Preskočiť na obsah

Grasse

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Grasse
mesto
Grasse - kongresový palác
Erb
Štát FrancúzskoFrancúzsko
Región Provence-Alpes-Côte d’Azur
Departement Alpes-Maritimes
Obvod Grasse
Súradnice 43°39′29″S6°55′31″V/ 43,65806°S 6,92528°V/43.65806; 6.92528
Najvyšší bod
- výška 1 061m n. m.
Najnižší bod
- výška 80m n. m.
Rozloha 44,44km²(4 444ha)
Obyvateľstvo 51 631
Hustota 1 161,81 obyv./km²
Časové pásmo SEČ(UTC+1)
- letný čas SELČ(UTC+2)
PSČ 06130
INSEE 06069
Poloha obce Grasse
Poloha obce Grasse
Mapa obce Grasse
Mapa obce Grasse
Wikimedia Commons:Grasse
Webová stránka:http:// ville-grasse.fr/
OpenStreetMap:mapa
Portály, ktorých súčasťou je táto stránka:

Grassejefrancúzskemesto,ktoré sa nachádza vdepartementeAlpes-Maritimes,vregióneProvence-Alpes-Côte d’Azur.Je považované za hlavné mesto svetového parfumérstva. Grasse dosiahlo ocenenia v súťažiach o kvetinovú výzdobu, o mesto umenia a histórie. Má aj titul mesto Internetu. Pôvod názvu nie je formálne určený, no je pravdepodobne odvodený od „Podium grassum “, čo značí v preklade zlatinčinydofrancúzštiny„Grand Puy “(Veľký vrch). Je to zároveň aj názov kopca, na ktorom je situované pôvodné centrum mesta. Aktuálny názov mesta teda pochádza z latinského pomenovania z9. storočia,kedy bolo prvýkrát písomne doložené.

Mesto má rozlohu 44,44 km². Najvyšší bod je položený 1 061 m n. m. a najnižší bod 80 m n. m.[1]

  • cestná doprava umožňuje prístup na trase Cannes-Grasse, diaľničný výjazd z diaľnice A8 č. 42. Iné menej dôležité komunikácie sú zNicepo D2085 a ďalej po D562 zDraguignan,D2562 zMandelieu-la-Napoulea ďalej po D109. OdGrenoblumožno pokračovať do Grasse po ceste Napoléon (N85), čo je historická cesta.
  • autobusmi je mesto prístupné obecnou autobusovou dopravou. linkami č. 500 a 610 alebo 600. Vnútorná mestská doprava je zabezpečená interkomunálnou sieťou Sillages.
  • železničná preprava je aktuálne sieťouSNCF
  • letecká doprava je možná na medzinárodné letisko Nice Côte d'Azur
  • cyklodoprava v rámci obce a okolí je asi 200 km trás pre cyklistov, ktoré kopírujú cestné ťahy.

Tradícia spracovania koží vznikla v obci Grasse vstredoveku.Spracované kože boli exportované doJanova,aleboPisy,s ktorými malo Grasse dobré obchodné kontakty. Viacero storočí potom bola intenzívna činnosť v činení koží, čo spôsobilo ďalší technologický pokrok v tomto priemysle. Kvalitné kože z Grasse dosiahli výbornú reputáciu. Kožiar Galimard vymyslel neskôr parfumované kožené rukavice. Jeden pár darovalKataríne Medicejskej.Odvtedy začal kráľovský dvor a vyššia spoločnosť odoberať od neho rukavičky, čím získal výrobca Galimard svetové renomé.17. storočiebolo významnou epochou pre rukavičkársky a kožiarsky priemysel v Grasse, ale vysoké dane a konkurencia mestaNiceznížili príjmy a výrobu. Kožené výrobky však nasledovali parfumy.

Parfumérstvo

[upraviť|upraviť zdroj]

V okolí Grasse sa tradične pestovali aromatické byliny akolevanduľa,myrta,jazmín,ruža,pomarančovníkovýkvet,mimóza.Tým sa stalo Grasse svetovým hlavným mestomparfumov.Niekoľko desaťročí bol jazmín hlavnou a dôležitou komoditou. Táto vôňa sa pridávala do parfumovanej vody na mytie rúk. Aktuálne je parfumérsky priemysel hlavnou ekonomickou činnosťou v Grasse. Asi 60 podnikov zamestnáva 3500 osôb z mesta a okolia. celkovo asi 10 tisíc občanov Grasse sú ekonomicky spojení s parfumérskym priemyslom. Polovica daňových príjmov mesta pochádza z parfumérstva.

