Preskočiť na obsah

Pluk

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Britský 1. pluk vojvodu z Wellingtonu

Plukalebo staršie označenieregimentjevojenská jednotka,skladajúca sa z viacerýchpráporovurčená na plnenie taktických úloh[1].Veliteľ pluku jeplukovník.

V závislosti odozbrojených síl,krajiny pôvodu a určenia, sa môže pluk v súčasnosti podobať nabrigádua počet jeho vojakov môže mať rozsah od niekoľkých stoviek po 2000 - 3000. Od 18. storočia sa termín pluk používa pre jednotku zloženú z 10rôt,ktoré majú po 80 - 100 mužov.[2]Je však nutné podotknúť, že v európskych aj americkej armáde sa do 19. storočia termíny pluk apráporčasto používali na označenie jednotiek približne rovnakej veľkosti.[2]Pluky a/alebo brigády sú väčšinou sformované dodivízií.

Stredoveképluky, ako aj niektoré pluky do19. storočia,mali okrem svojho veliteľa aj majiteľa, ktorý s nimi mohol narábať podľa svojvôle, dokonca ich predať.

V niektorých krajinách, ako napríkladSpojené kráľovstvo,čiUSA,existujú niektoré pluky, s určitými obmenami už stovky rokov. V mnohých armádach sú, prípadne boli, niektoré pluky vytvárané na základe regionálnej príslušnosti, národnosti jeho príslušníkov, či elitného výberu, ktorý spolu s náročným výcvikom zlepšil kompaktnosť jednotky, jeho morálku a tým aj efektívnosť v boji. V určitých prípadoch však takáto organizácia má svoje nevýhody a neraz vedie v armáde k nezdravej rivalite medzi jednotlivými plukmi.

Pluky sa delia podľa jednotlivých odnoží vojska napechotné,tankové,motorizované,výsadkové,spojovacie,ženijnéatď. Fakticky však takéto jednotky pozostávajú z radu menších oddielov (rôt,čiat,družstiev), ktoré majú rôzne zameranie, názov pluku sa preto určuje podľa prevládajúceho typu vojsk. Napríklad v motostreleckom pluku sa nachádzajú 2 - 3 motostrelecké prápory, 1 tankový prápor, 1 delostrelecký prápor, 1 protilietadlový prápor, protitankovábatéria,prieskumnárota, ženijná rota, spojovacia rota, čata chemickej obrany, opravárenská rota, zásobovacia rota, jednotka plukovej hudby a sanitný oddiel.

  1. Vejmelka, O. a kol., Vojenský výkladový slovník vybraných operačních pojmů. Správa doktrín Ředitelství výcviku a doktrín, Vyškov, 2005, s. 170
  2. abMc Intyre, J. R., Regiment. In:PIEHLER, G. Kurt.Encyclopedia of Military Science.[s.l.]: SAGE Publications, 2013. 1928 s.ISBN978-1-4129-6933-8.