Preskočiť na obsah

Pápež

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Symbol rozcestiaO iných významoch výrazuPápežpozriPápež (rozlišovacia stránka).
Duchovenstvokatolíckej cirkvi
Pápež
Podľa svätenia
biskupkňazdiakonsubdiakon1
Podľa úradu, titulu či stavu

^1Vrímskokatolíckej cirkvisa od roku1973až na výnimky neudeľuje
^2Od roku1973sa nazýva službou a už nepatrí medzi klérus

^3Podľa súčasnéhoCICpatria medzi klérus len tí, ktorí prijali aspoňdiakonskúvysviacku

Pápež(zriedkavo alebo zastarano:papa;najmä pre rímskeho pápeža: od roku2000Svätý Otec[1];v rokoch19982000:Svätý otec[2],v rokoch19531998:svätý otec[3],do roku1953:svätý Otec[4]) je najvyšší predstaviteľ v niektorýchkresťanskýchcirkvách. Najznámejší jerímsky pápež,ktorý je zároveň najvyšší predstaviteľKatolíckej cirkvi,rímskybiskupa najvyšší predstaviteľ štátuVatikán.Súčasným, 266. pápežom Katolíckej cirkvi jeFrantišek.

Titulpápežmajú aj hlavy niektorýchpravoslávnych cirkví,napr.AlexandrijskejaKoptskej,kde tento titul vznikol asi v3. storočí,v Ríme sa začal používať asi až od5. storočia.Títo pápeži avšak vo svojich cirkvách nemajú rovnaké právomoci ako rímsky pápež vKatolíckej cirkvi.

Etymológia[upraviť|upraviť zdroj]

Slovo pápež pochádza zo slova strednej hornej nemčiny znejúceho bābes(t) (význam: pápež), ktoré pochádza z latinského slova papa (význam: otec, biskup), ktoré pochádza z gréckeho slova παπάς – papas resp. staršie πάππας - pappas (význam: tato, otec).

Rímsky pápež[upraviť|upraviť zdroj]

František– súčasný rímsky pápež

Postavenie[upraviť|upraviť zdroj]

V cirkevnom práve má najvyššiu riadiacu právomoc v Katolíckej cirkvi a od roku 1870 (Prvý vatikánsky koncil) je aj nositeľom najvyššej súdnej a učiteľskej právomoci (pápežská neomylnosť) vo veciach viery a mravov, ak niečo vyhlási slávnostne (ex catedra).

Z hľadiska medzinárodného práva jesuverénoms vlastným právom a všetkými príslušnými právomocami (Svätá Stolica).

Z hľadiska katolíckej viery je rímskym biskupom s biskupskou právomocou v celej rímskokatolíckej cirkvi, nositeľom najvyššej apoštolskej funkcie v ekuméne (pápežský primát). Jeho (exegeticky sporný) nárok na túto najvyššiu funkciu vyplýva z explicitného odvolania sa naEvanjelium podľa Matúša16, 17 – 19 a na chápanie rímskeho pápeža ako priameho a neprerušeného nástupcuapoštola Petra.

Tituly a funkcie[upraviť|upraviť zdroj]

Úradné tituly sú„biskup rímsky, nástupca kniežaťa apoštolov, prímas taliansky, arcibiskup a metropolita rímskej cirkevnej provincie, suverén štátu mesta Vatikán “.

Jeho oslovenie a čestný titul sú „Svätý Otec “, sám sa tiež od 6. stor. často označuje ako „servus servorum Dei “(sluha sluhov Božích)

Ďalšie tituly sú od 13. stor. Summus Pontifex a od 14. stor. Pontifex Maximus. Titul „patriarcha západu “bol v roku2006vypustený z oficiálnych oslovení a titulov pápeža.[5]

Pápežské symboly[upraviť|upraviť zdroj]

Medzi pápežské symboly patrí meno,pálium,tzv. Rybársky prsteň, mitra, špecifický odev a ferulu. Pápež v minulosti nosil aj tiaru.[6]

Meno[upraviť|upraviť zdroj]

Od 11. storočia novozvolený pápež nepoužíva svoje občianske meno, ale vyberá si pápežské meno. (Výnimkami z tohto pravidla boli Hadrián VI. a Marcel II.) Dvojité meno si ako prvý zvolilJán Pavol I.(1978).

Benedikt XVI.v roku2006nesúcipáliumna strane a držiaci ferulu zakončenú krucifixom.

Pálium[upraviť|upraviť zdroj]

Páliumje biely vlnený pruh s votkanými červenými krížikmi (biskupské krížiky sú čierne).[7]Tie znamenajú utrpenie Krista. Na troch z nich sú symbolicky zobrazené klince, ktorými bol pribitý na kríž.[8]

Rybársky prsteň[upraviť|upraviť zdroj]

Je na ňom zobrazený svätý Peter na loďke so sieťou. Je symbolom nasledovníctva svätého Petra. Pápež ho nosí na pravej ruke, ktorou požehnáva.

