Preskočiť na obsah

Praha

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Symbol rozcestiaO iných významoch výrazuPrahapozriPraha (rozlišovacia stránka).
Svetové dedičstvo UNESCO
Svetové dedičstvo UNESCO
Praha
Hlavné mestoČeskej republiky
Vlajka
Erb
Motto:Praga Caput Rei publicae
(PredtýmPraga Caput Regni)
Prezývky:Praha matka miest, Stovežatá, Zlaté mesto
Štát Česko
Kraj Hlavné mesto Praha
(CZ010)
Okres Hlavné mesto Praha
(CZ0101 – CZ010F)
Rieka Vltava
Súradnice 50°05′14″S14°25′16″V/ 50,087222°S 14,421111°V/50.087222; 14.421111
Najvyšší bod vrchTelečekpriZličíne
- výška 399m n. m.
Najnižší bod hladinaVltavypriSuchdole
- výška 177m n. m.
Rozloha 496km²(49 600ha)
Obyvateľstvo 1 325 280(31.3.2020)
Hustota 2 672 obyv./km²
Vznik 9. storočie
Primátor Bohuslav Svoboda(ODS)
Časové pásmo SEČ(UTC+1)
- letný čas SELČ(UTC+2)
PSČ 1XX XX
Telefónna predvoľba +420 2
ISO 3166-2:CZ CZ-PR
EČV A
Lokalita svetového dedičstva UNESCO
Názov Historic Centre of Prague
Rok zápisu
(č. zasadnutia)
1992 (#16)
Číslo 616
Región Európa a Severná Amerika
Kritériá ii, iv, vi
Praha na mape Česka
Praha na mape Česka
Praha na mape Česka
Mestské časti Prahy
Mestské časti Prahy
Wikimedia Commons:Prague
Webová stránka:magistrat.praha-mesto.cz
OpenStreetMap:mapa
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:
Demonym:Pražan[1]

Praha(nem.Prag,angl.Prague,tal.Praga,maď.Prága) je hlavné a najväčšie mestoČeska.[2]Má okolo 1,3 milióna obyvateľov. Preteká cez ňu riekaVltava.Mesto mámierneoceánske podnebies relatívne teplými letami a chladnými zimami.

Je politickým, kultúrnym a hospodárskym centromstrednej Európys bohatou históriou arománskou,gotickou,renesančnouabarokovou architektúrou.Bola hlavným mestomČeského kráľovstvaa sídlom niekoľkých cisárovSvätej ríše rímskej,predovšetkýmKarola IV.(vládol 1346 – 1378) aRudolfa II.(vládol 1575 – 1611).[3]

Bolo dôležitým mestomHabsburskej monarchieaRakúsko-Uhorska.Mesto zohralo významnú úlohu včeskejaprotestantskej reformácii,tridsaťročnej vojnea v histórii 20. storočia ako hlavné mestoČesko-Slovenskamedzi svetovými vojnami a povojnovoukomunistickou érou.

Praha je domovom množstva známych kultúrnych atrakcií, z ktorých mnohé prežili vojnové udalosti v Európe 20. storočia. Medzi hlavné atrakcie patríPražský hrad,Karlov most,Staromestské námestiespražským orlojom,Židovská štvrť,PetřínaVyšehrad.Od roku 1992 je historické centrum Prahy zaradené dozoznamu svetového dedičstvaUNESCO.

Mesto má viac ako desať veľkých múzeí spolu s mnohými divadlami, galériami, kinami a ďalšími historickými exponátmi. Prahu spája rozsiahly moderný systém verejnej dopravy. Sídli tu široká škála verejných a súkromných škôl vrátaneKarlovej univerzityv Prahe, najstaršej univerzity vstrednej Európe.

