Preskočiť na obsah

Ikona

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Symbol rozcestiaO iných významoch výrazuIkonapozriIkona (rozlišovacia stránka).
Ikona presv. Bohorodičky nazývaná Feodorovskaja zo 17. storočia

Ikona(gr.εικων- eikón – doslova: obraz) je sakrálnyobraz,najčastejšie namaľovaný (písaný) nadreve,pôvodom zbyzantskejkultúry. Vyobrazuje postavy svätých, scény z ich života a biblické motívy. Ikona je charakteristická pre pravoslávne agréckokatolíckekresťanské chrámy –cerkvi.V chrámoch viac ikon spojených do jednej steny s presne určenou kompozíciou tvoríikonostas,ktorý oddeľuje svätyňu od chrámovej lode. Známym ikonopiscom – tvorcom ikon – bol napríkladAndrej Rubľov.

Ikony zobrazujú výjavy zoStaréhoaNového zákonaa zo života svätých (po rusky:житийные иконы) - ich rámy sú širšie. Medzi ústredné postavy, ktoré sú na ikonách stvárňované, patríJežiš Kristus,Matka Božia,sv. Juraj,sv. Gabrielasv. Mikuláš.Je to to vlastne maľba na dreve so špecifickou maliarskou technikou. Charakter ikony vychádza z tradičnej byzantskej estetiky – zobrazuje protiklad dobro-zlo, svet nadzemský-svet pozemský a pod. Smeruje k symbolickému stvárneniu sveta (umenie ikony = umenie symbolov). V skutočnosti sa ikony nemaľujú ale píšu, presne tak ako sa písalo sväté písmo, pretože ikony predstavujúSväté písmov obrazoch.

Technológia maľby[upraviť|upraviť zdroj]

IkonaKrista Pantokratora(Vševládcu) zoSinaja,6. storočie.
Ikona Vladimírskej Bohorodičky, 12. storočie (výrez).

Podložkou na tvorbu ikony bolo drevo -drevená doska.Okraje dosky tvorili rám (po rusky:поля иконы). Na drevo sa nalepilo špeciálne jemne tkanéplátno(po ruskyповолока) a naň sa naniesolkriedovýpodklad, aby plocha bola rovná a hladká. Pri vzácnych ikonách sa ako podklad používalalabaster.

Tempera[upraviť|upraviť zdroj]

Na maľovanie sa používali prírodnépigmenty,ktoré sa miešali s vaječnou hmotou ako spojivom - tzv. vaječnátempera.Ako pozadie sa pri vzácnejších ikonách používaloplátkové zlato,ktoré sa lepilocesnakom.Pri jednoduchších ikonách sa používali žlté farby. Hotová ikona sa pretrelalakom(po rusky:олифа). Lak po stáročiach stmavol, no v20. storočívedci prišli na to, ako ho odstrániť a obnoviť pôvodný vzhľad.

Na ikonách obdobiaAndreja Rubľova(13601430) sa používali prírodné pigmenty. Ažmajster Dionýzzačal vo svojich ikonách používať aj modrú farbu.

Enkaustika[upraviť|upraviť zdroj]

Postup maľovania ikony pomocouenkaustikysa od prvého variantu líšil druhom a technikou nanášania farieb. Podklad bol rovnaký, tu sa však maľovalo pigmentmi rozmiešanými vovčelom vosku.Po nanesení farieb (nanášali sa vedľa seba) sa po doske prechádzalo horúcim plechom, aby sa farby zjemnili.

Kryt[upraviť|upraviť zdroj]

Kvôli ochrane sa po nanesení laku na ikonu dával kryt (po ruskyоклад) – na vzácnych ikonách častostriebornýa zdobený drahokamami, na jednoduchších zmedenéhoplechu. Kryli sa len "neviditeľné" časti ikony, čo po stáročiach spôsobilo zošúchanie farieb a poškodenie ikony v oblasti tváre a rúk. Tento spôsob úpravy ikon využívali najmä v byzantskom období.

História[upraviť|upraviť zdroj]

Ikona svätého Juraja z chrámu v Kolomenskom v Moskve. Ukážka dekadencie ruského ikonopisectva v období po reformách Petra I.

Situácia vo východnej Európe začiatkom 10. storočia[upraviť|upraviť zdroj]

V roku988prišlo na územieKyjevskej Rusiza vládyVladimíra I.(9801015), prvého kyjevskéhokniežaťa,kresťanstvo.Vznikali prvé sakrálne stavby – napr.Desiatkový chrám(po rusky:Десетычный собор), z ktorého sa dnes zachovali len ruiny. Tento chrám, ako bolo v minulosti zvykom, bol postavený nad ostatkamisv. Klimenta– tretieho rímskehopápeža.Jedinými pamiatkami z tohto obdobia sú fresky z polovice11. storočia,ktoré sa zachovali vChráme sv. Sofie.Architektonickou pamiatkou sa stalChrám sv. SofievNovgorode,ktorí stavali byzantskí architekti.

Ikona presvätej Bohorodičky nazývaná Tichvinskaja s okladom (krytom).

Prvé ikony začala produkovaťkyjevská ikonografická škola(po rusky:Киевская иконописная школа). Okrem tejto školy existovala eštenovgorodská(po rusky:Новгородская иконописная школа) atverská ikonografická škola(po rusky:тверьская иконописная школа).

Po rozpade Kyjevskej Rusi v roku1125najznámejšia ikona kyjevskej ikonografickej školy –Ikona Vladimírskej Matky Božej(po rusky:Владимирская Богоматер) – bola prenesená do mestaVladimir,nového centraKyjevskej Rusi.

Keď na ruské územie vnikliTatári,novým centrom sa stalNižný Novgorod,pretože toto mesto bolo vzdialené od drancovania na juhu. S prenesením centra mesta nastal rozmach novgorodskej ikonografickej školy. Taktiež sa začala vzmáhať aj tverská ikonografická škola a pskovské ikony.

Po rozdelení cirkvi na východnú a západnú v roku1054sa centrom východnej cirkvi stalaMoskva.Vzniklamoskovská ikonografická škola,ktorej najvýznamnejšími predstaviteľmi bolimajster DionýzaSergej Radonežský.Svoje vrcholné obdobie prežívala počas14.a15. storočia.


Iné projekty[upraviť|upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na CommonsCommons ponúka multimediálne súbory na témuIkona
  • Spolupracuj na WikislovníkuWikislovník ponúka hesloIkona

Externé odkazy[upraviť|upraviť zdroj]

Dielňa archanjela Rafaela - Zaujímavosti