Preskočiť na obsah

Perlová rieka

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Perlová rieka
Châu Giang
rieka
Perlová rieka v mesteKanton
Štát ČínaČína
Zdrojnica Si-ťiang, Pej-ťiang, Tung-ťiang
Ústie Ču-ťiang-kchou
Dĺžka 2 400km
Povodie 437 000km²(43 700 000ha)
Mapa rieky
Mapa rieky
Wikimedia Commons:Perlová rieka
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Perlová rieka(čín.Châu Giang– Ču-ťiang,pchin-jin:Zhū Jiāng) je rozsiahlyriečny systémv južnejČíne.Názov „Perlová rieka “je tiež často používaný ako súhrnný termín pre sútok riekSi-ťiang(Západná rieka),Pej-ťiang(Severná rieka) aTung-ťiang(Východná riekaKuang-tungu). Tietoriekysú považované za prítoky Perlovej rieky, pretože majú spoločnú deltu. Vlieva sa do zátokyČu-ťiang-kchou(doslova Ústie Perlovej rieky) vJuhočínskom mori.Celý riečny systém, pre ktorý sa meno rieky často používa, je dĺžkou 2200 až 2400kmtreťou najdlhšou riekou v krajine (poJang-c’-ťiangaŽltej rieke) a druhou najmohutnejšou pokiaľ ide o vodnosť (poJang-c’-ťiang). Pobrežná oblasť Perlovej rieky (408 480kilometrov štvorcových) zavlažuje väčšinu historickej oblasti Liang-kuangu, ktorá zahŕňa provincieKuang-tungaKuang-si,ako aj častiJün-nan,Kuej-čou,Chu-nanaŤiang-siv Číne. Zavlažuje tiež severné častiVietnamu,severovýchodné provincieCao BangaLang Son.

Rieka je pomenovaná podľa piesočnatého kamenistého ostrovčekaMore periel,(čín.Hải châu– Chaj-ču,pchin-jin:Haizhū). Kvôli zmenám toku saostrovčasto ocitol mimo koryta rieky.

Nad ústím sa nachádza veľký námorný prístavKanton.Na rieke je rozvinutá vodná doprava,rybárstvoa perlový priemysel. 500 kV elektrického vedenia zaveseného na troch najvyšších stĺpoch na svete kríži rieku v blízkosti jej ústia. Toto ústie, ktoré sa nazývaChu-men(Tigria brána,známa aj pod latinským názvomBocca Tigris), býva pravidelne čistené, aby bolo umožnené vplávanie veľkých lodí.

PivovarZhu gian g, jeden z troch najväčších domácich pivovarov v Číne, sa nachádza na delte Perlovej rieky v mesteKanton.

Mestá na delte

[upraviť|upraviť zdroj]

Tung-kuan,Fo-šan,Kanton,Hongkong,Ťiang-men,Kchaj-pching,Macao,Šen-čen,Wu-čou,Čao-čching,Čung-šan,Ču-chaj

Externé odkazy

[upraviť|upraviť zdroj]
  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článkuPerlová řekana českej Wikipédii.