Praha je podľa štúdií GaWC klasifikovaná ako „Alfa- “globálne mesto.[4]V roku 2019 bolo mesto zaradené na 69. miesto s najlepšou obývateľnosťou na svete, podľa Mercer.[5]V tom istom roku index PICSA zaradil mesto na 13. miesto s najlepšou obývateľnosťou na svete.[6]Jej bohatá história z nej robí obľúbenú turistickú destináciu a od roku 2017 mesto ročne navštívi viac ako 8,5 milióna medzinárodných návštevníkov. V roku 2017 bola Praha poLondýne,Paríži,RímeaIstanbulepiatym najnavštevovanejším európskym mestom.[7]

Geografia[upraviť|upraviť zdroj]

VLTAVA
Pohľad na Vltavu a Staré mesto

Vodstvo[upraviť|upraviť zdroj]

Mesto leží na dolnom tokuVltavypri ústíBerounky.Vltava má priKarlovom mostešírku 320 m a je v Prahe dlhá 23 km, má priemerný spád 0,5 na 1 km, najväčšiu hĺbku 10,5 m a najvyšší stav v marci a apríli. Vltava v Prahe vytvára veľkýmeander,tzv.holešovický oblúk.Prítoky Vltavy sprava:BotičaRokytka.Prítoky Vltavy zľava:Berounka,Dalejský potok,BrusniceaŠárecký potok.

Skoro celá Praha je v povodí Vltavy, do povodiaLabepatrí len severovýchod mesta.

Geológia[upraviť|upraviť zdroj]

Praha leží vPražskej kotlinePražskej plošiny.

Praha leží v severnej častiBarrandiénuvStredočeskej oblasti,starej ale slabopremenenejoblastiČeského masívu.V oblasti mesta sa stretáva SZ-JVsázavský zloms kolmýmpražským zlomomazávistským prešmykom[8].Okolie mesta je budované hlavneprvohornýmimorskýmibridlicami,pieskovcamiazlepencami.Výnimku tvorí južný obvod s podložím zvápencaamramorov.Vdruhohorách(kriede) bola Praha zaliata morom a usadili sa tu vrstvy pieskovcov aopúk(dnes napr. naStrahove,Bielej horea pod.). Potom more ustúpilo a dolinu Prahy formovali toky, najmä Vltava. Celkovo je v oblasti mesta vyvinutých jedenásťštrkovýchteráspleistocénnehoveku. Horniny staršiehopliocénnehozdibského stupňa sa dnes nachádzajú asi 110 – 125 m nad dnešnou hladinou Vltavy.

Prítoky Vltavy vytvorili charakteristické terénne útvary akými súBarrandova skala,Dívčí Hrady,Braniská,Vyšehradská skala,Petřín,Letná,Trója,Babači Biela hora.

Podnebie[upraviť|upraviť zdroj]

Praha leží v oblasti severného mierneho pásma s výrazným striedaním štyroch ročných období na prechode medzi oceánskym a pevninským podnebím. Zrážkovo a teplotou mesto patrí do oblasti suchej a veľmi suchej. Charakteristický je rozdiel medzi podnebím v Pražskej kotline a v okolitej náhornej plošine. Väčšinu Prahy chráni pred západnými vetrami Petřín a Letná. Pre záveternú polohu sú v meste časté opary, dymy a hmly. Priemerná januárová teplota je 0,7 ˚C a priemerná júlová teplota 20,1 ˚C. Ročne spadne okolo 456,5 mm zrážok a priemerná ročná teplota je 10,4 ˚C.

Historické centrum[upraviť|upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku:Pražská pamiatková rezervácia

Historické centrum mesta s jedinečnou panorámouPražského hraduje pamiatkovou rezerváciouUNESCO.

Mestská pamiatková rezerváciatu bola zriadená roku1971na ploche 8,22 km² a patrí do nej najmäStaré Město,Josefov,Malá Strana,Hradčanys Pražským hradom,Nové MěstoaVyšehrad.Je to najrozsiahlejšiamestská pamiatková rezerváciavEurópe.

V meste je veľanárodných kultúrnych pamiatoka tisíce stavebných a umeleckých pamiatok.

Správne rozdelenie[upraviť|upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku:Časti Prahy

Od1. júla2001platí nasledujúce rozdelenie mesta – 57 mestských častí spravuje 22 správnych obvodov s rozšírenými kompetenciami.

Dejiny[upraviť|upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku:Dejiny Prahy

Počiatky hradu a mesta[upraviť|upraviť zdroj]

Kňažná Libuša veští slávu Prahy, obraz Josefa Mathausera
Staromestský orloj bol inštalovaný v roku 1410

Na území dnešnej Prahy sídlila v predhistorickej dobe rada najrôznejších kmeňov – posledné nálezy pri Křesliciach datujú tunajšie osídlenie do doby pred siedmymi tisíc rokmi (ide okultúru s lineárnou keramikou). Okolo roku200 pred Kr.bolo v lokalite Závist založenésídliskoKeltov(Bojovia). Okolo oblasti, kde teraz stojí Praha, zmieňujePtolemaiovamapa (2. stor.) germánske mesto s názvom „Casurgis “.[9]Počas sťahovania národov v6. storočí,začali Pražskú kotlinu osídľovaťSlovania.

