Mantra
Mantra(-hlavný zaužívaný slovenský tvar, zároveň sanskritský kmeň) alebomantram(-sanskritský nominatív) je (podľahinduizmu)hymnusalebo časťtextu,najmä zVédodriekaný alebo intonovaný akozariekaniealebomodlitba.Slovná formula slúžiaca na zvukovúvibráciu,napr.aum.Máva rozsah niekoľkých písmen až niekoľko viet (väčšinou ide o božie meno), ktoré sa poväčšine mnohokrát opakujú. Nachádzame ju hlavne vhinduizme,ale časom prenikla aj dobudhizmua ďalších ázijskýchnáboženstiev.
V hinduizme tak existuje presvedčenie o totožnosti mena a toho, čo je tým menom označené, preto opakovanie mena niečoho sprítomňuje označované. Už v najstarších indických spisoch (Jadžurvéda) sa objavuje mantra óm (písaná väčšinou a-u-m), ktorá je stotožňovaná so všetkými veľkými bohmi. Dlhú dobu sa mantry netešili takej popularite ako dnes a boli používané len prirituáloch.Impulzom k nárastu popularity mantier bolo rozšírenietantrizmu(od zač. letopočtu), ktorý poukazoval na to, že pomocou mantry je možné dosiahnuť spásu (mókšu).
Väčšina hinduistických mantier sú úryvky z rôznych posvätných textov (väčšinouVédyaleboUpanišády). Niektoré vyložene tantrické mantry ale nemusia dávať vôbec žiaden zmysel:hrím, hrám, hrúm, phatatď. – hlavná je tu zvuková hodnota. Dokonca existujú i názory, podľa ktorých je mantra účinná i keď ten, kto ju opakuje, vôbec nevie, čo znamená. Účelom väčšiny mantier je dosiahnuť vyslobodenie (mókša). Okrem toho však často slúžia i k získaniu zdravia, odvráteniu nepriateľov a pod. Podmienkou úspechu je len zopakovať mantru dostatočne často (väčšinou desaťtisíckrát).
Mantru je možné odriekavať štyrmi spôsobmi:
- vaikhari– jasne nahlas
- nadhjama– potichu (aby ju ostatní nepočuli)
- pašjanti– v myšlienkach
- para– mantra sa tu javí ako prazvuk, základ všetkých ostatných zvukov, ktorý je nevysloviteľný
Vezoterickýchsmeroch tantrizmu ajogysa mantra najskôr musí „prebudiť “. Tuto používaná mantra väčšinou nemala žiaden zmysel, ale v meditácii sa mohol jej význam vyjaviť. Tým sa prebudila a ten, kto to dosiahol, získal moc mantry.
Zvláštnou podobou mantier súdhárání– „zariekania “(tento termín sa ale väčšinou používa dosť voľne, takže môže tiež splývať s termínom „mantra “). Ide poväčšine o dlhšie úseky, ktoré svojím obsahom jasne ukazujú svoj magický účel.