Erb[upraviť|upraviť zdroj]

Prehľad erbov jednotlivých pápežov je v hlavnom článkuPápežský erb.

Mitra[upraviť|upraviť zdroj]

Mitraje vysoká, hore zašpicatenáliturgickápokrývka hlavy, ktorú okrem pápežov nosia ajbiskupiprisvätej omši,obradoch a sprievodoch.[9]Nosí sa najmä pri slávnostných príležitostiach,

Odev[upraviť|upraviť zdroj]

Odev (reverenda) bielej farby symbolizuje nevinnosť a milosrdnú lásku. Je farbou svetla a obrazom Krista, ktorý je svetlom sveta[10].Má 33 gombíkov, čo symbolizuje 33 Kristových rokov.

Ferula[upraviť|upraviť zdroj]

Na rozdiel od bežných biskupských beriel, ktoré sú na vrchu zahnuté, čím sa poukazuje na ich podriadenosť pápežovi, používa Petrov nástupca pápežskú berlu, tzv. ferulu. Tá je v hornej časti zakončená krížom alebo krucifixom (kríž s korpusom ukrižovanéhoJežiša) a symbolizuje, že pápež je podriadený priamo Kristovi.[7][11]

Heslo[upraviť|upraviť zdroj]

Pápeži už oficiálne nepoužívajú heslo. Heslo Benedikta XVI., ktoré používal ako kardinál – Cooperatores Veritatis (Spolupracovníci Pravdy). Pápež František používa heslo „Miserando atque eligendo “(Poľutovaniahodný, ale vyvolený).

Tiara[upraviť|upraviť zdroj]

Tiaraje trojitá pápežská koruna. Od roku1968sa (aj ako symbol vzdania sa svetskej moci pápeža) nepoužíva.

Voľba[upraviť|upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku:Konkláve

V 1. tisícročí ho volil klérus a ľudRíma.Od roku 1059 (Mikuláš II.) ho volili len kardinálski biskupi, od roku 1179 (3. lateránsky koncil) je navyše potrebná dvojtretinová väčšina hlasov. Od roku1975platí podľa nariadenia pápežaPavla VI.systém opísaný v článkukonkláve.Osoba, ktorá prijme svoju voľbu za pápeža, hoci je už iný pápež zvolený, sa nazýva protipápež.

Sporné sú otázky, či pápeža možno nútene zosadiť (súdom alebo koncilom) a či pápež môže záväzne ustanoviť svojho nástupcu. Dobrovoľne rezignovať na svoju funkciu pápež môže, urobil tak napríkladCelestín V.aBenedikt XVI.

Encykliky[upraviť|upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku:Encyklika

Encykliky obsahujú poučenie pápeža o cirkevných zásadách v závažných otázkach viery a mravov. Každá má danú určitú tému, pápež obvykle počas svojhopontifikátuvydá niekoľko encyklík.

Vo vyššie uvedenomhlavnom článkusa nachádza aj zoznam encyklík, ktoré vydali pápeži.

Dejiny[upraviť|upraviť zdroj]

Starovek[upraviť|upraviť zdroj]

V počiatkoch kresťanstva vznikali v jednotlivých obciach samostatné komunity kresťanov, ktoré riadili presbyteri, od konca 2. storočia po Kr. biskupi. V rámci Rímskej ríše získali výsadné postavenie biskupi – patriarchovia vRíme(západná časť Rímskej ríše),Konštantínopole,Antiochii,Jeruzalemea egyptskejAlexandrii(východná časť Rímskej ríše). Podľa záverovNikajského koncilumuseli biskupi sídliť v mestách, ktoré mali titul kolónia alebo municípium. Rímsky biskup sa na základe výsadného postaveniasv. Petra(Ty si skala a na tejto skale vybudujem svoje kráľovstvo) uchádzal o nadradené postavenie v celej Rímskej ríši, ale najmä Konštantínopol toto jeho výsadné postavenie odmietal. Až v druhej polovici 4. storočia sa rímsky biskup začal presadzovať ako nadradený ostatným biskupom a prijal aramejský titul papa – otec.