Podľa legendy bola Praha založená v8. storočíčeskou kňažnou a veštkyňouLibušoua jej manželomPřemyslom,zakladateľom dynastiePřemyslovcov.Legenda hovorí, že Libuša vyšla na skalnatý útes vysoko nad Vltavou a prorokovala: „Mesto vidím veľké, jeho sláva hviezd sa bude dotýkať. “Na mieste prikázala vystavať hrad a mesto nazvala Praha.

Dôležitým kultovým miestom sa stal ostroh nad riekou Vltavou, kde nechalknieža Bořivojpostaviť koncom9. storočiadruhý kresťanský kostolík v Čechách, zasvätený Panne Márii. Za vlády Bořivojovho synaSpytihněva I.na počiatku 10. storočia bola celá plošina ostrohu obohnaná obranným valom a vznikol tu kniežací palác. Tak boli položené základyPražského hradu,kam sa presídlil knieža so svojou družinou zLevého Hradca.Praha sa tým stala centrom rodiaceho sa českého štátu. Z Pražského hradu a ďalších hradísk v stredných Čechách začali přemyslovskí vládcovia spravovať okolité územie, kde si postupne podriadili miestnych obyvateľov a prinútili ich odvádzať poplatok. Existencia kniežacieho hradu priviedla do jeho podhradia remeselníkov a obchodníkov – začalo sa rodiť stredoveké mesto.

Stredovek[upraviť|upraviť zdroj]

Pohľad na Prahu, drevorezba, 1493

Počiatkom12. storočiabola Praha rozkvitajúcim mestom, nad ktorým sa vznešene vypínal kniežací hrad.„Tam žijú Židia, majúci plno zlata a striebra, tam sú zo všetkých národov najbohatší kupci, tam sú najzámožnejší peňažníci, tam stojí trhovisko a v ňom plno koristi… “,napísal ktosi neznámy o Prahe. KupecIbráhím ibn Jákúbnapísal už v 10. storočí o Prahe, že je to „mesto z kameňa “, čo bolo vo tej dobe znakom bohatých miest. Vtedajšia Praha sa rozkladala na území dnešnéhoStarého Mesta.Pomenovanie Staršie – respektíve latinskyMaior,to znamená tiež Väčšie – mesto pražské získala po tom, čoPřemysl Otakar II.udelil v roku1257pražskému podhradiu, osídlenému od 10. stor., magdeburské mestské právo. Takto vzniklo Menšie Mesto pražské –Malá Strana.Príliv remeselníkov a kupcov do oboch miest rástol, najmä keď sa v dobe panovaniaKarla IV.Praha stala cisárskou rezidenciou a cisár zamýšľal učiniť z nej hlavné mestoSvätej ríše rímskej.Priestor vymedzený hradbami pražských miest však začal byť pre početné obyvateľstvo rýchlo príliš tesný, a tak panovník pristúpil k veľkorysému kroku – v roku1348založilNové Mesto pražskéa vytýčil preň rozsiahle územie medziVyšehradom,dnes už zaniknutou osadou Poříčí a Starým Mestom. To bolo postupne zastavané mešťanskými domami, priestornými trhoviskami, záhradami, nádhernými stavbami kostolov a kláštorov.Veľkosťou a nádherou mohla Praha tej doby súperiť s najslávnejšími mestami akoRím,Florencia,ParížaKolín nad Rýnom,napísal o sídelnom meste Karla IV.František Palacký.V Karlovej dobe však bola väčšina ním založených kostolov len rozostavaná. Bohatým talianskym mestám ako Rím, Florencia či Benátky sa nemohla rovnať. Praha síce patrila medzi najväčšie a najrozľahlejšie európske mestá,[10]ale počet obyvateľov Prahy bol vtedy nižší, než v Ríme, Benátkach, Janove, Florencii, Miláne, Carihrade, Paríži či Londýne.[11][12][13][14][15][16]

Zjednotenie pražských miest[upraviť|upraviť zdroj]

Karlov most, rok 1840

K prvému pokusu o zjednotenie Starého a Nového Mesta došlo v roku1518na popud staromestských mešťanov vedených Janom Paškom z Vratu. Roku1523krᾼudovít II.potvrdil zjednotenú mestskú radu, a tak spojenie pražských miest legalizoval. Jednotná Praha však bola už v roku1528znovu rozdelená.

