Preskočiť na obsah

Mydlo

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Symbol rozcestiaO iných významoch výrazuMydlopozriMydlo (rozlišovacia stránka).
Doma vyrobené mydlo.

Mydlojetenzidpoužívaný v kombinácii s vodou na umývanie a pranie.

Mydlo sa pôvodne predávalo v podobe lisovaných zvyčajne tehličiek alebo v podobe mydlových vločiek, postupne sa však rozšírilo aj používanie tekutého mydla. Pri praní bielizne neskôr nahradili mydlo syntetické detergenty v podobepracieho prášku.

CH3-(CH2)n-COONa+

Všeobecný vzorec molekuly mydla - sodnej soli vyššej mastnej kyseliny. Na ľavej strane je nepolárny (hydrofóbny) koniec a na pravej strane je polárny (hydrofilný) koniec.

Zmydelňovanie

[upraviť|upraviť zdroj]

Mydlá sú zvyčajne zmesisodnýchadraselnýchsolívyššíchmastných kyselín,ktoré pochádzajú zolejovalebotukov.Tieto reagujú shydroxidom sodnýmalebohydroxidom draselnýmv procese zvanomzmydelňovanie. Pôsobenímhydroxidusatriacylglycerolyv olejoch alebo tukoch štiepia alkalickouhydrolýzouza vznikuglycerolua príslušných draselných alebo sodných solí, ktoré tvoria surové mydlo. Historicky sa využíval hydroxid draselný, získavaný z popola spálenej rastlinnej alebo drevnej hmoty.

Metódy zmydelňovania v základe rozlišujeme dve:

  • metóda za tepla- celý proces prebieha pri pomerne vysokých teplotách (až do 80 °C), ktoré umožňujú väčšiu kontrolu celého procesu, táto metóda je výhradne používaná v priemyselnej výrobe. Pri výrobe priemyselne vyrábaných mydiel pri procese zmydelňovania sa zámerne oddeľuje glycerín a predáva sa ako vedľajší produkt. Táto metóda takisto umožňuje výrobu transparentných mydiel.
  • metóda za studena- najjednoduchšia a najprírodnejšia metóda, veľmi vhodná pre domácich kutilov. Tuky/oleje a hydroxid reagujú prirodzene za nízkych teplôt, bez varenia. Tento postup neumožňuje oddelenie glycerínu, takto vyrobené mydlá sú ním teda prirodzene bohaté.

Obidve metódy zmydelňovania sa dajú praktikovať doma, metóda za tepla však vyžaduje viac času a pozornosti.

Priemyselná výroba

[upraviť|upraviť zdroj]

V priemyselnej výrobe je súčasťou konečnej úpravy produktu pri výrobe mydla zvyčajne odstráneniechloridu sodného,hydroxidu sodného a glycerolu rozpustením surového mydla vo vriacej vode a opätovnýmvyzrážanímsoľou (vysolenie).

Následne sa z mydla odstráni väčšina vody a suché mydlo s obsahom 6-12 % vody sa lisuje do malých peliet. Tieto sa potom upravujú do predávanej formy.

Ukážka dekoratívnych toaletných mydiel.

Aj keď je pojemmydlobežný v každodennej konverzácii, v skutočnosti väčšinu toaletných mydiel tvoria syntetickédetergenty,ktoré sú lacnejšie a ich výroba je jednoduchšia.

Mydlo je užitočné pri umývaní, pretožemolekulymydla sa dobre viažu s nepolárnymi molekulami (napr. tuk, olej) a polárnymi molekulami (ako voda).

Iné projekty

[upraviť|upraviť zdroj]
  • Spolupracuj na CommonsCommons ponúka multimediálne súbory na témuMydlo
  • Spolupracuj na WikislovníkuWikislovník ponúka hesloMydlo
  • Spolupracuj na WikicitátochWikicitáty ponúkajú citáty od alebo oMydlo