Preskočiť na obsah

Francis Bacon

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
O anglicko-írskom maliarovi pozriFrancis Bacon (maliar).
Francis Bacon
Západná filozofia
Renesančná filozofia
Francis Bacon
Biografické údaje
MenoFrancis Bacon
Narodenie22. január,1561
Londýn,Anglické kráľovstvo
Úmrtie9. apríl1626(65 rokov)
Londýn,Anglické kráľovstvo
Dielo
Škola/tradíciaempirizmus,materializmus
PodpisFrancis Bacon, podpis (z wikidata)
Odkazy
Projekt
Guttenberg
Francis Bacon
(plné texty diel autora)
Spolupracuj na CommonsFrancis Bacon
(multimediálne súbory na commons)

Francis Bacon,1.barónz Verulamu avikomtzo St. Albans (*22. január1561,Londýn,Spojené kráľovstvo– †9. apríl1626,tamtiež) bolanglickýfilozofaštátnik(lord kancelárpočas vládyJakuba I.).

Životopis[upraviť|upraviť zdroj]

Narodil sa v rodine lorda strážcu pečate a vzdelanie získaval už od roku1573(ako dvanásťročný) naTrinity CollegevCambridge.Ako veľmi mladý sprevádzal anglického veľvyslanca nafrancúzskydvor kráľaHenricha III.,no už v roku1579sa vrátil po otcovej smrti domov. Tu sa sústredil na svoju kariéru na dvore anglickej kráľovnejAlžbety I.Po štúdiáchprávasa v roku1584stal členom parlamentu, pričom podporovalRoberta Devereux, lorda Essexa,a hoci vystupoval na obranu kráľovnej, ani to mu nevynieslo vytúžené postavenie a kariéru, ale len post mimoriadneho advokáta kráľovnej a čestný titul radcu. Ani podpora kráľovninho favorita lorda Essexa mu nezabránila v tom, aby sa zaoberal vyšetrovaním jeho sprisahania proti kráľovnej v roku1601,pričom si vzal na svedomie i odsúdenie a smrť svojho dovtedajšieho dobrodinca.

Počas vládyJakuba I.sa mu konečne naskytla možnosť postúpiť na rebríčku, nakoľko nový kráľ podporoval učencov. V roku1603ho Jakub I. vymenoval zarytiera,v roku1607bol vymenovaný za advokáta, od roku1613pôsobil v úrade generálneho prokurátora, od roku1616bol členom tajnej rady, v roku1617bol lordom strážcom pečate a v roku1618to dotiahol až do úradu lorda kancelára a taktiež sa stal barónom z Verulamu. V roku1621ho kráľ vymenoval za vikomta St. Alban, no v tom istom roku bol tiež obvinený z úplatkárstva a zbavený úradov, odsúdený k pokute 10 000 libier šterlingov a dokonca aj krátko väznený vlondýnskomToweri.Bacon síce oľutoval svoje činy a zaplatil pokutu, no nakoľko bol obľúbencom kráľa a nevedelo sa, či sa nestal len obeťou intríg, kráľ mu dal po pár dňoch milosť a pokutu mu odpustil, v roku1624bol kráľom dokonca zbavený všetkých obvinení. Zvyšok života sa venoval práci nafilozofickýchspisoch a zomrel o dva roky neskôr nazápal pľúc.

Myšlienky a tvorba[upraviť|upraviť zdroj]

Okrem politickej kariéry prispel i kvede,hlavne k filozofii,históriialiteratúre.Je považovaný za otcaempirizmua experimentálnej metódy. Rozvinul nové chápanie úloh vedy a základy indukcie. Cieľom poznania je zvyšovať moc človeka nadprírodou,prostriedkom k dosiahnutiu tohto cieľa je objavenie príčin javov. K tomu je však potrebná reforma metódy, ktorú treba začať očistenímrozumuod idolov čiže neustále hroziacich omylov vyplývajúcich zo sklonov rozumu, nedokonalosti a nepresnostijazyka,nekritického preberania cudzích názorov. Podľa Bacona sú naše vedecké teórie konštruované spôsobom, ktorým vidíme objekty a ľudská bytosť je teda odsúdená len k hypotézam. Vymyslel tiež šifru k zabezpečeniu diplomatickej korešpondencie a zaoberal sa schémou univerzálneho jazyka. Jeho filozofické a literárne diela sú zamerané protischolastikea sú písané väčšinou polatinsky.

V roku1597prehlásil veľmi slávnu vetu:Scientia potestas est,ktorá sa dá preložiť ako: „Vedomosť je moc “.

Dielo[upraviť|upraviť zdroj]

  • 1597Essays (Eseje),súbor krátkych textov, obsahujúcipolitické,morálneifilozofickéúvahy
  • 1605The Advancement of Learning (Pokrok vedenia),pojednanie o rozvoji a pokrokuvied
  • 1620Novum organum scientiarum (Nový organon vedy)
  • 1622History of Henry the Seventh (HistóriaHenricha VII.)
  • 16221627Instauratio magna, I – III (Veľké obrodenie),pôvodný názov dielaNovum organum scientiarum
  • 1623De Augmentis Scientiarum (O pokroku vied)
  • 1624Apophthegms New and Old (Nové a staré aforizmy)
  • 1626New Atlantis (Nová Atlantída),dielo nadväzujúce naThomasa Morea
  • 18571874The Works of Francis Bacon, I – XIV

Iné projekty[upraviť|upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť|upraviť zdroj]

  • FILITZdroj z ktorého (pôvodne) čerpal tento článok