Zjednotiť pražské mestá natrvalo do jedného správneho celku sa podarilo až v roku1784za vlády cisáraJozefa II.Kráľovské hlavné mesto Praha potom tvorilo Nové a Staré Mesto pražské,Malá StranaaHradčany.Postupne bol pripojenýJosefov,VyšehradaHolešovice.

Na konci19. storočiabola Praha už industrializovaným, rýchlo sa rozvíjajúcim mestom so železnicou a továrňami, ktoré bolo najväčšie včeskej krajine.[17]V roku1893bola zahájená pražská asanácia, ktorá zasiahlaJosefova Podskalí; začali sa rozvíjať elektrické dráhy, k mestu sa v roku1901pripojilaLibeň.

Veľká Praha[upraviť|upraviť zdroj]

Mosty ponad Vltavu, pohľad z Letnej

Na konciprvej svetovej vojnybola vyhlásená nezávislosť českého štátu, ku ktorému sa vzápätí pripojiloSlovensko.V Prahe dochádzalo k ničeniu symbolov rakúskeho mocnárstva, pričom boli zničené alebo odstránené i niektoré iné pamiatky (Mariánsky stĺp na Staromestskom námestí, pomník maršala Václava Radeckého na Malostranskom námestí alebo socha cisáraFrantiška Jozefa I.na Smetanovom nábreží).

Ako hlavné mesto novo ustanovenéhoČeskoslovenskabola Praha i naďalej modernizovaná a rozširovaná. Roku1922bola založená Veľká Praha, do ktorej boli zahrnuté všetky predmestia vrátane do tej doby samostatných miest akoKráľovské Vinohrady,Nusle aleboKošíře.Praha, v ktorej vedľa sebe žilo české, nemecké a židovské obyvateľstvo, sa stala pozoruhodným kultúrnym centrom. Desaťročné secesné obdobie prerušila prvá svetová vojna. Na konci dvadsiatych rokov 20. storočia sa začal v architektúre prejavovaťfunkcionalizmus;bola tiež dostavaná gotickáKatedrála svätého Víta.V septembri1929(za prezidenta T. G. Masaryka a arcibiskupa Františka Kordača, ako je uvedené nad klenbou triumfálneho oblúka chóru dómu) bola dokončená dostavba katedrály a slávnostne otvorená pri príležitosti tisíceho výročia smrtisvätého Václava.

Svetovo unikátna jekubistickáarchitektúra – jedine v Prahe prešiel kubizmus z maliarskych plátien do architektúry (Pavel Janák,Josef Gočár,Josef Chochol), ambicióznym plánom bolo založenie kubistického sídliska na Vyšehrade.

Druhá svetová vojna[upraviť|upraviť zdroj]

Emauzský kláštor a pamätník
Praha svým vítězným synům

Od15. marca1939bola Praha hlavným mestomProtektorátu Čechy a Morava.Kultúrny život bol ochromený; po incidente, ktorého obeťou bol študentJan Opletal,boli zatvorené vysoké školy a študentskí predáci popravení. Počasdruhej svetovej vojnyboli z Prahy deportovaní do koncentračných táborov príslušníci tzv. „menejcenných rás “, predovšetkýmžidovskéacigánske(podľa vtedajšieho označenia) obyvateľstvo. Bežné boli popravy a väznenie odporcovnacistického režimu.Nechválne známou sa v tejto súvislosti stal napríklad úradgestapav Petschkovom paláci alebo Kobyliská strelnica. Režim zosilnil represie po úspešnom atentáte na zastupujúceho ríšskeho protektoraReinharda Heydrichav máji1942,po ktorom boli vyhladené obceLidiceaLežáky.5. mája1945vypukloPražské povstanie,pri ktorom zahynulo okolo 7 400 ľudí z radov spojencov a civilistov a približne 1000 vojakov nacistickej armády. Podľa dohôd medzi spojencami z protihitlerovskej koalície však musela americká armáda zastaviť svoj postup 6. mája priPlzni,zatiaľčoČervená armádadorazila do Prahy až9. mája. Po skončení vojny boli takmer všetci pražskí Nemci vysídlení.