Stredovek[upraviť|upraviť zdroj]

Čoskoro (476) sa Rímska ríša rozpadla a to malo vplyv aj na štruktúru kresťanstva. Na západe vzniklaFranská ríša,na východeByzantská ríša.Tieto bojovali o získanie vplyvu (najmä v strednej a východnej Európe), čo viedlo k rozkolu (schizma) prejavujúcemu sa v teologických a právnických sporoch o primát v kresťanskom svete.Mikuláš I.(858867) bol predstaviteľom ambícií Ríma ovládať kresťanský svet aj v svetskej oblasti. Mikuláš bol teoretik najvyššej náučnej (učiteľskej), súdnej a zákonodarnej vlády pápežstva, ktorá sa opierala o ním uznané takzvanépseudoizidorovské dekretálie.Tým, že Byzantská ríša tieto snahy neuznala, vznikla takzvanávýchodná schizma,ktorá spôsobila, že vo väčšine krajín, ktoré vtedy patrili do Byzantskej ríše, sa dodnes neuznávapápežský primát– primát rímskych biskupov.

Po rozpade Franskej ríše sa zmenšila autorita pápežov a títo sa dostali do područia rímskej šľachty. Počas celého 10. stor. boli pápeži závislí od nemeckých cisárov a až reformátorské hnutia 11. storočia, najmä clunyjské, dostali pápežstvo opäť na „výslnie “. Táto emancipácia vyvrcholila panovaním pápežaGregora VII.(10731085).Gregor VII.veľmi rozhodne vystúpil s názorom o nadradenosti duchovnej vlády nad svetskou (víťazný boj rímskych pápežov s nemeckými cisármi –boj o investitúru). Vrcholným obdobím politického významu pápežov bol pontifikátInocenta III.(11981216), ktorý donútil k lénnej poslušnosti mnohé krajiny (napr.Anglicko,Írsko,Poľsko,Aragónsko,Sicíliu,Nórsko). Vláda pápežov nad západným kresťanstvom sa v tomto období prejavila najmä v jeho vedúcej úlohe pri organizovaní križiackych výprav. V tomto období vznikol aj široko rozvetvený úradnícky aparát rímskej pápežskej kúrie.

Rozvoj centralistickej vlády v 13. a 14. stor., ako aj kryštalizácia národných štruktúr v jej rozvoji spôsobili, že sa prestali uznávať politické nároky pápežov. Ukázalo sa to najmä počas sporuBonifáca VIII.sFilipom IV.,francúzskym kráľom, na prelome 13. a 14. stor., po ktorom nastalo pre pápežstvo ťažké obdobie tzv.avignonského zajatia pápežov.Rozrastala sa aj kríza v samotnej cirkvi, vyvolaná vystúpením známych reformátorovJ. Wycliffa,J. Husaa ďalších, najmä ľudových reformných hnutí. Počas 15. stor. sa pápežom podarilo prekonať západnú schizmu a poraziť stúpencov teórie nadradenosti cirkevných koncilov nad pápežom.

Novovek[upraviť|upraviť zdroj]

Rastúca vlna kritiky inštitúcie pápežov, spojená s kritikou spoločensko-politickej situácie, ako aj s morálnym úpadkom kúrie, vytvorila v 16. stor. podmienky pre vznik reformácie. Snaha Katolíckej cirkvi pomocou protireformácie zvrátiť tento vývoj sa podarila len čiastočne.

V 17. a 18. stor. pokračoval proces laicizácie duchovného života a ďalšie osamostatňovanie sa národných štátov spod hegemónie pápežov. Na území Slovenska citeľne zasiahli Katolícku cirkev reformyJozefa II.(tolerančný patent, zrušenie jezuitského rádu akláštorov).

Reakcia pápežov proti reformám zosilnela najmä poViedenskom kongreseroku 1814. Bol obnovenýpápežský štát(ktorý predtým nahradil Rímskou republikouNapoleon I.),jezuitský ráda obnovili sa centralistické tendencie spolu so snahou navrátiť pápežom absolútnu duchovnú vládu v celej cirkvi. Svedčia o tom pápežské encykliky 19. stor. a najmäl. vatikánsky koncil(1870), na ktorom bola napriek silnej opozícii prijatá doktrína o neomylnosti pápeža, ktorou sa opäť zmenšil význam koncilov.

Moderné dejiny[upraviť|upraviť zdroj]

Z pápežov modernej doby vošli do povedomia svetovej verejnosti najmäLev XIII.aPius XI.svojimi encyklikami o riešení sociálnej otázky (Rerum NovarumaQuadragesimo Anno). Katolícka cirkev zaujala v nich stanovisko podporujúce nedotknuteľnosť súkromného vlastníctva.Pius X.ako veľký reformátor a jeden z posledných pápežov, ktorýchKatolícka cirkevvyhlásila za svätého.

