Preskočiť na obsah

Rafael Trujillo

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Rafael Trujillo
diktátor vládnuci v Dominikánskej republike
Rafael Trujillo v 40. rokoch 20. storočia
Rafael Trujillo v40. rokoch 20. storočia
Rafael Trujillo, podpis
GeneralissimoDominikánskej republiky
V úrade
193230. máj1961
Ramfis Trujillo Nástupca
PrezidentDominikánskej republiky
V úrade
18. máj194216. august1952
Predchodca Manuel de Jesús Troncoso de la Concha Héctor Trujillo Nástupca
V úrade
16. august193016. august1938
ViceprezidentiRafael Estrella Ureña(1930–1932)

Vacant (1932–1934)

Jacinto Peynado(1934–1938)
Predchodca Rafael Estrella Ureña(len hral) Jacinto Peynado Nástupca
Biografické údaje
Rodné menoRafael Leónidas Trujillo y Molina
Narodenie24. október1891
San Cristóbal,Dominikánska republika
Úmrtie30. máj1961(69 rokov)
Ciudad Trujillo,Dominikánska republika
Politická stranaPartido Dominicano
Profesiavojak,politik,podnikateľ
Štátna príslušnosťDominikánska republika
Národnosťdominikánska
Rodina
SúrodenciHéctor Trujillo (brat)
Alma McLaughlin (švagriná)
Manželka

Aminta Ledesma y Pérez ​(1913–1925)​
Bienvenida Ricardo y Martínez ​(1927–1935)​

María de los Ángeles Martínez y Alba​ ​(1937–1961)
Deti8, vrátaneRamfisaaAngelity
Odkazy
Spolupracuj na CommonsRafael Trujillo
(multimediálne súbory)

Rafael Leónidas Trujillo[čítaj: truchi'jo]Molina(*24. október1891,San Cristóbal,Dominikánska republika– †30. máj1961,Ciudad Trujillo), prezývanýEl Jefe[čítaj: el chefe] (slov.Šéf), boldiktátorvládnuci vDominikánskej republikeod roku1930do jeho vraždy v roku 1961. Oficiálne vládol ako prezident medzi rokmi 1930 –1938a opäť v rokoch19421952,mimo týchto období mal moc v rukách ako hlavný vojenský veliteľ. Jeho vláda sa považuje za jednu z najkrvavejších v novodobej históriiLatinskej Amerikya prisudzuje sa jej viac ako 50 000 obetí.

Narodil sa vSan Cristobalv pomerne chudobnej a mnohopočetnej rodine. Ukončil iba základnú školu a následne sa zamestnal ako telegrafista. Keď sa v r.1916začala vojenská okupácia Dominikánskej republikySpojenými štátmi americkými,Trujillo sa prihlásil do Američanmi formovaných milícií tzv.Národnej gardy,ktoré mali pomáhať udržovať americkejnámornej pechotev krajine poriadok. V Národnej garde mal rýchly kariérny postup a čoskoro ho americkí velitelia povýšili na generála. Pri odchode amerických vojsk z krajiny v r.1924už bol hlavným veliteľom celej Národnej gardy. Absolútnej moci sa ujíma v roku 1930, keď vystúpil ako prezidentský kandidát, ktorý získal až 95% hlasov. Hoci sa už vtedy preukázalo, že voľby boli sfalšované, Trujillo si s podporou USA a svojej Národnej gardy definitívne upevňuje moc.

Už krátko po svojej inaugurácii uplatňoval rozsiahle represie proti svojim politickým odporcom a začal si okolo seba budovať silný kult osobnosti. Nechal po sebe premenovať hlavné mestoSanto DomingonaCiudad Trujilloa najvyšší vrch krajinyPico DuartenaPico Trujillo.Po celej krajine boli stavané jeho sochy a pred vstupom do každého kostola musel byť umiestnený nápis:„Boh na nebi, Trujillo na zemi. “

Brutálny útlak proti skutočným alebo domnelým členom akejkoľvek opozície bol kľúčovým rysom Trujillovej vlády od raného počiatku, mučenie a vraždy, ktoré vykonávala jeho tajná polícia boli na dennom poriadku. Niektoré prípady vzbudili aj zvýšenú medzinárodnú pozornosť, ako napr. "zmiznutie" spisovateľaJesúsa Galindezaa vražda troch známych aktivistiek, sestierMirabalových.Hoci podporoval imigráciu bieleho európskeho obyvateľstva do krajiny (prijímal napr. židovských utečencov počas2. svetovej vojny), proti čiernemu obyvateľstvu pochádzajúcemu predovšetkým zo susednéhoHaitiTrujillo zaviedol politiku silnej rasovej diskriminácie. V tejto súvislosti sa udial jeho najhorší zločin, známy akopetržlenový masaker,pri ktorom dal v priebehu jediného týždňa v októbri1937vyvraždiť v pohraničnej oblasti s Haiti vyše 20 000 haitských prisťahovalcov. Vojaci mali pri ňom na Trujillove odporúčanie ukazovať ľudom petržlen a opýtať sa, čo to je. Kto nevedel správne vysloviť španielske slovoperejilbol okamžite označený za Haiťana (ktorí hovorili kreolsky) a bol zavraždený.

Dlho bola Trujillovým najväčším zahraničným podporovateľom vláda USA, ktorá ho vnímala ako významného spojenca v boji proti komunizmu. Ku koncu 50. rokov však vzťahy k jeho režimu ochladli, čo bolo spôsobené jednak uvedomením si americkej vlády, že sa vzťahmi s brutálnym diktátorom v očiach medzinárodného spoločenstva diskreditujú a tiež obavou USA, žeby vzrastajúca nenávisť voči jeho represívnemu režimu mohla vyvolať ľudovú vzburu, pri ktorej by mohli v krajine prevziať moc komunisti (podobne ako predtým naKube).

Trujillo zahynul v noci 30. mája 1961, keď bola na jeho auto prechádzajúce cez ulice hlavného mesta spustená streľba z dvoch iných automobilov. Atentát zorganizovala skupina Trujillových vlastných vysokopostavených dôstojníkov a bývalých spolupracovníkov. Ako sa neskôr preukázalo, urobili to na podnet a s výraznou podporouCIA.Krátko po atentáte sa vlády ujal Trujillov synRamfis,ktorý začal organizovať brutálne represie ako odplatu za jeho smrť (väčšina účastníkov atentátu ich neprežila), no po tlaku USA po niekoľkých mesiacoch krajinu opustil.

Externé odkazy

[upraviť|upraviť zdroj]