Preskočiť na obsah

Pablo Picasso

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Pablo Picasso
španielsky maliar a sochár
Pablo Picasso
Narodenie25. október1881
MalagaŠpanielsko
Úmrtie8. apríl1973(91 rokov)
MouginsFrancúzsko
PodpisPablo Picasso, podpis (z wikidata)
Odkazy
Projekt
Guttenberg
Pablo Picasso
(plné texty diel autora)
CommonsSpolupracuj na CommonsPablo Picasso
Portrét Pabla Picassa odJuana Grisa(1912)
Rodný dom Pabla Picassa v Malage (2004)

Pablo Picasso(*25. október1881,MalagaŠpanielsko– †8. apríl1973,MouginsFrancúzsko), bol španielskymaliara sochár, významnýumelec20. storočia.

Žil takmer celý život vo Francúzsku. Jeho otec bol José Ruiz y Blasco; jeho matka María Picasso y López. V mladosti sa podpisoval ako Ruiz Blasco po svojom otcovi, ale približne od roku1901začal používať meno svojej matky.

Životopis[upraviť|upraviť zdroj]

Narodil sa v španielskej Malage a asi najznámejší je ako zakladateľkubizmuspolu sGeorge Braqueom.Za svojho dlhého života však vyprodukoval široké a rôznorodé dielo, z ktorého sú najznámejšími diela zModrého obdobia,kde sú ústrednými postavami pohybujúci sa akrobati, harlekýni, prostitútky, žobráci a umelci. Je známy ako spoluzakladateľ kubizmu ale i iných smerov, ktoré pomáhal rozvíjať a objavovať. Jeho najznámejšie kubistické diela sú Avignonské slečny – 1907 (Les Demoiselles d'Avignon) a Guernica – 1937 (Guernica) = vyobrazenie nemeckého bombového Guernici cez Španielsku občiansku vojnu. Mnohým toto veľké plátno stelesňuje nehumánnosť, brutalitu a zúfalstvovojny.Maľovanie obrazu bolo zachytené sériou fotografií Picassovou najznámejšou milenkou,Dorou Maar,ktorá bola sama uznávanou umelkyňou.Guernicavisela vnewyorskomMúzeu moderného umeniamnoho rokov; podľa dohody s Picassom sa plátno nemalo vrátiť do Španielska, kým sa tam neobnovídemokracia.V roku1981saGuernicavrátila do Španielska a bola vystavená vCasón del Buen Retiro.V roku1992sa maľba stala jednou z atrakciímadridskéhomúzeaReina Sofíapo jeho otvorení.
V začiatkoch v detstve a puberte demonštroval mimoriadny maliarsky talent keď maľoval v realistickom štýle; cez prvé desaťročie dvadsiateho storočia sa jeho štýl začal meniť – začal experimentovať s rozličnými teóriami, technikami a nápadmi. Jeho revolucionársky výkon mu priniesol svetové renomé a nesmierne bohatstvo, urobil z neho jedného z najznámejších postáv dvadsiateho storočia.

Hoci bol Picasso v prvom rade maliar (vlastne veril, že umelecmusíbyť maliarom, aby mohol byť považovaný za umelca), tiež pracoval na malýchkeramickýchabronzovýchsoškách,kolážacha dokonca napísal nejakúpoéziu.„Je suis aussi un poète“(Som aj básnik), hovoril žartom svojim priateľom.

Niekoľko Picassových obrazov sa zaraďuje medzi najdrahšie maľby na svete.4. mája2004sa Picassova maľbaGarçon à la pipe(Chlapec s fajkou) vydražila uSothebyhoza 104 miliónovUSD,čím ustanovila nový cenový rekord.

Keď nepracoval, neznášal samotu. VParížimal okruh významných priateľov v štvrtiachMontmartreaMontparnasse,vrátane osobností akoAndré Breton,Guillaume Apollinaire,spisovateľkaGertrude Steinováa iných. Okrem manželky či prvoradej priateľky si zvyčajne vydržiaval niekoľko mileniek.

Picasso bol extrémne talentovaný ako maliar a kreslič, dokonca aj na štandard svetového umelca. Pracoval s rovnakou zručnosťou solejom,vodovými farbami,pastelom,uhlíkom,ceruzkouaatramentom.Bol preslávený tým, že komplexné scény modeloval len pomocou niekoľkých geometrických tvarov v jeho kubistických prácach so zmiešaným médiom, ale aj tým, že produkoval po celý svoj život majstrovské portréty. Picassoveskicejeho priateľov perom a atramentom z kubistického a neskoršieho obdobia sú cenené pre ich dovtedy nedoceňovanú vierohodnosť a stali sa príkladom jeho schopností. Picasso sa v sfére umenia vskutku pohyboval s ľahkosťou, aj napriek obmedzenému akademickému cviku (dokončil iba prvý ročník Kráľovskej akadémie v Madride). Jeho prirodzený talent bol znásobený divou pracovnou etikou, ktorá prežila do posledných rokov jeho dlhého života.

Picassovo múzeum v Malage

Zoznam Picassových diel[upraviť|upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť|upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť|upraviť zdroj]