Vojnové škody na pražskej zástavbe boli minimálne; plánovanú likvidáciu mesta už nemohol v tej dobe oslabený a ustupujúci nacistický režim realizovať, k vážnejšiemu poškodeniu tak došlo len počas trojnásobného bombardovania americkými lietadlami na konci vojny: 15. novembra1944v Holešoviciach,[18]14. februára1945[19]najmä vNovom Meste,Nusliach, naVinohradocha 25. marca1945na strategické ciele voVysočanoch,LibniaKbeloch.[20]Výraznými stavbami, ktoré vznikli ako náprava vojnových škôd, sú veže Emauzského kláštora alebo novšíTancujúci dom.

Praha ako hlavné mesto socialistického Československa[upraviť|upraviť zdroj]

Po druhej svetovej vojne začali vznikať prvé sídliská, ich výstavba sa urýchlila v 60. rokoch. Pôvodná zástavba bola niekde nahradená panelovými domami. V rokoch 1960, 1968, 1970 a 1974 bolo k Prahe pripojených ďalších viac než 60 obcí. V roku 1968 do Prahy vtrhli vojskáVaršavskej zmluvya zahájili okupáciu, ktorá trvala až do zamatovej revolúcie. V 60. a 70. rokoch sa zmodernizovali dôležité dopravné stavby akoletiskoahlavná železničná stanica,začalo sa budovaťmetroa takzvaný ZÁKOS – systém kapacitných mestských komunikácií, z ktorých jedna oddelilaNárodní muzeumodVáclavského námestia.Na protest proti potlačovaniu slobôd a pasívnemu prístupu verejnosti po okupácii Československa armádami štátov Varšavskej zmluvy sa tam16. januára1969upálilJan Palach.Pre obyvateľov boli na zelených lúkach okolo Prahy vybudované panelové sídliská.

Postupujúci ekonomický úpadok krajiny zasiahol i Prahu, čo sa prejavilo v zanedbanom vzhľade mesta i v zhoršovaní služieb. Praha sa stala centromnežnej revolúcie,ktorá ukončila mocenský monopol komunistickej strany.

Praha po nežnej revolúcii[upraviť|upraviť zdroj]

Pražské výškové budovy na Pankráckej pláni

Zavedením štandardných vzťahov sozápadoeurópskymikrajinami sa Praha ešte viac otvorilaturistike.Rozvoj súkromného vlastníctva a podnikania sa prejavil v skvalitnení služieb a tiež v oprave chátrajúcich budov v historickom jadre mesta.

Individuálna automobilová doprava, ktorá pred rokom1990nebola tak intenzívna ako v západoeurópskych mestách, rýchlo rástla, a to viedlo k rýchlemu zhoršeniu dopravnej situácie v meste. Počet cestujúcich MHD vzrástol od roku 2001 z 1,104 miliárd na 1,186 miliárd osôb v roku 2017, z toho 461 miliónov cestovalo metrom.[21]Najvyťaženejšou stanicou metra jeI. P. Pavlova,najvyťaženejšou električkovou linkou linka číslo 22.[22]

V roku 2002 Prahu ťažko poničila povodeň, ktorá zasiahla najmäZOOalebometro,kde zaplavila 18 staníc.

Obyvateľstvo[upraviť|upraviť zdroj]

V Prahe žije trvalo takmer 1 400 000 obyvateľov, avšak veľká časť ľudí žijúcich v meste nemá zapísaný trvalý pobyt, údaje z mobilných zariadení a z mestských komunikácií dokázali, že cez 2 000 000 ľudí v meste každodenne prespáva a okolo 350 000 ľudí do mesta dochádza za prácou alebo za vzdelaním čo zvyšuje počet až na 2 400 000, čo je vyše 20 % celkového obyvateľstva Česka. Väčšina z nich však žije v okrajových štvrtiach a najmä nových sídliskách, rovnako ako v ostatných hlavných mestách Európy; v historickom centre žije cca 100 000 ľudí.[23][24]

Doprava[upraviť|upraviť zdroj]

Hlavná stanica v Prahe
Metro v Prahe
ElektričkaŠkoda 15T ForCity

Cestná doprava[upraviť|upraviť zdroj]

Praha je dopravnou križovatkou. Na západe je diaľnica do Plzne a Norimbergu, na východe zas diaľnica do Brna a Ostravy a na severe smerom na Ústí nad Labem a Nemecka a na východe smerom naHradec Králové.

