Ifigénie pochovaný. Raúl Castro na pohrebe vyhlásil, že Fidel si neželal, aby po ňom boli pomenované ulice ani iné verejné miesta.


Kontroverzie

[upraviť|upraviť zdroj]

Počas celej svojej vlády bol Castro vnímaný ako veľmi kontroverzná osobnosť; časť verejnosti (domácej i svetovej) ho obdivovala, časť zatracovala. Mnohými kritikmi je označovaný za (bývalého) diktátora, ktorého vláda nedodržuje základné demokratické princípy, porušuje ľudské práva, prenasleduje svojich odporcov, obmedzuje slobodu prejavu, zatýka a väznídisidentov.Na druhej strane Castrovi priaznivci zdôrazňujú napr. to, že na Kube sa pod Castrovou vládou výrazne zlepšilo vzdelávanie a zdravotníctvo, ktoré aj v súčasnosti patrí napriek obmedzeným zdrojom medzi najlepšie a najdostupnejšie spomedzi všetkých krajín americkéhokontinentu(vrátane USA).[1]Po revolúcii sa tiež zlepšili životné podmienky chudobnejších vrstiev obyvateľstva, hoci po páde Sovietskeho zväzu začala kubánska ekonomika aj vďaka zostrenému americkému obchodnémuembarguvýrazne upadať a v súčasnosti veľká časť Kubáncov žije v pomerne ťažkej sociálnej situácii. V mnohých ohľadoch je kontroverzná aj Castrova zahraničná politika; na jednej strane mu napr. podpora mnohých ľavicových povstalcov v Latinskej Amerike (napr.FARC) vyniesla od USA obvinenie z podpory terorizmu, jeho podpora viacerým africkým hnutiam (napr.ANC) je v súčasnosti vnímaná ako významný príspevok v boji protiapartheiduaneokolonializmu.Pozitívne je tiež vnímaná rozsiahla medicínska a sociálna pomoc pre krajiny tretieho sveta, ktorú Kuba poskytuje v konfliktných a katastrofami postihnutých oblastiach.

Fidel Castro mal dvoch bratov: staršiehoRamóna(zomrel23. februára2016), ktorý mal funkciu na ministerstve poľnohospodárstva a vravelo sa o ňom, že spravuje rodinné majetky a mladšiehoRaúla,súčasného prezidenta. Má tiež štyri sestry; Angelitu, Enmu, Agustinu a Juanitu, ktorá po nezhodách s bratom Fidelom emigrovala na začiatku 60. rokov doSpojených štátov.

Fidel Castro a brazílsky prezidentLula da Silvav roku 2003

Castro bol ženatý celkovo dvakrát, po rozchode s Mirtou Díaz Balartovou, s ktorou mal syna Fidelita (ktorý sa stal jadrovým fyzikom), sa oženil opäť až v r.1980sDaliou Soto del Valleovou,s ktorou má celkovo 5 synov (Antonio, Alejandro, Alexis, Alexander a Ángel). Je známe, že Castro mal aj mnoho mimomanželských vzťahov a z nich má tiež minimálne 3 nemanželské deti (syna a dve dcéry), pričom jeho nemanželská dcéra Alina Fernández Revuelta odišla v r.1993do USA, kde sa stala známou kritičkou politiky svojho otca.

Zaujímavosti

[upraviť|upraviť zdroj]
  • Fidel Castro bol do svojho odstúpenia v roku 2008 najdlhšie vládnucimnemonarchistickýmpolitickým lídrom v histórii; vládol plných 49 rokov a 62 dní.
  • Castro je známy svojimi dlhými a energickými prejavmi. V septembri 1960 predniesol predValným zhromaždením OSNreč, ktorá trvala 4 hodiny a 29 minút (druhý najdlhší prejav pred OSN, na prvom mieste je s takmer osem hodinovou rečou indický politikKrishna Menon). Jeho najdlhší prejav vôbec predniesol v roku 1986 na zjazde Kubánskej komunistickej strany, trval 7 hodín a 10 minút.[2]
  • v júni1972Castro navštívilČeskoslovensko,pričom dva dni strávil aj voVysokých Tatrách,kde mu údajne najviac chutili bryndzové halušky. Uskutočnil tu aj historicky poslednú poľovačku nakamzíky(neplánovane zastrelil dvoch namiesto jedného povoleného)[3]
  • napriek tomu, že je Fidel Castro považovaný za kontroverznú osobnosť, medzi jeho osobných priateľov a podporovateľov sa zaraďujú aj také svetové osobnosti akoGabriel García Márquez,Nelson Mandela,Diego Maradonači dokonca bývalý americký prezidentJimmy Carter
  • hoci počet plánovaných atentátov, ktoré zverejnila kubánska tajná služba (638 pokusov), je pravdepodobne predimenzovaný, je zrejmé, že Castro bol objektom vražedných sprisahaní viac ako ktorýkoľvek iný svetový politik. Samotná CIA priznala medzi rokmi 1960 – 1965 minimálne 8 pokusov o jeho usmrtenie, desiatky ďalších priznali rôzni protikomunisticky orientovaní kubánski exulanti (napr.Luis Posada Carriles). Niektoré z týchto pokusov boli veľmi bizarné a zahŕňali napr. explodujúce cigary, otrávené kokteily či prepracované bombové útoky. Castro v tejto súvislosti poznamenal:„Ak by prežitie pokusov o atentát bolo olympijskou disciplínou, vyhral by som zlatú medailu.
  1. Harvard Public Health Review/Summer 2002,The Cuban Paradox.
  2. Longest Speeches in History
  3. Fidel Castro pil na Slovensku whisky

Externé odkazy

[upraviť|upraviť zdroj]

Iné projekty

[upraviť|upraviť zdroj]