Preskočiť na obsah

Lhasa

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
O speváčke a skladateľke s umeleckým menom Lhasa pozriLhasa de Sela.
Lhasa
hlavné mesto Tibetu
Oficiálny názov:Kéo tát thị
Štát ČínaČína
Región TibetTibet
Rieka Kyi
Nadmorská výška 3 658m n. m.
Súradnice 29°39′S91°6′V/ 29,650°S 91,100°V/29.650; 91.100
Rozloha 53km²(5 300ha)
Obyvateľstvo 559 423(2010)
Hustota 10 555,15 obyv./km²
Poloha mesta v rámci Číny
Poloha mesta v rámci Číny
Wikimedia Commons:Lhasa
OpenStreetMap:mapa
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Lhasa(po tibetsky: Lasa) jemestov juhozápadnejČínev autonómnej oblastiTibetv panveTranshimalájí,v nadmorskej výške 3 658 m. Má rozlohu cca 53 km² a viac ako pol milióna obyvateľov.

Lhasa je historickým a religióznym centrom Tibetu atibetského budhizmua do roku1959bolo sídlomdalajlámu.PalácPotalaaNorbulingka,situované v centre mesta tvoria súčasť kultúrneho dedičstvaUNESCO.

Moderné dejiny Lhasy sa začali písať počas pôsobenia piatehodalajlámuNgawang Lozang Gjamcchoa(16171682), ktorému sa podarilo podrobiť siTibet.Centrom a faktickým hlavným mestom Tibetskej ríše ustanovil Lhasu a začal stavbupaláca Potala,ktorá bola dokončená až po jeho smrti.

Lhasa bola niekoľko storočí „zakázané mesto “a jej brány boli uzavreté pre všetkých, prichádzajúcich zo Západu. V 19. storočí sa do Lhasy márne snažili dostať napr.Sven HedinaNikolaj Prževalskij,úspešní boli napr.Alexandra David-NéelováaHeinrich Harrera na začiatku 20. storočia mesto načas obsadilbritskýexpedičný zbor, vedenýFrancisom Younghusbandomv rámci tzv.Younghusbandovej expedície.

Život v meste významne ovplyvňovalo náboženstvo a keďže sa jednalo o významné centrumtibetského budhizmu,takmer polovicu obyvateľstva tvorilimnísi.Populáciu Lhasy tvorilo v roku1951odhadom 25 000 obyvateľov a 15 000 mníchov, žijúcich vkláštoroch.Dnes má mesto viac ako 550 tisíc obyvateľov a veľkú časť tvoriaČíňania.

Lhasa leží v oblasti známej ako „údolie Lhasa “, v provinciiÜ,ktorej je zároveň hlavným mestom. Priemerná nadmorská výška údolia je okolo 3 500m n. m.,no hory v okolí mesta dosahujú výšku až 5 500 m n. m. Lhasa sa tak radí k najvyššie položeným mestám na svete. Preteká ňou riekaKyi,ľavostranný prítokBrahmaputry.

Veľmi významný pre Tibet je turistický ruch, ponúkajúci návštevníkom veľkolepý palácPotala,nádhernú himalájsku krajinu, divokú faunu i flóru vysokých polôh strednejÁzie.Až donedávna neboli v tejto oblasti žiadne chemické ani automobilové továrne a životné prostredie bolo len málo poznačené ľudskou činnosťou. Toto sa zmenilo začatím ťažbymedi,olovaazinku,ktorá výrazne mení krajinu.

Podľa regionálnych úradov navštívilTibetv roku20041 milión turistov. Čínske úrady plánujú podporu a rast turistiky v regióne až na úroveň 10 miliónov návštevníkov v roku 2020. Zástancovia väčšej tibetskej autonómie dúfajú, že zvýšenie turistiky povedie k rozmachu pôvodnejTibetskejkultúry.

Lhasa má mnoho významných stavieb ako sú kláštorySeraaDäpungalebo budhistický chrámDžókhang,v ktorom sú podľa tradície uchované sochy Budhu.UNESCOmje chránený „Historický súbor paláca Potala “, ktorý zahŕňa niekoľko stavieb, vrátane palácaPotalaaNorbulingka.Nenávratné škody spôsobilakultúrna revolúcia,počas ktorej bolo veľa pamiatok poškodených alebo zničených.

Kvôli odľahlej polohe bola v minulosti Lhasa ťažko prístupná a úzke a strmé cesty vysoko položenými priesmykmi spájali Tibet s Čínou,IndiouaNepálom.Horské cesty, vhodné pre motorové vozidlá boli postavené až po roku1945.Asi 60kmjužne od mesta bolo vybudované letiskoLhasa Gonggars dráhou, predĺženou kvôli nadmorskej výške až na 4 000 m. V roku2006bola dokončená aj železničná trať Golmud – Lhasa, spájajúca Tibet s Čínou.

Lhasa a umenie

[upraviť|upraviť zdroj]

Život v Lhase bol opísanýrakúskymhorolezcomHeinrichom Harreromv jeho kniheSedem rokov v Tibetea vrovnomennom filme,v ktorom hraliBrad PittaDavid Thewlis.Kniha opisuje život v Lhase v 40. rokoch20. storočia.

Iné projekty

[upraviť|upraviť zdroj]
  • Spolupracuj na CommonsCommons ponúka multimediálne súbory na témuLhasa

Externé odkazy

[upraviť|upraviť zdroj]
  • FILIT– zdroj, z ktorého pôvodne čerpal tento článok.