Preskočiť na obsah

Plyn

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Plynaleboplynné skupenstvoaleboplynná látkaje jedno zo základnýchskupenstiev,pri ktorom sú jednotlivéčastice látkyrelatívne ďaleko od seba, voľne sa pohybujú v priestore a pôsobia na ne zanedbateľne malé príťažlivé sily. V užšom zmysle sa akoplynoznačuje látka v plynnom stave (vzdušnina) iná nežpara.

V porovnaní skvapalinamiatuhými látkamimajú plyny o mnoho menšiuhustotuaviskozitua sú stlačiteľné. Plyn patrí s kvapalinou do skupinytekutín.Na zjednodušené skúmanie vlastností plynov sa používaideálny plyn.Skutočný plynaleboreálny plynmá na rozdiel od plynu ideálneho ajviskozitu,teda vnútorný mechanický odpor a nedá sa úplne stlačiť.

Fyzika plynu

[upraviť|upraviť zdroj]
Rozdelenie rýchlostí molekúl rôznych plynov pri teplote 25° C

Častice plynu nedržia pohromade žiadnesily(resp. ich pôsobenie je zanedbateľné), pohybujú sa chaoticky (neusporiadane) rozličnourýchlosťoua ovplyvňujú sa len pri vzájomných, náhodných zrážkach. Rýchlosť častíc je rôznorodá, rozdelenie rýchlostí častíc popisujeMaxwellova-Boltzmannova štatistika.

Nárazy častíc na steny nádoby, v ktorej je plyn uzavretý, pôsobia na ne silou, ktorá sa prejavuje akotlakplynu v uzavretej nádobe. V prípade, že sa plyn nachádza v uzavretej nádobe, po jej otvorenídifundujedo okolia a po určitom čase rovnomerne zaplní celý priestor. Tento jav je praktickým dôsledkomdruhej termodynamickej vety.

Okamžitý stav určitého množstva plynu je určený tromastavovými veličinami- tlakom, teplotou a objemom. Tieto tri veličiny sú navzájom závislé a ich vzťah (zmeny) popisujestavová rovnica ideálneho plynu:

kde:

Iné projekty

[upraviť|upraviť zdroj]
  • Spolupracuj na CommonsCommons ponúka multimediálne súbory na témuPlyn
  • GAŽO, Ján.Všeobecná a anorganická chémia.3. vyd. Praha: Alfa, 1981. 804 s.