Železničná doprava[upraviť|upraviť zdroj]

V Prahe existuje mestský železničný systém menom ESKO PRAHA. Najdôležitejšími stanicami v Prahe sú:Praha-hl.n.,Praha-Smíchov,Praha-Libeň,Praha-Masarykovo nádraží,Praha-Vršoviceatď.

Letecká doprava[upraviť|upraviť zdroj]

Letiskosa nachádza v Ruzyni v severozápadnej časti mesta a je po viedenskom letisku druhým najväčším v strednej Európe. V meste je aj prístav na rieke Vltava.

MHD[upraviť|upraviť zdroj]

Mestskú hromadnú dopravu tvorí integrovaný dopravný systém (PID). Základ tvoríPražské metro(trate A, B, C), významné sú aj električky a doplnkovú funkciu majú početné autobusy.

Hospodárstvo[upraviť|upraviť zdroj]

Praha patrí tradične k najdôležitejším hospodárskym centrám Česka. Popri význačnom filmovom priemysle a zrejme najvýznamnejšom odvetví – turistike, sa tu nachádza aj veľa podnikov spracovateľského priemyslu.

Hrubý domáci produkt(HDP) v Pražskom kraji dosahoval roku 2002 asi 620 miliárd Kč (čiže 25,7 percent celkového HDP v trhových cenách) s vysokým podielom na hlavu obyvateľstva (226 % ak sa priemer celej krajiny = 100 %).

Spracovateľský priemysel[upraviť|upraviť zdroj]

Spracovateľský priemysel Prahy je s 7,6 percentami celkovej priemyselnej výroby na 5. mieste v regionálnej štruktúre všetkých 14 regiónov. Priemyselné závody sa sústreďujú najmä na severovýchode a juhozápade mesta. Na území hlavného mesta bolo roku 2003 zaregistrovaných 733 priemyselných závodov (s viac ako 20 zamestnancami) s celkovo 111 tisíc pracujúcimi.

Objemom svojej výroby sa v Prahe jednoznačne presadzujú dve odvetvia: produkciapotravína produkciaelektrických a optických prístrojov,obe odvetvia s približne 33 miliardami Kč v roku 2002 alebo podielom 12 percent na produkciu odvetví v celom štáte (tržby za vlastné výrobky a služby v bežných cenách). Významnú rolu tu hrá predovšetkým výroba rozhlasových a televíznych prijímačov (20 percent celkovej produkcie krajiny a súčasne aj prvé miesto v regionálnej štruktúre).

Tieto odvetvia sú nasledovanépolygrafickým priemysloms takmer 24,5 miliardami Kč tržieb. Význam tohto odvetvia vyplýva zo skutočnosti, že v hlavnom meste sa toto odvetvie silno koncentruje (44 percent celkovej produkcie) a Praha tu zaujíma prvé miesto zo všetkých regiónov.

Okrem toho sa však v Prahe nachádzajú aj ďalšie významné podniky tradičných priemyslových sektorov a odvetví, ktoré prispievajú k veľkému významu hlavného mesta ako priemyselného strediska:

  • Výrobavýrobkov kovospracujúceho priemyslu
  • Výrobastrojov a zariadení
  • Chémia a farmaceutický priemysel
  • Priemysel výrobkov zoskla, keramiky a porcelánu, stavebnej hmoty
  • Výrobadopravných prostriedkov(okrem výroby automobilov), tu najmä koľajové súpravy, motocykle, ľahké lietadlá a iné.

