Preskočiť na obsah

RDS-1

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
RDS-1

Atómová bomba RDS-1 v Moskovskom polytechnickom múzeu
Typ: Plutóniovánukleárna bomba
Miesto pôvodu: Sovietsky zväzSovietsky zväz
Základné údaje
Hmotnosť: 6,4 t
Dĺžka: 3,7 m
Šírka: 1,5 m
Sila explózie: ekvivalent 22 kiloton TNT

RDS-1(rus.РДС-1[pozn 1];«изделие 501» – produkt „501 “; атомный заряд «1-200» – atómový náboj „1-200 “[1]) bola prvásovietskaatómová bomba.Bomba bola odpálená29. augusta1949vSemipalatinskom jadrovom polygóne,na území dnešnéhoKazachstanu.

ZSSRzačal skúmať oblasťjadrovej fyzikyuž preddruhou svetovou vojnou,no výskum sa v prvom rade zameriaval na výrobuelektrickej energiezjadra.Výskum sa ale zastavil po vypuknutísovietsko-nemeckej vojny.Po vojne bol obnovený, no už aj s cieľom vyrobiť atómovú bombu. Sovieti využili veľa poznatkov znemeckéhoprojektu atómovej bomby, ktoré získali po porážkeBerlínaa zošpionážeamerickéhoprojektu Manhattan.

Pri výrobe vlastnej bomby sa rozhodli ísť cestou napodobenia amerických prototypov, ktoré už boli overené v praxi. Vedci sa kvôli tomuto rozhodnutiu pravdepodobne v mnohom opierali o konštrukciu bombyFat Man,aj keď niektoré časti bomby ako balistické puzdro a elektronika boli sovietskeho dizajnu.

Do leta 1949 boli vyriešené všetky problémy týkajúce sa konštrukcie bomby. Program jej testovania bol sformulovaný v špeciálnom dekréte vydanomPolitbyrom.Tam bola bomba uvedená pod krycím názvom RDS-1, čo je skratka z špeciálneho reaktívneho motoru[pozn 1].

Test sa uskutočnil o 7:00 29. augusta 1949 v polygóne UP-2 MO, 170 km odSemipalatinskuvKazašskej SSR,v suchej neobývanejstepi.Pre skúšku bolo na mieste výbuchu v okruhu 10 kilometrov postavených niekoľko domov z dreva a tehál, most a simulovanémetro.Taktiež na miesto priviezli rôzne bojové a nebojové stroje, 50 lietadiel a 1538 zvierat.

Bombu umiestnili na 37,5 m vysokú vežu s priehradovou konštrukciou. Po výbuchu sa bomba ukázala o polovicu silnejšia, než sa predpokladalo. Veža, na ktorej bola bomba umiestnená, sa vyparila a pod ňou sa vytvorilkráters priemerom 3 metre a hĺbkou 1,5 metra, pokrytý sklovitým materiálom. Budovy v okruhu 50 metrov od epicentra boli úplne zničené. Z 1538 zvierat bolo pri výbuchu zabitých 345. TankyT-34a poľnédelostrelectvovo vzdialenosti 550 metrov boli poškodené a do vzdialenosti 1500 metrov všetky lietadlá utŕžili podstatné poškodenie. Vo vzdialenosti jedného kilometra a potom ďalej každých 500 metrov boli umiestnené automobilyPobeda,všetkých 10 zhorelo. Z obytných domov, ktoré postavili v skúšobnom poli, nezostal stáť ani jeden.

Väčšinu škôd ale nenapáchalarázová vlna,ale silné vetry.Železobetónovýmost vo vzdialenosti 1500 metrov bol odhodený o 30 metrov atankya stroje boli otočené a prevrátené. Zvieratá silný vietor odvial.

Parametre bomby

[upraviť|upraviť zdroj]

Bombu navrhli vKurčatovskom inštitúte,vtedy označovanom ako „Laboratórium číslo 2 “(rus.Лаборатория № 2) a štiepny materiál (plutónium) do nej vyrobili v závodeMajakvČeľabinskej oblasti.

Sila bomby bola ekvivalentná sile 22kilotonTNT,jej dĺžka bola 3,7 m, priemer 1,5 m, a hmotnosť 4,6 tony[2],čím je veľmi podobnáamerickejbombeFat Man,zhodenej na japonské mestoNagasakivdruhej svetovej vojne.

Reakcia Západu

[upraviť|upraviť zdroj]

Keď boli rádioaktívne produktyjadrového štiepeniaz testu zistené americkým letectvom,USAzačalo sledovať ich stopu. 23. septembra 1949 americký prezidentHarry S. Trumanvyhlásil: „Máme dôkazy, že sa v posledných týždňoch v ZSSR vyskytol jadrový výbuch. “Tento výrok bol zlomom vstudenej vojne,ktorá práve začala.

Potom, ako sa potvrdilo, že ZSSR vlastní jadrovú bombu, začal rásť tlak na vyvinutie prvejvodíkovej bomby.

  1. abSkratka РДС-1 je odvodená z Реактивный двигатель специальный – Špeciálny reaktívny motor (krycí názov bomby)
  1. РДС-1[online]. Сайт "Современная авиация России", [cit. 2011-12-13].Dostupné online.
  2. Múzeum jadrových zbraní ruského federálneho jadrového centra – všeruského výskumného ústavu experimentálnej fyziky (РФЯЦ-ВНИИЭФ)[online]. [Cit. 2012-02-22].Dostupné online.Archivované 2012-04-15 zoriginálu.

Iné projekty

[upraviť|upraviť zdroj]
  • Spolupracuj na CommonsCommons ponúka multimediálne súbory na témuRDS-1

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článkuРДС-1na ruskej Wikipédii.