Preskočiť na obsah

Norman Foster

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Norman Foster
anglický architekt a dizajnér
anglický architekt a dizajnér
Narodenie1. jún1935(89 rokov)
Stockport,Veľký Manchester,Anglicko
Odkazy
Webstránkanormanfosterfoundation.org
CommonsSpolupracuj na CommonsNorman Foster
RekonštruovanáBudova Ríšskeho snemuvBerlíne.Budova bola rekonštruovaná na základe Fosterovho redizajnu.
Expo MRT Stanica, súčasťSingapurského metra.
Pohľad na30 St Mary Axez ulice. Ľudovo nazývaná ako„Uhorka “.

SirNorman Foster(*1. jún1935Stockport,Veľký Manchester,Anglicko) je anglickýarchitekt.Od roku1999je nositeľom Pritzkerovej ceny. Je jedným z najproduktívnejších a najtalentovanejších architektov20. storočia.Vo svojich budovách kombinuje vedomosti a techniku.

Štúdium[upraviť|upraviť zdroj]

Norman Foster sa narodil v anglickom meste Reddish v oblasti Stockport. Bol skutočne talentovaný a dosahoval dobré výsledky v škole, začal sa zaujímať o architektúru a predovšetkým o práceFranka Lloyda WrightaLe Corbusiera.Študoval na univerzite v Manchestreurbanizmus (architektúra)a architektúru. Po skúškach v roku1961získal štipendium na americkú renomovanúYalesku univerzituv New Havenu vConnecticute.

Po získaní grantu rok cestoval po Amerike a po návrate do Veľkej Británie v roku1962si vybavil architektonickú prax. Založil ateliér Team A4 spolu so svojou manželkou Wendy a manželským párom Su a Richardom Rogersovými.

Práca[upraviť|upraviť zdroj]

Po rozdelení tímu v roku1967Foster so ženou založil ateliér pod novým názvomFoster Associates,neskôrFoster a Partners.V roku1968sa začalo dlhé obdobie spolupracovania s americkým architektom Richardom Buckminstrom, ktoré trvalo do smrti Buckminstra. V spolupráci vytvorili mnoho projektov ktoré sa stali význame v rozvojiživotného prostredia.

Ocenenia[upraviť|upraviť zdroj]

Za zásluhy pre krajinu v roku1990bol pasovaný za Sira a žije život šľachtica ako Sir Norman Foster. Je druhý britskýarchitektktorý 2-krát vyhralStirlingovu cenu.Prvú za americky hangár v Kráľovskom vojnovom múzeu v roku 1998 a druhú za stavbu30 St Mary Axev roku2004.Pritzkerova cenamu bola udelená v roku1999.V roku1990získal jeho ateliérFoster & PartnersCenu Miesa van der Roheaza terminál letiskaStansted,(Londýn).

V Nemecku sir Norman Foster obdržal medailuPour le Mérite.

Projekty a realizácie[upraviť|upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť|upraviť zdroj]

Zdroje[upraviť|upraviť zdroj]

  • JODIDIO P.:Building a new millennium.,Spain, TASCHEN 1999, s. 164 – 165
  • TREIBER D.:Norman Foster.London, E and FN Spon 2002, s. 61 – 62