Partnerské mestá[upraviť|upraviť zdroj]

Galéria[upraviť|upraviť zdroj]

Panoramatická fotografia pri Nuselském moste na Vyšehradě
Panoramatická fotografia pri Nuselském moste na Vyšehradě

Referencie[upraviť|upraviť zdroj]

  1. JÚĽŠ.Pražan v slovníkoch JÚĽŠ[online]. Bratislava: Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra SAV.Dostupné online.
  2. World InfoZone - Czech Republic Facts[online]. worldinfozone, [cit. 2023-12-27].Dostupné online.
  3. Czech Republic Maps & Facts[online]. WorldAtlas, 2021-02-24, [cit. 2023-12-27].Dostupné online.(po anglicky)
  4. GaWC - The World According to GaWC 2020[online]. lboro.ac.uk, [cit. 2023-12-27].Dostupné online.
  5. Quality of Living City Ranking | Mercer[online]. mobilityexchange.mercer, [cit. 2023-12-27].Dostupné online.
  6. The PICSA Index - Prosperity & Inclusion City Seal & Award[online]. web.archive.org, 2021-03-08, [cit. 2023-12-27].Dostupné online.Archivované 2021-03-08 zoriginálu.
  7. Top 100 City Destinations Revealed: Prague among Most Visited In the World - Prague, Czech Republic[online]. web.archive.org, 2018-08-29, [cit. 2023-12-27].Dostupné online.Archivované 2018-08-29 zoriginálu.
  8. Mísař, Z., Dudek, A., Havlena, V., Weiss, J., 1983,Geologie ČSSR I Český masív.SPN, Praha, 333 s.
  9. Praha bola Casurgis
  10. Česká televízia, Deset století architektury – Nové Mesto pražské
  11. Historický lexikon obcí České republiky 1869 – 2005
  12. [1](anglicky)
  13. [2](anglicky)
  14. Pre-Industrial Cities and TechnologyBy Colin Chant, David Goodman. (anglicky)
  15. Before European Hegemony: The World System A.D. 1250-1350By Janet L. Abu-Lughod. (anglicky)
  16. The Sovereign State and Its Competitors: An Analysis of Systems ChangeBy Hendrik Spruyt. (anglicky)
  17. V roku 1890 mala podľa Ottovho náučného slovníka 182 530 obyvateľov, ďalšími väčšími českými mestami bolo už len Brno (92 327 obyvateľov) a Plzeň (50 221 obyvateľov). Do úvahy treba zobrať aj vtedy ešte samostatné pražské predmestia Žižkov (41 236 obyvateľov), Královské Vinohrady (34 531 obyvateľov), Smíchov (32 646 obyvateľov) a Karlín (19 540 obyvateľov).
  18. Před 65 lety na Pražany padaly bomby.Čtenáři vzpomínají[online]. nazory.aktualne.cz, 2010-02-14, [cit. 2017-11-09].Dostupné online.
  19. Před 60 lety Praha zažila americký nálet[online]. radio.cz, [cit. 2017-11-09].Dostupné online.
  20. PLAVEC, Michal, VOJTÁŠEK, Filip, KAŠŠÁK, Peter.Praha v plamenech: nálety na hlavní město za druhé světové války.Vyd. 1. Cheb: Svět křídel, 2008. 423 s. Svět křídel; 105.ISBN 978-80-86808-58-1.
  21. Dopravní podnik hlavního města Prahy, WDF – Web Design Factory, s. r. o..Výroční zprávy[online]. dpp.cz, [cit. 2017-11-09].Dostupné online.
  22. ŠPÁNIKOVÁ, Zuzana.Doprava v Praze: Co jste vždycky chtěli vědět, ale báli jste se zeptat[online]. ctidoma.cz, 2017-03-13, [cit. 2017-11-09].Dostupné online.
  23. Data z mobilů: Praha se denně nafoukne o polovinu, v centru jsou návštěvníci v převaze.iROZHLAS.Dostupné online[cit. 2018-09-26]. (po česky)
  24. Praha by měla být metropole pro dva miliony lidí.Ekonomický Magazín.Dostupné online[cit. 2018-09-26]. (po česky)
  25. Peking vypověděl partnerskou smlouvu s Prahou. Praha o nic nepřichází, zní z magistrátu[online]. ČT24, 10.10.2019, rev. 2019-10-10, [cit. 2019-10-10].Dostupné online.(po česky)

Iné projekty[upraviť|upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na WikicitátochWikicitáty ponúkajú citáty od alebo oPraha
  • Spolupracuj na CommonsCommons ponúka multimediálne súbory na témuPraha

Externé odkazy[upraviť|upraviť zdroj]

Zdroje[upraviť|upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článkuPrahana českej Wikipédii.(sekcia Dejiny)