Priemysel produkuje prírodné suroviny (esenciálne oleje,koncentrované oleje a 100% oleje,živiceadestiláty). Tieto sa používajú na výrobu parfumov zmiešané s asi 80% alkoholu. Potravinárske arómy, ktoré sa začali vyrábať okolo1970,tvoria polovicu produkcie parfumérstva. Miestny región Grasse má aktuálne jedno z prvých miest na svete v tejto produkcii. Predstavuje viac ako polovicu francúzskej produkcie v parfumérstve a arómach a 7 – 8 % celosvetovej produkcie.

Počas rokov 1960 – 1970 tu investovali veľké obchodné skupiny zo zahraničia do miestnych rodinných podnikov a ich tovární (Chiris, Givaudan-Poure a Lautier napríklad). Súčasný parfum obsahuje väčšinu syntetických aróm. Kvôli svetovej konkurencii týchto umelých chemických aróm miestny priemysel v Grasse nemohol konkurovať cenovo. Profituje na výrobe základných esenciálnych olejov a na úrovni subdodávateľov. Veľké značky, napr.Chanel,vlastnia svoje plantáže ruží a jasmínu priamo v Grasse.

Tento sektor je druhým najvýkonnejším v obecnej ekonomike. Obsluhuje viac ako 2 milióny návštevníkov ročne, mesto profituje z blízkosti pláží Côte d'Azur, stredomorskej klímy, historického dedičstva a svojich kultúrnych tradícií. Kapacita ubytovania nie je dostatočná. Disponuje 600 tisíc lôžkami. S turizmom je úzko prepojený sektor obchodu a remesiel.

Celkovo 2 696 firiem podniká v teritóriu Grasse a vytvára miesta pre 15 550 zamestnancov. V roku2004bolo v meste založených 422 nových firiem.

Kultúrne pamiatky

[upraviť|upraviť zdroj]
  • katedrála Notre-Dame-du-Puy de Grasse
  • Saracénska veža, 30 m vysoká, štvorcový pôdorys
  • Radnica, bývalé sídlo biskupstva, 12. storočie
  • Parfumérie Galimard, Molinard, Fragonard
  • Múzeum parfumérstva vo vile Fragonard
  • Múzeum Fragonard – venované maliaroviJean-Honoré Fragonard
  • Medzinárodné múzeum parfumérstva, otvorené v 1989
  • Múzeum provensalskej histórie
  • Múzeum umenia a histórie Provensalska (rôzne predmety, bižutéria, kostýmy 18. – 19. storočie)
  • Múzeum námorníctva
  • Doména Manon – park
  • Záhrada princeznej Pauline Bonaparte
  • Provensalské múzeum Kostýmov a bižutérie, súkromné kolekcie aj z parfumérie Fragonard, ženská móda 18. storočia.

Obyvateľstvo

[upraviť|upraviť zdroj]

Počet obyvateľov je 51 631 (2011)[2].

Nasledujúci graf zobrazuje vývoj počtu obyvateľov.

Zdroje: INSEE[3]

Osobnosti mesta

[upraviť|upraviť zdroj]

Partnerské mestá

[upraviť|upraviť zdroj]
  1. Répertoire Géographique des Communes[online]. Institut national de l'information géographique et forestière (IGN), [cit. 2012-03-26].Dostupné online.Archivované 2011-05-02 zoriginálu.(po francúzsky)
  2. Populations légales 2009 [online] Institut national de la statistique et des études économiques (Insee).Dostupné online.(po francúzsky)
  3. Résultat du recensement de la population 2008 [online] Institut national de la statistique et des études économiques (Insee).Dostupné online.(po francúzsky)

Iné projekty

[upraviť|upraviť zdroj]
  • Spolupracuj na CommonsCommons ponúka multimediálne súbory na témuGrasse
  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článkuGrassena francúzskej Wikipédii.