Preskočiť na obsah

Kaplnka

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Kaplnka vKuklove,okresSenica

Kaplnka(z lat. cappa, t. j. plášť, cupella, t. j. malý hrob) je označenie pre menšie súkromné i verejné bohoslužobné miestnosti, v ktorých sa neprechovávaeucharistiaalebo iba so zvláštnym povolením.

Pôvodne tento pojem označoval časť franského kráľovského paláca vParíži,kde sa uchovával a uctieval mníšsky šatsv. Martina z Tours.

Kaplnky boli od ranéhostredovekusúčasťou palácov, hradov a iných sídiel, neskôr i radnice a menších domov (napr. Kaplnka sv. Ladislava vPrimaciálnom paláciv Bratislave). Od obdobiagotikyvznikali kaplnky ako súčasti chrámových stavieb okolo chóru alebo pri bočných lodiach, často i zo súkromných donácií (napr. kaplnka Zápoľských vSpišskom Štvrtkua vSpišskej Kapitule).

Ako menšie samostatne stojace kresťanské kultové stavby sa rozšírili najmä vrenesanciiabarokunapr. ako zázračné, pútnické (súbor kaplniek vMariankepri Bratislave), ako krstiteľnice (samostatné alebo pričlenené k chrámovému priestoru), pohrebné (postavené na cintorínoch; napr. neogotická kaplnka Laury Henckelovej na cintoríne vRusovciach), náhrobné (slúžiace ako náhrobok rodu alebo cirkevných hodnostárov).

Osobitným typom sú dvojité kaplnky s dvoma podlahami, časté v palácoch a hradoch v celom stredoveku i ako karnery na cintorínoch (napr.Kaplnka Sv. Michalav areáliStarého zámku v Banskej Štiavnici).

Iné projekty

[upraviť|upraviť zdroj]
  • Spolupracuj na WikicitátochWikicitáty ponúkajú citáty od alebo oKaplnka
  • Spolupracuj na CommonsCommons ponúka multimediálne súbory na témuKaplnka