PostojPia XII.k nacistickému režimu v Nemecku, predovšetkým vo vojnových rokoch, vyvolal už počas jeho pôsobenia veľa kritických hlasov, a podľa mnohých zanedbal tento pápež v kritických rokoch nacistickej genocídy veľa aj zo všeobecných kresťanských humanistických zásad. Mal v sebe hlboko zakorenenú obavu, že otvorenými slovami by vyvolal nepredvídateľné následky. Svoj preOsservatore Romano(oficiálne vatikánske noviny) napísaný protest nenechal uverejniť vo svetle následkov otvoreného protestu holandských biskupov, s možnosťou Hitlerovej reakcie po pápežovom proteste. Povedal vraj: „Ak pre slová holandských biskupov išlo do táborov 40 000 nevinných, pre pápežove slová Hitler internuje najmenej 200 000 ľudí. To nemôžem dopustiť. “Doteraz zostáva otvorenou otázka, aký vplyv by malo, ak by konal inak.

PoJánovi XXIII.(19581963),Pavlovi VI.(1963 – 1978) aJánovi Pavlovi l.(26. august28. september1978) sa na všeobecné prekvapenie celého katolíckeho sveta na dlhé roky stal pápežomkrakovskýarcibiskup kardinál Karol Wojtyla pod menomJán Pavol II.(19782005), čím sa po vyše 500-ročnej vláde pápežov talianskeho pôvodu sa dostal na čelo Katolíckej cirkvi po prvý raz občan netalianskeho (slovanského) pôvodu. Rok1978sa označuje ako „rok troch pápežov “. Voľba Jána Pavla II. bola zrejme okrem iného dôsledkom snahy získať stratené pozície vkomunistickejstrednej a východnej Európe.Ján Pavol II.zotrval v doterajších konzervatívnych postojoch Cirkvi v otázkach vnútrocirkevných, v sociálnej oblasti a najmä v oblasti všeobecnejmorálky(potraty, postavenie žien v Katolíckej cirkvi, homosexualita atď.), čo vyvolalo rôzne negatívne i pozitívne reakcie. Predposledným pápežom bol teraz už emeritný pápežBenedikt XVI.(vlastným menom Joseph Alois Ratzinger), pôvodomNemeczBavorska.Vkonklávebol za pápeža zvolený dňa 19. apríla 2005 vo veku 78 rokov. Pred svojím zvolením pôsobil ako prefektKongregácie pre náuku viery.28. februára2013 začalo vo VatikáneSede vacante.13. marca2013 bol vkonklávezvolenýjezuitaJorge Mario Bergoglio,ktorý prijal meno František.

Koptský pápežŠenuda III.

Pápeži v iných cirkvách[upraviť|upraviť zdroj]

Titulpápežvznikol na Východe – v Alexandrijskej cirkvi. Od 3. storočia saalexandrijskíbiskupi označujú titulom pápež.[12]Z Alexandrie sa tento titul neskôr (asi v 5. storočí) dostal do Ríma. PápežKoptskej pravoslávnej cirkvinesie titulpápež a patriarcha celej Afriky na svätom pravoslávnom a apoštolskom tróne svätého Marka evanjelistu a svätého apoštola.Aktuálnym koptským pápežom je Tawadros II. PápežAlexandrijskej pravoslávnej cirkvinesie titulpápež a patriarcha Alexandrie a celej Afriky.V súčasnosti je ním Teodor II.

Referencie[upraviť|upraviť zdroj]

  1. Pravidlá slovenského pravopisu2000 a 2013
  2. Pravidlá slovenského pravopisu1998 a 2000
  3. otec. In:Slovník slovenského jazyka (Peciar)
  4. Pravidlá slovenského pravopisu1931, 1940, 1953
  5. Prečo titul „patriarcha Západu “nefiguruje v Pápežskej ročenke 2006
  6. Symboly sprevádzajúce pápeža
  7. abCírkevní historie (katolická) - Vatikán - Papežské insignie[online]. cirkevnihistorie.estranky.cz, [cit. 2024-07-09].Dostupné online.
  8. Čo je to pálium?[nefunkčný odkaz]
  9. Oblečení kněze a ministranta[online]. [Cit. 2008-08-12].Dostupné online.Archivované 2008-02-19 zoriginálu.
  10. Liturgická roucha – významný liturgický symbol či výsada hierarchů?
  11. TAKÁČ, Adam.Františkovi sa v Sarajeve zlomil pápežský kríž. Museli ho zalepiť[online]. svetkrestanstva.postoj.sk, [cit. 2024-07-09].Dostupné online.
  12. BECK, Hans-Georg.Kirche und theologische Literatur im byzantinischen Reich.München: C. H. Beck'sche Verlagsbuchhandlung, 1959. 835 s. S. 94.

Pozri aj[upraviť|upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť|upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na WikicitátochWikicitáty ponúkajú citáty od alebo oPápež
  • Spolupracuj na CommonsCommons ponúka multimediálne súbory na témuPápež